Mzda strachu (1977)

Sorcerer (1977) 01:48:45 „Good luck, Serrano.“ Tanečná hudba a chlap pijúci snáď koňak na hoteli vo Vera Cruz s výhľadom na poobednú slávnosť. Dvere otvorí štýlový zabijak s potmehúdskymi fúzikmi, pomaly dvíha ruku s revolverom a strieľa. Ďalej počujeme hlučný výťah, po prestrihu na iných hrdinov v Jeruzaleme zvony kôz, štrngotajúce vydávané mince za zaplatené lístky v autobuse a jeho motor. Zo zvonov kôz sa stala hudba. Nastupujúci mladíci zabudli pri budove aktovku, no ale naschvál, keďže vybuchla hneď po ich odchode. Priženený Francúz v Paríži nevie riešiť hroziace dlhy a samovraždu švagra, ktorý bol jeho obchodným partnerom. Roy Scheider s troma ďalšími lupičmi vykráda miestnosť kostolu patriacu mafiánskemu bossovi a postrelia pri tom jeho brata kňaza. Dynamiku máme už v prológoch za prvých 24 minút. Juhoamerická džungľa. Všetci sa dostanú práve tam a robia ťažko pri stavaní ropného potrubia. Nadíde čas pre gurážnych chlapov a zíde sa práve táto nesúrodá štvorica, aby v dvoch starých nákladiakoch previezli každý 3 debny dynamitu po skoro neschodných cestách. Desivá, ponurá hudba pri prechádzaní nákladiaka labilným, dreveným mostom nad riekou počas búrky sa vrýva do pamäte ako hororová. Viac ako z akčných scén tu je napätie z terénu, ale stále je to chlapský film, aj keď mu chýba akcia a hĺbka Heat, Friedkin nemína, je konzistentný v napätí a špine, niekedy nie však v téme, škoda aj, že dynamika jeho To Live and Die in L.A. sa tu tiež nenachádza.

Scavengers (2016)

Ochutnávka toho, ako seriál vyzerá o 8 rokov neskôr, ponúka ale len neuveriteľné, veselé a surreálne momenty, takisto animácia je na nižšej úrovni, ako animácia seriálu.

Scavengers Reign (2023) (seriál)

Zaujímavý sci-fi svet, kde mimozemská planéta poskytuje nekonečné možnosti údivu a symbiózy svojich organizmov, ale aj veľa nebezpečenstva, ktorému musia čeliť preživší členovia posádky vesmírnej lode Demeter. Vo flashbackoch je rozkľúčovaná príčina pádu lode a svojou drámou pripomínajú scény seriálu BoJack Horseman, škoda ale, že je týchto flashbackov tak málo a sú skoro všetky použité v prvej polovici série, lebo boli najemočnejšou časťou seriálu. Zo začiatku cítiť rôznorodosť charakterov, ktorá postupne skoro vymizne a veľmi radikálne výmeny názorov medzi preživšími tu nie sú. Využitie vlastnej vôle umelej inteligencie tiež vyznieva trochu dostratena. Záver nakoniec neponúka drsnú drámu, ale skôr rozprávku, no cestou k nemu som sa dobre bavil.

Scavengers Reign - The Reunion (2023) (epizoda)

Záver série mi prišiel príliš rozprávkový. Je neuveriteľný aj na tento sci-fi svet, ale epizóda predsa len kvalitu mala, aj keď nižšiu, ako tie predošlé.

Scavengers Reign - The Nest (2023) (epizoda)

Samova aktívna šialenosť narazí, rovnako aj naivita pirátov prehliadať nástrahy planéty. Epizóda ponúka flashbacky vo forme chekhov's gun, ktorým pridá dramatickú dôležitosť.

Scavengers Reign - The Cure (2023) (epizoda)

Máme tu nové postavy a zatiaľ nie je jasné, či budú pozitívne alebo negatívne. Sam dostáva liečbu, no ešte nevieme, za akú cenu.

Scavengers Reign - The Fall (2023) (epizoda)

Konečne nejaký stret oddelených skupiniek a rovno najnapínavejšia akcia seriálu doteraz. Správanie mloka v boji je ale záhadou, niekedy svoje schopnosti využíva naplno, inokedy zasa nie.

Časové pásmo bylo změněno