GasLand (2010)

Kvalitný, objektívny a jednoduchý dokument, ktorý nie je preplácaný zbytočnými scénami. Škoda len, že ten problém je tak špecifický, že dokument miestami nudí.

Casino Jack (2010)

Ťažko sa mi odosobňovalo od filmu, pretože prípadu Jacka Abramoffa som venoval posledný polrok v škole na prednáškach o lobbyingu. Prípad je neskutočný nie len pre množstvo peňazí (Jack si nechával preplácať za svoje služby 10-násobky bežnej hodnoty), ale ide asi o najznámejší prípad lobbyingu, v ktorom je zapletených toľko politikov (na výplatných páskach bola takmer polka Amerického Kongresu). Nebol to žiadny baránok ani bábka. Bol to neobyčajný DC lobbyist, ktorých tam behá neúrekom. Jack na sebe však pracoval viac ako ostatní. A to už od školských čias. Mno, a k filmu. Takmer nemám výhrad. Film je nesený vo vtipnom duchu dopĺňaným príjemnou hudbou. Ako život Jacka Abramoffa. Nešlo o žiadneho vraha. Len o podvodníka so zmyslom pre humor. Kevin Spacey ho zobrazil brilantne, Kelly ukázala, že vie byť fešanda a Barry Pepper udržal svoj herecký nadpriemer.

Blbec k večeři (2010)

Už jednoducho týmto filmom neodpúšťam a ani pri ich hodnotení nežmúrim okom. Denne sa na nás valia komédie s originálnym nápadom, tak prečo dávať do priemeru a nadpriemeru takéto komédie len kvôli tomu, že sú milé a na nič sa nehrajú, že. Klišoidná šablóna prepálená o dobrých 30 minút. Skutočne jedinou záchrannou sieťou je Steve Carell. Stále ukazuje, že dokáže utiahnuť viac ako dvacať minút Office. Naopak Rudd vsádza na jeho cute look a ostáva v tieni. A taký chudák Galifianakis, ten už iné postavy asi hrať nebude. Jay Roach nikdy nebol super vtipný režisér, ale i tak postupne klesá pod priemer. A za tie stupídne "náhodné" vchádzanie do izieb som chcel ešte jednu hviezdu strhnúť.

Sociální síť (2010)

Neviem ani kde začať, tak začnem od konca. The Social Network je najlepší film roku 2010. Už len z toho dôvodu, že mi ukázal, že za takými monštrami ako FB, sedí človek (ľudia) z mäsa a kostí, ktorý mal jednoducho nápad. Cast bol úžasný. To, že museli film nechať do dvoch hodín mu určite pomohlo. V neposlednom rade treba spomenúť hudbu a génius Davida Finchera. Ten človek je neskutočný. TSN je jednou veľkou, rýchlou, ukecanou výpoveďou. A je mi jedno, či je z toho niečo pravda. Tak silný je to film a tak dobrý je Fincher režisér.

WikiRebels (2010) (TV film)

Dokument nepriniesol nič nové. Väčšinou pozostáva z vyhlásení v švédskych televíziach a prehliadkou Assangových účesov. Rozpráva o tom, aký je svet zlý a ako on ho urobí lepším. No neviem.

Válka skladů (2010) (pořad)

Je to sranda. Parta Američanov sa stretne pri garážiach, za ktoré sa už neplatí nájom. Odomkne sa zámok a chlapci môžu nazrieť dovnútra a zistiť, či sa im oplatí kúpiť obsah práve tejto garáže. Niekedy sa zadarí a za malý peniaz kúpia kvalitný tovar. Inokedy to je mačka vo vreci. Sú to také malé Vianoce. Aj pre mňa.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Veľmi príjemná, jemne prepálená jednohubka na letný večer s prekvapivo uvolneným a prirodzeným Cruisom a príťažlivou a sladkou Cameron Diaz. Akčné scény pomohli, hluché miesta a predvídateľnosť príbehu uškodili. Ale stále slušný nadpriemer.

The Union: The Business Behind Getting High (2007)

Nevydržal som ani do polky. Tak niečo odporné, jednostranné a naivné som už dlho nevidel. Nie len že neukázali ani na sekundu názor protistrany, akýchkoľvek odporcov marihuany zobrazili ako nevzdelaných konzervatívnych trotlov, ktorí nevedia, čo je dobré. Bez faktov, bez podkladov, reálnych výpovedí. Jeden veľký dvojhodinový rozťahaný a prepálený joint.

Utrpení mladého Boháčka (1969)

One man show Pavla Landovského dopĺňa Stellinka Zázvorková svojou typickou maminkou, ktorá chce pre svojho syna len to najlepšie. Lanďák trúsi hlášky ako na bežiacom páse, to je pravda. Ale od príchodu Jany Pazderkovej sa začínam pomaly strácať a všetok humor akosi vyšumí. Ale aj tak veľmi silné 3*.

Restrepo (2010)

Osobne sa mi to páčilo viacej ako dánsky kolega Armadillo. Rovnako ide o dokument, ktorý nemoralizuje, neglorifikuje armádu. Naopak ukazuje ako to tam v skutočnosti (aspoň približnej) funguje.