• Fantasy

Na mušce (2018) (seriál)

Místy zábavné, permanentně nesmyslné. Příliš přestřelený paskvil. Všichni se tam chovají jako pomanutí pitomci, což by nebylo nutně na škodu, ale tady se to děje opravdu dost prapodivným a nesympatickým způsobem. Uvěřitelné na tom není už vůbec nic, takhle by se ve skutečnosti nikdo nechoval. Přestřelené karikatury lidí, které si dělají co chtějí, hlavně že jede kamera a je se čemu smát. Tak nevím, nevím, jestli točili parodii nebo thriller, v mém případě jim to s tou zábavou za každou cenu nevyšlo. Je teď nevkusně módní cpát humor i do situací, kam se vtip vůbec nehodí. A ne každému pokus o optimistický nadhled v kriminálkách nebo hororech vyjde. Nyní již klasické krimi Městečko Twin Peaks bylo také okořeněno humorem, ale na správném místě a v úměrném množství. Městečko bylo film.uměním, kde si experimenty mohli dovolit. Tohle je prostě úlet hodně přes čáru. Škoda. První 3 epizody bych ještě brala. Kdo tenhle seriál nebude brát vůbec vážně a nebude koumat nad podobnými podružnostmi, jako je například fakt, že snad všechny zúčastněné různé osobnosti mají podobný smysl pro humor a jedou na stejné vlně nebo že se chce nájemná vražedkyně od jistého dílu mermomocí co nejvíce zviditelńovat , pravděpodobně aby jí poznalo co nejvíc policistů, budoucích obětí a dalších lidí, přisadí si možná pár hvězdiček. O motivu chování některých hrdinů ani nemluvě.

Na mušce - Série 1 (2018) (série)

Snaha o černý humor udělala z postav příliš velké karikatury. Plno nelogických kousků... Co to bylo vlastně za žánr? Jistá originalita tomu nechybí, ovšem za jakou cenu? Tenhle styl mně příliš nesedl, ačkoli některé hlášky opravdu pobaví. Hrdinky mají v chování jisté osobité charisma, ale nechápu, proč tu padesátiletou Korejku s obrovským podlouhlým obličejem kde kdo v seriálu zkouší balit nebo jí hodnotí jako krásnou, zvláště nevhodné to je, když stojí vedle fyzicky opravdu nadprůměrné dvacítky.. První 3 , možná 4 epizody celkem OK, jsou ještě zajímavé. Pak měl seriál sestupnou tendenci a události byly čím dál méně uvěřitelné. Hodně nadsazené.

Na mušce - Nice Face (2018) (epizoda)

Mně osobně se tam ten pokus o humor zdá na mnoha místech dost nepatřičný. Jako by si ze samotného seriálu dělali tvůrci srandu. Vtípky jsou poněkud přehnaný, okatě nahraný a trochu thriller devalvují. Je jistě záměrem seriál něčím oživit, ale tímto způsobem?

Volyň (2016)

Je těžké se ztotožnit s některou z postav. Je jich tam tolik a brzo se vytrácí, že občas nevím kdo je kdo. Půl hodiny sleduji z odstupu čísi nepodstatnou svatbu, aby se pak nevěsta o dvě hodiny později objevila už jenom v jednom krátkém záběru, než spoiler - si pro ni příjde smrt. Dozvěděla jsem se něco o folkloru,tradici, mohla si říci:"a takhle idylicky se jim žilo," ale to je asi tak vše, jinak je to patrně vyprázdněný dokument o tom, jak ve Volyni probíhaly svatby. Za to sńatek Zosii tam vůbec není, záběr končí:"vezmeš si muže,kterého jsme ti určili" a pak už jen rychlej střih a je k dotyčnému nastěhovaná. Co se komu honí v hlavě se většinou nedozvíme, psychologie postav a různých charakterů není pro scénář stěžejní. Hlavní ženská postava Zosia je také odtažitá, většinou mlčící, pouze hnětoucí těsto nebo jí vidíme při jiných domácích činnostech a péči o hospodářství, civící před sebe, bez pořádného názoru nebo se její postoj ztrácí v jiných záběrech, je taková nijaká, nekoušu se z ní do ruky a v duchu jí nefandím: "běž holka, to dáš." Což je při tak obrovské historické tragédii, která mě osobně emočně velice zasáhla, docela paradox. Film nemá děj, jen sleduju neosobní sled událostí. Některé události jsou nedořčené a zmatečné, viz záchrana Zosii z vagónu, kdy jsem se domnívala, že její muž, který ve vlaku zůstal, jede na smrt a on se pak objeví jako by nic, přišel odnikud, kde byl? co dělal?, podařilo se mu uprchnout?, nebo jsem ho v tom zmatku postav snad dokonce zaměnila za někoho jiného? Byla jsem z toho místy docela zmatená, Je dobré připomínat ve filmech důležité historické události a poukazovat na to, že když se dá zmanipulovaným lidem do ruku zbraň, slíbí se beztrestnost a ještě jim k vyvražďování požehnají v kostele, u rychlé bezbolestné smrti starých dobrých sousedů to nezůstane, pěkně si tu vražednou moc vychutnají způsoby, z kterých se chce jednomu zvracet. Neříkám, že surovost v sobě ukrývají všichni lidé, ale v populaci je dost psychoušů s latentními sadistickými sklony na to, aby konali od pouhých ústrků a šikany druhých až neuvěřitelná zvěrstva, které si vychutnají a vybijí na čísi bezbranné oběti. Než se zase stanou spořádanými občany s čistým štítem. O lidech obecně nemám valné mínění, těch slušných a vyrovnaných, schopných vcítit se do kůže jiného, je menšina. Jen film o tom všem se zas tak úplně nepovedl Škoda. - P.S. A jak ráda bych válečné drama bez výhrad pochválila!

