Život (2017)

Základný námet je zúfalo neoriginálny, a v podstate ide len o akýsi mix filmov typu Votrelec a Gravitácia. Našťastie však s touto látkou film pracuje celkom na úrovni a hlavne druhá polovica filmu ponúka zaujímavé a napínavé scény. Nevyhneme sa síce občasným logickým lapsusom, ale to už tak nejak k podobným filmom patrí. S atmosférou a napätím film pracuje výborne, nechýbajú ani nejaké nečakané "ľakačky", ale so žánrovým zaradením "horor" to tvorcovia troch prehnali. Film má skôr béčkový feeling, ale účasť zväčša áčkových hercov dokáže dej rozhodne pozdvihnúť. 60%.

Na západní frontě klid (2022)

Klasické dielo protivojnovej literatúry z pera Ericha Marii Remarqua sa dočkalo už tretieho spracovania. Kým prvý film z roku 1930 som stále nevidel, druhé spracovanie z roku 1979 je na televízne pomery slušným vojnovým filmom, ktorý principiálne vystihuje podstatu knihy. Tretia verzia z dielne Netflixu boduje u divákov minimálne v zobrazení skvelo nakrútených bojových scén, úžasnej dobovej výpravy či vysoko kvalitnej práce kameramana. Keby som film bral len ako klasický vojnový počin z obdobia WW1, nebál by som sa ho v niektorých chvíľach označiť ako lepší než trebárs chválený Mendesov "1917". Problémom však je, že tento film vychádza z onej vynikajúcej predlohy, a z tohto pohľadu film nie tak úplne vystihuje jej podstatu. Hlavne charaktery postáv sú málo prepracované, čo film ochudobňuje o onú emocionálnu hĺbku.  Ako adaptácia Remarqueho diela film skôr sklamal, ale ako snímka zaoberajúca sa prvou svetovou vojnou so zameraním sa na jej nezmyselnosť ide o celkom kvalitný počin. 75%.

Bitva u Thermopyl (1962)

Štandardný zástupca žánru "sword-and-sandal", trpiaci všemožnými neduhmi tak typickými pre filmy podobného druhu. Film sa síce snaží na prvý pohľad vyzerať veľkolepo, ale v porovnaní so žánrovými kolegami z daného obdobia tomuto filmu v tomto smere predsa len niečo chýba. Dej sa zbytočne vetví na niekoľko nikam nevedúcich dejových nití, postavy sú v rámci vzťahov rozvinuté len povrchne, a prílišný dôraz sa dáva na ošemetnú milostnú dejovú linku. Samotná obrana termopylského priesmyku prináša niekoľko zaujímavých okamihov, ale keďže som skôr videl Snyderove "300", nemôžem byť týmto stvárnením onej bitky nijak ohromený. Herci sú skôr strnulí a nie je tu vyslovene žiadna výrazná postava (ani len Leonidas). 60%.

RoboCop 2 (1990)

Režisér najlepšej epizódy pôvodných Star Wars, Frank Miller píšuci scenár a príbeh vychádzajúci z osvedčenej premisy pôvodného Robocopa? Čo sa na tomto filme pri takejto pozitívnej konštelácii môže pokaziť? Úprimne, takmer všetko. Pokračovanie je oproti jednotke takmer na nepoznanie. Primitívna zápletka o droge, pubertálnom drogovom bossovi a transplantácii mozgu do nejakého robota je naozaj prapodivný výplod. Niektoré momentky sú skoro ako z nejakej paródie a pôsobia nechcene smiešne či dokonca trápne. Akcia, ak sa už vyskytne, neponúka takmer nič nové ale len kopíruje originál. Podobné pokračovanie robia svojím predchodcom len zlé meno. 35%.

Tenet (2020)

