„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Ďalšia z radu klasických českých komédií, ktorú viac docení človek, keď už nie je v pubertálnom veku. Vtedy ma totiž vôbec nebavila, ale teraz s odstupom času si trampoty pána Kroupu vo večernej škole dokážem náležite užiť. 75%.

Napoleon (2023)

Čo sa týka historickej vernosti, väčšinou nie som v tomto smere puritán, ale proste toto obdobie dejín je tak podrobne zdokumentované a zaujímavé samo o sebe, že tie Ridleyho fabulácie a vyslovenú ignoráciu dôležitých historických faktov nemôžem len tak odignorovať. Do dva a pol hodinového filmu (a pochybujem, že aj tá 4 hodinová verzia bude v tomto smere iná) proste nejde narvať komplexný životopis takejto dôležitej postavy, ale bohužiaľ, film tým pádom pôsobí veľmi skratkovito a v podstate len pozostáva z vizuálne dokonalého sledu obrázkov z jeho života, ale bez pridanej príbehovej hodnoty. Rovnako tak je na škodu, že film sa nezameral aj na vedľajšie postavy, hlavne na jeho maršalov a generálov, a zas tie vedľajšie postavy, ktoré vo filme aj sú, tak väčšinou sú absolútne nevýrazné a charakterovo odfláknuté, čo zamrzí  hlavne pri velikánoch typu Wellington. Nuž a najviac ma iritovali scény s Jozefínou. Bolo ich tam proste priveľa, pričom tie cenné minúty sa rozhodne dali využiť na plátne lepšie. Bojové scény sú síce spektakulárne, (teda niektoré), ale opäť, historicky ide vo väčšine prípadov o absolútny nezmysel, ktorý zároveň ignoruje aspoň základné taktické a strategické princípy a ochudobňuje film o Napoleonovu genialitu tým, že sa pred bojom aspoň pár minút nevenuje jeho strategickým zámerom a pozadiu jednotlivých bitiek. Čo sa týka hercov, Joaquin hrá dobre, ale ostatní herci sú buď to nevýrazní (Jozefka), ale sú vyslovene v polohe štatistov (prakticky zvyšok ansámblu). Síce nerád a s ťažkým srdom, ale na viac ako priemer to zatiaľ nebude. 60%.

Le Mans '66 (2019)

Ďalší skvelý film z prostredia motoristického športu. Dramaticky podaná rekonštrukcia úspechu značky Ford na slávnom okruhu Le Mans je perfektne zrežírovaný film, v ktorom sa vynímajú výkony dvoch hereckých hviezd v mnohých vypätých scénach. Režisér však "nestojí" len na povrchu, ale hlavným postavám sa nebojí ísť až pod kožu. Samotné scény zo závodov sú zvládnuté perfektne, a Mangold našiel ideálny prienik medzi dianím dianím v stajni a na trati. V porovnaní s filmom "Rivali" mi tu však chýbala práve tá rivalita na trati, ktorá tu vzhľadom k nepoznanému súperovi absentuje, a taktiež hudobný podklad nespĺňa tak úplne moje predstavy. 80%.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Bohužiaľ, v dnešnej dobe je takmer nemožné v našich končinách natočiť rozprávku, ktorá by sa čo i len priblížila podobne ladeným klasikám z minulého storočia. Dej aj scenár sú veľmi slabé až prostoduché. Herci sú vyberaní na základe fyzických predpokladov, ale charizmu alebo talent by ste u nich hľadali márne. A vzhľadom k stopáži je tu naozaj veľmi málo záživného deja, ktorý by snáď pokryl maximálne nejakú polhodinovú seriálovú epizódu. 40%.

Serenity (2005)

Je to tak, ako vravia viacerí užívatelia, a totiž že keď si tento film človek pozrie, a až následne zistí, že existuje aj akýsi seriál, môže tým pádom nastať dosť veľké zmätenie. Následný pokus plnohodnotne doceniť videné tak môže byť problém. Z môjho "neutrálneho" pohľadu" som videl skôr priemernejšie sci-fi, kde zhruba prvá hodinka bola pre mňa dosť nezáživná. Záver však tieto chvíle ako tak vykompenzuje, a prináša celkom solídny zážitok. Problémom je však pre mňa neznalosť postáv a ich vzťahov, nakoľko v tejto filmovej podobe sme hodení priamo do víru diania bez nejakého vysvetlenia pozadia. Príbeh je tiež tak trocha nesúrodý, a v podstate je tento film naozaj primárne pre fanúšikov seriálu. Snáď si v blízkej budúcnosti nájdem čas aj na onú seriálovú predlohu a následne na ďalšiu šancu aj pre tento film. Zatiaľ takto. 60%.