The Purge - What is America? (2018) (epizoda)

Pilot v sobě neměl žádný náboj. U hororů mě zajímá atmosféra, prostředí, napětí s mysteriózním kouzlem a spousta dalších prvků. Zatím zůstává naděje, že se vše ještě k něčemu zajímavějšímu obrátí. Tohle je zatím emočně chladné jako studenej nebožtík.Jistý potenciál zde má zatím outsiderovská manželská dvojice, která se cpe mezi zbohatlíky, kam nepatří (že by nastal posléze hon šlechty na malé vyděšené králíčky pro rozptýlení pozvaných sponzorů? Nebo bude stačit, když jen jeden půjde z kola ven?). Zajímavá může být i dívka v sektě, která si svoje obětování na poslední chvilku ( možná ) rozmyslí, ale už nebude úniku, alespoň ne snadného. No, nevím, nevím. Zpracování je každopádně laxní. Zatím to spíše vypadá, že z tohoto tuhého citrónu moc svěží šťávy nepokape.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

1.SÉRIE- 4 hvězdy, to bývavala ještě pecka! Pilot sice nic moc, ale časem epizody diváka velmi strhnou. Vadilo mi, že co věta či situace, to klišé, viz.: "Máš před sebou celej život, tak si ho nekaž." "Někdo chce tvoji smrt." Asi desetkrát je v pilotu v různých variantách zmíněný, že je to na bratra hl.hrdiny narafičený. Herecké výkony obou film.bratrů mizerné, zpočátku nepřesvědčivé výkony i děj (například Michael má celej plán útěku vystavěný na tom, že ho určitě dají do stejné nápravné skupiny a věznice, kde je umístěný jeho sourozenec, aby mohl být s ním, během 3 dnů má jako bažant ostatní zločince ve věznici perfektně zmáknuté)... Přišlo mi to povrchní, docela naivní a po dvou dílech první epizody mi to přišlo falešný jak pětka. Červená knihovna pro muže, která však diváka po pár epizodách chytne a napětím už nepustí. Jako divačku mě výše zmíněné výhrady sice chvilkami zpočátku štvaly, než jsem si na nedokonalost zvykla. Po pár dílech už mi více bavilo sledovat rádoby namachrovaného superhrdinu, kterému vše zásadní vychází podle představ, i když mu neustále nějaké okolnosti či lidé v drobnostech házejí klacky pod nohy a čekala jsem s velkým napětím co bude dál, než dojde k dozajista pozitivnímu závěru. - 2. a 3. SÉRIE: Místo napětí otravné opakování dříve osvědčených situací, které mě držely dříve v napětí, nyní jen štvou neoriginalitou a stálým opakováním téhož. Například za naprosto každým: "Dokázali jsme to!" stojí rádoby "nečekaný" protivník s pistolí,který vítězství zneguje a zařve:" Baf!!! Nedokázali!", neustálé perpetum mobile zatýkání hl.hrdinů, pouštění je na svobodu či útěky, zrady, oběšení, z kterého se sebevražda nekoná, protože se přetrhne provaz apod. Proč to sledovat, když u většiny postav vím, kdo to přežije, že ho stejně pustí na svobodu nebo uteče a že za každým "zatýkáme vás" bude po čase "pouštíme vás zase na svobodu,aby vás mohl někdo jiný zaháčkovat." Štve mě to věčné: "Mají Sáru, musím jí zachránit ..." apod., jenom aby sračka mohla mermomocí pokračovat dál. O jejich: "sice už máme jachtu a peníze, s kterými vystačíme do konce života, ze všech na nás narafičených zločinů jsme osvobozeni, ale jdeme přesto dobrovolně do dalšího nebezpečí, protože buď: 1.Jeden padouch je ještě na svobodě, musí být zastaven a zneškodněn, aby neubližoval lidem, nebo: 2.mají jako rukojmí Sáru,jdu jí zachránit, nebo 3. drží už podesáté mého syna (který bude záhy opět lítat po svobodě, jako by se nechumelilo), nebo třeba: mají mého psa nebo případně mají babičiny muškáty, takže jedu osvobozovat co se dá a vše začíná zase nanovo, s tímto už fakt jděte do háje. Je to směšný. 2.série ještě za 30%, 3.série už spadla do odpadu. Nevýrazné postavy, které jsou mi u zadku, hnusné vězení Sona, které mi nebaví pozorovat, nic co by chytlo nebo zajímalo. A to málo, co ještě vyvolává otázky, bych musela protrpět sledováním tucty ptákovin, kterými jsou obalené kolem dokola. Dále nekoukatelné.

