• Fantasy

1883 - Útes za námi (2021) (epizoda)

"Co začalo jako cesta vpřed, se změnilo na úprk. Do neznáma. Couvali jsme do propasti. Tolik se starali o hříchy, co nás pronásledovaly, že jsme se neobtěžovali zaobírat tím, kam vlastně kráčíme. A za námi byl útes." Pro mě zatím super. Zajímavé je, že se koukáme na stejné, přitom každý vidí jinak a něco jiného. Přikláním se k názoru "big.nine.cf", pozvolné tempo není na škodu. Nesouhlasím naopak s názorem jiného uživatele, pro kterého to je jenom naháněčka zvířat, údajně stupidní dialogy, k unudění a jenom dvakrát se tam vystřelí (ano, tak to poslední je neoddiskutovatelná pravda. Jenom dvakrát se tam vystřelí). :)

Yellowstone - Rozbřesk (2018) (epizoda)

Za mě odtažité, nehluboké, málo výrazné, moc jsem postavám nevěřila, cítila jsem z toho takovej umělej kalkul.. Prostě mi nějak pilot nevtáhl a bylo mi to všechno tak nějak jedno. Jo, to seriál "1883", který je prý prequelem tohoto seriálového počinu, to je jiné, chutnější, živočišnější a silnější kafe, které mi naopak zasáhlo od prvního záběru. Příběh z 19.st. můžu prožívat, přemýšlet nad ním, chytnul mi trochu za srdce. Naproti tomu Yellowstone asi, bohužel, konzumovat nebudu, neláká mi tento způsob zpracování, viděla jsem jen první díl a už nemám potřebu pokračovat dál, musela bych se nutit. Škoda.

1883 - 1883 (2021) (epizoda)

"Když jsem se dívala na tuto zemi, viděla jsem jen svobodu, která se nám nabízela. Netušila jsem nic o hrůzách, které se skrývaly v jejím stínu." Začátek se s ničím nemaže, začíná pořádnou působivou akcí, kdy indiáni skalpují přistěhovalce a dívka s šípem v těle, zbavená naivních iluzí o snech a novejch příležitostech, v sebeobraně střílí své útočníky. Pak se western. příběh vrací na začátek, příjezd na divoký západ a příprava na cestu. Příběh má pomalejší tempo, má záběry na krásnou přírodu, interesantní, poetické a vnitřní monology jedné z hlavních postav. Pro ostřílené milovníky westernů možná málo akce, přestřelek nebo pocit, že taková paráda to zase není. Já se nechávala unášet skrytým kouzlem tohoto dobrodružného příběhu, který je srozumitelný, ale ne naivní. drsných a nemilosrdných scén je tam poměrně dost, ale není to asi seriál, který potěší úplně každého, zato se u něho dá zastavit a mírně rozjímat o čemkoli, třeba o životě, když mu chcete naslouchat a hodí se do vašeho momentálního nastavení. :) Na první pohled nenápadný, neokázalej počin, který mi zaujal. Ne na 100%, má své slabiny, přesto si umím představit, že se k němu ještě vrátím (zatím hodnoceno po třech dílech). Těším se na další!

Překvapující svět králíků (2018) (TV film)

Králíci jsou roztomilouši, pro milovníky těchto zvířat příjemný, rodinný, i pro děti dobře srozumitelný zábavný dokument, takovej líbivej filmeček. Podíváme se na ně z různých perspektiv, na ty divoké, žijící ve volné přírodě v koloniích a i jako na miloučké domácí mazlíky. Japonský ostrov Okunošima mě docela dostal. Naopak drsnější momentky nám přináší odchyt králíků ve městech, jejichž počty se zde musí redukovat. Jsou tady předvedeny i trochu bizár aktivity (domácí králíci na překážkovém sportovním závodě, vysoký skok šampiónů přes laťky, ochotný parkour klidně i ve sněhu, fakt  nechápu nápady a záliby některých lidí a na čem všem se dá ulítnout a vydělat). Tři body dávám kvůli tomu, že je dokument trochu zavádějící a z hlediska informací povrchní. Trochu mi vadilo vyznění dokumentu, králíčci jsou sice někde ve volné přírodě přemnožení, ale jinak u lidí to jsou přítulní, fajn plyšáčci na hraní bez přirozených instinktů, údajně nenároční a velmi krásní, no, nepořiďte si to! Podle dokumentu jsou prý čtvrtým nejoblíbenějším domácím zvířetem.  Toto píšu jako apel pro rodiče, kteří zvažují nákup králíčka pro své dítě. Domácí králík tady drží při stříhání drápků aniž by se jakkoli pohnul, prostě hotovej aportující plyšák a velká pohoda, nechá si vše líbit, bezva parťák. Jako malá a náctiletá jsem králíčka chovala v bytě, měla kamarádky s těmito zvířaty a do bytu silně nedoporučuju. Nevím, kde se berou ty klidní králíci, co se nechají česat, oblékat do oblečků, vodit na vodítku nebo méně potrhlé, prostě jen spát na klíně páníčka, já se k němu chovala dobře a králík se přesto choval jako polodivoké zvíře, ochočit šel jen částečně, všechno rozkousal a pořád jsem uklízela buď seno nebo jiné znečištění. Snad jen pokud máte dům se zahradou, do městského bytu nedoporučuju. A když vidím podobné roztomilé, nenáročné dokumenty, příspěvky na sociálních sítích nebo články, docela mám pifku, člověk pak nemusí vědět do čeho jde, má zkreslené představy o povaze a chovu domácích zvířat a ty pak končí v přeplněných útulcích, které je jen tak mimochodem odmítají přebírat, pokud vím, tak jen pokud to zařídí nějaká instituce  (sociální pracovník, policie apod.). Králík patří hlavně do přírody nebo alespoň s možností výběhu na zahradě od jara do začátku podzimu, do bytu raději ne. Do bytu nanejvýš psa nebo kočku. Doteď mám králíky ráda a je mi líto, jak mnozí z nich končí, přispívám občas do útulků a je mi líto, že se s nimi nezodpovědně obchoduje ve "zverimexech".