Mlha (2007)

"Hmla" je výborný film, veľmi dobre štruktúrovaný, ale zároveň si vyžaduje divákovu trpezlivosť vzhľadom k pomalšiemu budovaniu deja. Film vsádza hlavne na ľudskú rôznorodosť, strach, posadnutosť a predsudky. Atmosféra strachu z neznámeho je perfektne vygradovaná, rovnako tak vzájomné napätie medzi postavami. Herecké výkony sú celkom obstojné. Ale na plné hodnotenie to u mňa vytiahol až záver, ktorý je jedným z najviac srdcervúcich a depresívnych filmových zakončení aké som kedy videl.  90%.

Turecký gambit (2005)

Predlohu k tomuto filmu som nečítal, hoci ja viac menej prezentovaná v dobrom svetle. V prvom rade musím spomenúť, že som videl tu skrátenú filmovú verziu a nie tú viac dielnu minisériu alebo čo to vlastne užívatelia v komentároch myslia. Základná kostra príbehu, teda to hľadanie špióna je celkom napínavé, a aj finálne rozuzlenie je celkom prekvapením. Mimo tohto som možno čakal aj viac vojnovej akcie, ale rusko-turecký konflikty tu bol fakt len pozadie onej detektívnej línie. V každom prípade sa však film odohráva v zaujímavom a neokukanom prostredí a ponúka celkom solídny dobrodružný zážitok. Len vizuálny zážitok nie je taký zaujímavý a elegantný ako by mohol byť, naviac občas sa tu využívajú nie tak úplne podarené špeciálne efekty. A ako celok pôsobil film trochu skratkovito, čo je zrejme príčinou, že ide o zostrihanú verziu. V každom prípade to nebolo vôbec zlé. 60%.

Vesnice (2004)

Finálne vyústenie Shyamalanových filmov je vždy ťažko predvídateľným orieškom, hoci keď to človek vidí opakovane, občas vystanú na povrch aj rôzne nelogickosti. S atmosférou a napätím však režisér vždy pracuje excelentne, len v tomto prípade ten nečakaný zvrat prišiel trochu prirýchlo. Síce atmosféra tým mierne bledne, ale po konečnom zamyslení sa to sile príbehu až tak neuškodí. Podstatnými prvkami pri budovaní onej atmosféry sú už tradične skvelo zvolená práca s kamerou aj hudobný podklad. A kvalitný casting je taktiež silnou devízou filmu. V rámci režisérovej tvorby tak ide rozhodne o ďalší nadpriemerný zásek, hoci trebárs "Šiesty zmysel" alebo "Znamenia" mám radšej. 75%.

Dinosaurus (2000)

Ak by som mal určiť, ktorú disneyovku som mal v detstve najradšej a videl som ju najviac krát, bola by to jednoznačne táto. Svojho času ma táto kombinácia animácií na živom pozadí naozaj uchvátila, ale to podstatné je, že sa mi veľmi páči príbeh, hudba a ako dieťa som mal pre dinosaury proste slabosť. Z nostalgie preto nechávam plné hodnotenie. 90%.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

Ďalší pokus o film založený na videohernom podklade sa spočiatku stráca v prekombinovanej zápletke, ale na druhej strane pôsobí relatívne originálne a ctí pravidlá videohier. Vo filme je aj zopár fakt zábavných scénok, hlavne tá s Tatumom, respektíve jeho "hráčom". Príbeh však občas tápe v klasických klišé zápletkách s lovestory či záchranou priateľa. Z celkového pohľadu je tento film taká neškodná a zábavná blbinka, kde si tvorcovia s videoherným svetom poradili relatívne dobre. Nie je to až tak dobré ako "Ready Player One", ale ak to divák neberie príliš vážne, pobaviť sa na to dá. 60%.