Ghostland (2018)

Dům plný mnohdy dosti nevzhledných panenek byl super! Panenky do hororu kouzelně patří. Některé jsou roztomilé, ale i ty hezké jsou za určitých okolností děsivé, zvláště když si je v nadměrném množství shromažďuje nějaká takřka anonymní staropanenská osamělá tetka z pátého kolene. Super byly jak porcelánové panny, tak ty umělohmotné. Nesmím zapomenout ani na ty hořkosladké živé, permanentně traumatizované "panenky" Beth a Veru, stylizované do hraček, s namalovanými pusinkami do srdíčka, oblékané do šatiček loutek, které slouží ke hrátkám dvou úchylů a které jednoho z nich děsí, ač jsou zároveň mučeny svými krutě přerostlými holohlavými zhruba tak padesátiletými "dětičkami", co si rádi podávají všechny panenky na mnoho nehezkých způsobů ... A cukrářské auto plné laskomin, které jednomu musí po čase lézt pořádně krkem, k tomu! To se pak dívky snaží pochopitelně uniknout jak se dá, SPOILER: klidně i do šílenství a rozdvojení osobnosti. Kamarádka je stejného názoru, panenky byly fajn, i když jinak horor hodnotí jako uječený a bez myšlenky. Já bych tak přísná nebyla, atmosféra vyhrává na celé čáře, ale souhlasím, že něco tomu přecejen ještě chybí.Kdyby se děj a fantazie trochu rozjely a štouchlo to hlouběji do psychologie všech postav, případně se nějaké ještě přidaly, mohl to být i horor roku. Horory se mi obecně hodnotí dost špatně, takže dávám nejisté tři hvězdy a nevím, jestli časem po druhém shlédnutí nepřidám nebo naopak spíše neuberu. Lhostejný mi není ani konec, jenž je u hororů tak klišovitě oblíben. Zlo a utrpení buď nikdy nekončí, neumírá a stále se vrací nebo je závěr otevřený s možností více interpretací, případně je možnost dvou konců alespoň naznačena. Já jsem rozhodně pro to, aby trápení alespoň párkrát jednoznačně skončilo. To bych však asi porušila pravidla tohoto žánru. Fakt škoda, že se to nerozjelo do pořádné efektní jízdy a zůstalo to jen u průměrného pomučeníčka. Přidala bych k panenkám více rozmanitosti, příběhu a podprahovosti.

The Devil's Doorway (2018)

Samo o sobě bylo děsivé v Magdal.prádelnách vůbec skončit, žádné nadpřirozeno k takovému reálnému hororu ani není třeba. Tolik zmarněných životů, krutého přístupu, zneužívání, utrpení, násilí a otrocké neplacené práce, které skončilo jen díky tomu, že lidé už žádné ruční prádelny nepotřebovali využívat, protože byly zavedeny a i nejchudším lidem zpřístupněny automatické pračky. Jinak by prádelny existovaly dosud. Tyto římskokatolické azylové domy měly k Bohu většinou hodně daleko. - Film je ovšem táhlej, schází mu spád a nijak zvlášť nejde do hloubky. Nicméně každá zmínka o zlu a praktikách v prádelnách je dobrá.

Příběh služebnice - Série 2 (2018) (série)

Druhá série se mi líbila méně. Z jakých důvodů? Budu trochu spoilerovat: jednak pro to, že vím, že hlavním postavám se nic nestane a tudíž nejsem v napětí zda například nějaký hřích proti Gileádu jistá služebnice přežije či bude řádně a trvale potrestána. Udělá se jí jen ty, ty, ty, aby pak nic čím se vyhrožovalo nebylo dodrženo a příběh měl štastnější konec. Totalitu odnášejí jen vedlejší postavy, jiné mohou libovolně utíkat a zase se vracet, atd. Další věc, která mi dost vadí, je nedodržování zásad a logického jednání postav.Velký spoiler, prosím nečtěte, pokud hodláte sérii dokoukat do konce: Offred se kupříkladu nesmí svého porozeného dítěte ani dotknout, její paní se nemůže dočkat až z domu služebnice vypadne, protože se ty dvě nemusí a protože velitel a jeho paní dovolili Offred až příliš a služebnice jim zvlčila, a když z domu konečně odejde, hned je pod nějakou záminkou Offred vrácena zase zpět jen pro to, aby si mohla svojí dcerku unést za hranice do svobodnější země, dokonce tak dělá se svolením paničky, která přitom na dítěti urputně visela. Podobné obraty, ačkoli mají svůj menší důvod, jsou dost nepravděpodobné a hlavně štvou. TOTALITA FUNGUJE JEN KDYŽ SE TO TVŮRCŮM HODÍ, NAPĚTÍ A STRACH O POSTAVY SE TUDÍŽ VYTRÁCÍ. A nakonec mi vadí i to, jak se série místy vleče. Sledovat v jenom dílu jak hlavní postava běhá ze schodů nahoru dolů a v jiném díle zase hodinu rodí, to mi příliš nebere.