• Western

Tichá bolest (1990)

Vzpomínky, minulost, přítomnost i nelehká budoucnost se všechny potkávají v tiché bolesti. Děda a vnuk zůstali sami, těžko si lze představit větší peklo, kterým si oba prošli - je horší vyrovnat se se smrtí syna, nebo otce a matky? Jsem rád, že film si nehoví v nějakém laciném antikomunismu, naděje je vtělena do poslední kapky slivovice. Je otázka, jestli jsme tu slivovici už vykopali, nebo ještě pořád ne...

Vyměřený čas (2011)

Myšlenka skvělá, zpracování bohužel značně povrchní.

Legenda o sv. Prokopu (1947)

Kouzelné! A hezky to čerpá z legend, nicméně jen inspirativně, nikoli doslovností.

Bílá vrána (1938)

Asi jsem hodně ovlivněný tím, že jsem film po letech znovu viděl, když jsem neměl zrovna dobrou náladu. Ale tohle optimistické dílko s docela povedenými písněmi, velmi jemným slovním humorem a hlavně až s překotným dějovým spádem mi rozsvítil duši. Takže plný počet hvězdiček!

Dva týdny štěstí (1940)

Možná asi příliš schematické, nicméně Adině Mandlové ta role slušného a poctivého děvčetě nesmírně sluší. Ačkoliv je to už dílo protektorátní, dýchá z něj ta kouzelná prvorepubliková atmosféra.

Šťastnou cestu (1943)

Možná někdy až příliš schematické, ale každopádně průlomový film. Kdyby byl film točený v padesátých letech, těžko bychom v něm hledali charakterního továrníka a rozumného ředitele :-).

O bozích a lidech (2010)

Už jen pro to poselství nezbývá než dát pět hvězdiček... Výborně jsou rozkresleny různorodé charaktery mnichů a taky jejich různá cesta k rozhodnutí zůstat. Nejlepší je stejně ten starý mnich...

Sobota (1944)

Ta moralizující rovina skrytá ve filmu, avšak nikoli prvoplánová ani nijak násilná, se mi moc líbí. Inu je to taková "dark side of Kristián". Adině Mandlové to moc sluší a mimochodem, v některých záběrech nemá evidentně pod šaty podprsenku :-).

Blbec k večeři (1998)

Dokonalé komediální dílo, kdo je vlastně ten blbec?