Josef (2011)

"Josef" je film v prvom rade o tom, že vo vojne chce každý prežiť, a tomu podriaďuje svoje správanie. Film zaujme pochmúrnym vizuálom, vcelku trpkou a cynickou príbehovou skladačkou, zaujímavými postavami, a aj celkom peknou hudbou. Po technickej stránke je to vzhľadom k nízkemu rozpočtu trochu slabšie remeslo. A tá alternatívna verzia Titovho životného príbehu ma celkom pobavila. 60%.

Robocop (2014)

Remaky rôznych klasických filmov sa svojou kvalitou málokedy vyrovnajú originálom. Ono je dôležité pochopiť, že sila pôvodných filmov tkvie aj v tom, že boli natočené v dobe, keď so zobrazovaním explicitného násilia vo filmoch nebol až taký problém. V dnešnej dobe sa konečný materiál úzkostlivo kontroluje a strihá, aby náhodou neprekročil stanovenú mieru násilia. Na druhej strane, keď sa človek odosobní od porovnávania tohto remaku s originálom, dostane celkom nečakane viacero pozitívnych vecí. Ono sa totiž film snaží ísť svojou vlastnou cestou, pričom sem tam prihodí nejakú scénu, ktorou akoby "pomrkával" po znalcoch pôvodného filmu. V tomto filme tvorcovia pridali viac psychológie a sebareflexie, čo nemusí sadnúť každému, ale svojím spôsobom to filme posúva trochu iným smerom. Akčná stránka filmu je zvládnutá na úrovni, to si režisér Padilha postrážil. Herecká zostava je tiež celkom fajn, hlavne vedľajšie postavy ako Oldman či Keaton boli dobrou voľbou. Čiže suma sumárum, až na tú absenciu nejakej tej brutality ide o celkom podarený remake. 70%.

Planeta pokladů (2002)

Planéta pokladov je sci-fi variácia na literárnu klasiku "Ostrov pokladov" z pera R. L. Stevensona. Možno sa naskytá otázka, čo tvorcov viedlo k tomu, aby sa z prostredia pirátov v Karibiku 18.-teho storočia vybrali na pôdu vesmírnych korábov a vzdialených galaxií. Pritom základná kostra príbehu je v podstate totožná s literárnou predlohou. Najdôležitejšiu výhodu tejto zmeny vidím určite vo vizuálnom spracovaní, ktorý je možné považovať asi za absolútny vrchol animácie, aký kedy z továrne Disney vzišiel. Proste tie palety farieb použité v tomto filme sú úchvatné, a rovnako tak mnohé scény okúzľujú svojím vizuálnym a živelným spracovaním. Z obsahového hľadiska ide opäť o film, ktorý sa snaží pomrkávať po staršej diváckej základni, a v tomto smere sa mu to relatívne darí, nakoľko ide o solídny dobrodružný film. Za mňa teda opäť kvalitné disney dobrodružstvo, hoci výrazne k tomu dopomáha práve ten vizuál. 75%.

Lesní rituál (2017)

Vôbec nie márny horor, ktorého najsilnejšou devízou je práca s atmosférou a nahlodávanie ľudskej mysle strachom z nevideného. Film pracuje s osvedčenými hororovými postupmi, kde k pocitu strachu dopomáha brilantná práca s kamerou, zvukom a vhodne zvoleným prostredím. Pozitívom je aj to, že hlavné postavy sú racionálne uvažujúci dospelý muži, a nie partia tupých teenegerov alebo hysterických žien. Škoda, že v poslednej tretine príde k výraznej zmene v rámci prostredia, pričom atmosféra dôsledkom tejto zmeny začne pozvoľna blednúť, a až do záveru filmu už nedokáže nadobudnúť predošlú "účinnosť". Na druhej strane musím pochváliť "dizajn" toho tvora zároveň aj s pozadím jeho existencie. Čo sa týka konca, môžeme polemizovať na takýmto zakončením, ale v podobných filmoch je vymyslieť záver, ktorý by sadol každému divákovi občas nad ľudské sily. Za mňa ide o celkom podarené hororové dielko, ktorý však neponúka až takú originalitu. 60%.