Christopher Nolan je svojím spôsobom vizionár, a rád do svojich filmov aplikuje poznatky či teórie, ktoré bežnému človeku veľa nepovedia. V tomto prípade ide asi o najkomplikovanejší Nolanov film, a ja som osobne rád, že som si pred zhliadnutím niečo o podstate tohto filmu prečítal, pretože inak sa v deji dá ľahko stratiť. Na druhej strane je fajn, že Nolan necháva diváka na pochybách a vlastnom úsudku, a nesnaží sa dopodrobna vysvetliť ako to všetko funguje. Pritom hlavná zápletka je v podstate osobitejšou verziou bondovky, vrátane výrazného záporáka s deštrukčným plánom, striedaním zaujímavých lokácií, a aj nejakou tou akciou. Z remeselného hľadiska ide o tradičný Nolanov veľkofilm, s fajn hercami (prekvapil Pattinson), výbornou hudbou aj kamerou. Je nutné podotknúť, že s týmto filmom si Nolan trochu pozdvihuje vlastné ego a akoby nám dával na vedomie, že on je ten režisér, ktorý si môže dovoliť nakrútiť niečo takéto za ohromný rozpočet. Samozrejme, že z celkového pohľadu ide o silné dielo, ktoré je nutné pozorne vnímať a zároveň si buďto užívať netriviálny príbeh, alebo sa zmätene prizerať na diania na obrazovke. Nejde o najlepší Nolanov film, ale určite ide o odvážne a do určitej miery ambiciózne dielo. 80%.

Robinsonovi (2007)

Kríza pokračuje. U Disneyho sa v tomto období asi fakt diali divné veci a boli problémy, pretože toto je už tretí animák po sebe, ktorý dopadol nadmieru nepodarene. Opäť tu máme podpriemerný scenár, ktorý je zhmotnený do ťažko pozerateľného, obsahovo nekonzistentného a minimálne zábavného filmu s nesympatickými postavičkami. Animácie sú tiež len priemerné, a ani hudba nie je to čo u filmov tohto štúdia bývala. 35%.

Motýlek (1973)

Silná väzenská dráma, ktorú ešte viac umocňuje prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. Špičkové výkony dvojice McQueen a Hoffman zvýrazňujú bezútešnosť a ponurosť deja, a zároveň prehlbujú emocionálnu zložku filmu. Film je v niektorých chvíľach až trýznivý na pozeranie, ale občas má tendenciu trochu sa naťahovať. Vo filme je mnoho scén, ktoré sú úplne bez dialógov a hovoreného slova, a sú postavené len na vynikajúcej kamerovej práci zachytávajúce výrazy hercov. Prvá polovica mi prišla trochu pútavejšia, neskôr sa tempo mierne spomalí, ale zároveň smeruje k vynikajúcemu zakončeniu celého príbehu. 80%.

Lehká jízda (1987)

Ďalší veľmi kvalitný austrálsky vojnový film z prostredia prvej svetovej vojny. Z počiatku je trochu pomalší a málo záživný, ale postupne sa z neho vyvinie dramatické divadlo s naozaj excelentným vyvrcholením v podobe jedného z najpamätnejších jazdeckých útokov vo svete filmu. Je pravda, že herectvo je skôr priemernejšie a scenár skôr jednoduchší bez nejakých výraznejších odbočiek od hlavného diania, ale na druhej strane tu máme výbornú prácu s kamerou, kvalitnú výpravu a ja osobne mám k tomuto historickému obdobiu určité sympatie, preto hodnotím pozitívne. 75%.

Strašpytlík (2005)

Slabota. Scenáristicky nefunkčný pokus o ďalšie animované disney dobrodružstvo dopadol opäť neslávne. Príbeh je nekompaktný, a akoby roztrieštený na niekoľko vzájomne takmer nesúvisiacich scén. Po humornej stránke zaujme tak pár heftov alebo odkazy na nejaké tie filmové klasiky. Tá 3D animácia taktiež neohúri, rovnako aj hudba je nevýrazná. Tento animák proste nefunguje takmer v žiadnom smere. 40%.

Gallipoli (2015) (seriál)

Veľmi dobrá miniséria, Je realistická, vyhýba sa pátosu, ale zároveň vie byť v mnohých chvíľach dojemná. Nečakajte žiadnu nadmernú heroizáciu ani patriotického ducha, je to proste príbeh o mladých chlapcoch uprostred vojnového pekla. Zrežírované a zahrané je to taktiež na vysokej úrovni. Dôležitý je aj fakt, že dej dokáže zaujať aj mimo bojových sekvencií, a až na jednu slabšiu epizódu sa nemáte kedy nudiť. Sú tu aj podľa mňa zbytočné spomienkové sekvencie z domova, ktoré k výslednému dojmu skôr uškodia. Vrcholom je pre mňa piata epizóda, ktorá ponúka známy útok "light horse", ktorý bol znázornený aj v závere Weirovho "Gallipoli", a v tomto prípade ide o nemenej dojemné divadlo. 80%.