1923 (2022) (seriál)

Prvá séria najnovšieho Sheridanovho seriálového počinu je značne nevyrovnaným dielom. Prelínajú sa v nej tri zdanlivo nesúvisiace dejové linky, ale je nutné podotknúť, že mňa osobne na celej ploche zaujala len tá hlavná s dianím okolo Yellowstonu, hoci aj tá "indiánska", ktorá ma zo začiatku nebrala, však napokon v sebe mala silné aj drsnejšie momentky. Kameňom úrazu je v tomto prípade tá tretia dejová línia, ktorá síce začína ako zaujímavá exotická odbočka v africkej divočine, ale postupne sa z nej vyvinie gýčová romantika, ktorá je naviac neúmerne naťahovaná. Ako celok je tento seriál zatiaľ dosť roztrieštený, ale zas si drží hereckú aj vizuálnu kvalitu. 60%.

Svatý Jiří zabíjí draka (2009)

Do tohto filmu som sa pustil primárne kvôli snahe vidieť vojnový film z nie až tak často prezentovaného prostredia srbského frontu v rámci prvej svetovej vojny. A aj keď som bol v tomto smere čiastočne sklamaný, nakoľko nejaká tá vojnová akcia je tam naozaj zobrazená poskromne, na druhej strane som dostal zaujímavý ľudský príbeh s typicky balkánskou náturou, plný čierneho humoru, ale aj ľudského utrpenia. Hoci ten obohraný milostný trojuholník ako základ takmer každého vojnového príbehu mi až tak nesadol. Herecké výkony sú celkom fajn. 60%.

Lilo & Stitch (2002)

V podstate ide o veľmi dobrý rodinný film, pri ktorom sa nemajú problém zabaviť aj dospelí diváci. Ono totiž okrem klasického detského príbehu rieši aj rodinné hodnoty, na rad prídu aj morálne ponaučenia a nečakane sa tu občas vyskytne "dospelejší" humor. A mňa osobne pri týchto filmoch vždy poteší absencia teatrálnych spevavých vystúpení. 75%.

Kingsman: První mise (2021)

Predošlé dva filmy zo série Kingsman boli viac menej mierne excentrické verzie bondoviek s absurdne rozvetvenými dejovými linkami. V tomto prequelovom filme ma po skončení zarazilo ale zároveň trocha zaimponovalo, ako veľmi sa film berie vážne a akým spôsobom reflektuje skutočné historické udalosti (samozrejme nie doslova, ale prostredníctvom alternatívnych dejinných udalostí). Ono zobrazenie prvej svetovej vojny je tu podané dosť realisticky, pričom však určite nejde "len" o špionážny film zasadený do tohto obdobia. Čiže v princípe ide o vážny film, ktorý si však berie mnohé z toho, čo zdobilo predošlé dva filmy v sérii, hlavne skvelú a okázalú akciu, Vaughnov osobitý režijný štýl, nejakú tú hlášku, a taktiež pridáva solídne herecké obsadenie. Dá sa pochopiť, že niektorý fanúšikovia, ktorí čakali len recyklát už videného budú sklamaní, ale hoci som tiež čakal niečo vyslovene v štýle tejto filmovej značky, na moje vlastné prekvapenie ma zaujal aj tento trochu atypický pokus. 75%.

Pevnost Saganne (1984)

Fort Saganne je film, ktorý vďaka kamere, ktorá naplno využíva výhody a krásy púštneho prostredia, ponúkne oslnivý vizuálny zážitok. Snaha o výpravnosť tiež nevychádza na zmar, horšie je to však s réžiou a scenárom. Väčšina scén je spracovaných dosť nepresvedčivo, stereotypne,  tempo filmu je pomalé a všetko je to akési silené a bez emócií. Chýba tu väčšia dramatickosť, a tú nedokážu vyvolať ani tých pár bojových scén. Francúzska nátura sa nezaprie, keďže veľkú časť filmu zaberajú tradičné romantické výlevy. A to všetko je naviac natiahnuté na neúmernú dĺžku takmer troch hodí, čo ešte viac rozkladá divácku pozornosť. Napriek pokusom o porovnávane sa žiadny francúzsky "Lawrece z Arábie" nekoná. 50%.

Den, kdy se zastavila Země (2008)

Sci-fi film s občasne solídnou atmosférou či sem tam nejakým vizuálnym highlightom, avšak čo sa týka nosnej myšlienky, ide o veľmi prostoduchú záležitosť. Film zlyháva hlavne v podaní vzťahov medzi postavami, nakoľko snaha o budovanie akéhosi citového trojuholníka medzi hlavnými postavami a malým chlapcom má v sebe množstvo dier, lapsusov a celkovo pôsobí veľmi povrchne. Film je z väčšej časti postavený na dialógoch a snahe o budovanie pocitu ohrozenia a napätia, ale v tomto smere to funguje len čiastočne. Nanajvýš tak ide o priemerné sci-fi, ktoré aspoň čiastočne zachraňujú herci v hlavných úlohách. 50%.