Odpočítávání: Vesmírná mise Inspiration4 - Epizoda 2 (2021) (epizoda)

Druhá epizoda moc informací nepřináší. Hlavně se tam jásá: "Hurá! Já se dostanu do vesmíru!" a sdělná hodnota je dost malá, téměř žádná. Povrchní a zbytečný díl, bez kterého jsem se mohla klidně obejít. Představí se tu sice letem světem další dva z posádky  Inspiration4 – první civilní mise, která se chystá vyrazit na oběžnou dráhu Země, to se ovšem klidně mohlo vejít do předchozí epizody. Proto tento dílek hodnotím tak nízko.

Nezkrotná Angelika (1967)

Kdysi, v dětském a jen o trošičku vyšším dívčím, snícím věku jsem měla sérii Angelik ráda. Teď hlavně nostalgické vzpomínky a pousmání nad naivitou, nesmyslností a jinými nedostatky. Poslední dva "exotické" díly ze série (a to konkrétně "Nezkrotná Angelika" a "Angelika a sultán") se mi ovšem vždy zdály nejslabší po všech stránkách už tehdy, když jsem byla puberťačka, ani mi nejsou sympatické tak jako první tři, navíc mi přijdou trochu depkoidní. Stejně si ale tuhle dětskou romantickou, dobrodružnou, kouzelnou lásku nikdy nenechám v TV ujít, ať dávají jakoukoli příhodu. Takže ty úsměvné hlášky znám už po těch letech skoro z paměti. Opakují to každé léto. :-) Jen už dnes nedokážu dát téhle blbůstce s čistým svědomím víc než 2 hvězdy.

Greta (2020)

Ekologii fandím, proto ta symbolická jedna hvězdička, která přímo s kvalitou filmu nesouvisí. "Projekt" Greta je umělej a nepřesvědčivej, stejně jako tento nezáživný, nicneříkající dokument. Nebavilo mi to sledovat a papouškující Gretě nevěřím ani slovo.  Podobné povrchní, strojené a stylizované pseudo-dokumentární výtvory, které jen něco teatrálně předstírají, nadělají víc škody než užitku.

Andula vyhrála (1938)

Několika vtipům jsem se upřímně zasmála, byla to pohodová komedie pro dnešní sváteční den. Kdyby bylo jiné obsazení, přidala bych možná i na hodnocení, bohužel zrovna nemusím Věru Ferbasovou a možná jsem jediná, komu úplně nesedí Hugo Haas, i když uznávám, že mu umělecký talent rozhodně nescházel. Filmy pro pamětníky mám obecně hodně ráda, pěkně si při nich odpočinu. Sladké, občas přehnaně naivní, přesto kouzelné.

Smrt přichází do Pemberley (2013) (TV film)

Vizuálně to bylo nádherné. Z obsahového hlediska však byla minisérie na samé hranici koukatelnosti. Do tak působivého a nádherného prostředí, jako jsou zdejší exteriéry i interiéry, zasadit tak nenápaditý, nedůmyslný a nudný děj s plytkými charaktery je obrovská škoda až barbarství. Bylo to tak zoufale nedramatické, že jsem po chvilce odpadla. Nedoporučuji ani jako kriminální oddechovku z atraktivního prostředí a už vůbec ne romantickým příznivcům skvělé, inteligentní Austenové. Negativní dojem ze série jen dovršila nesympatická a postarší herečka Anna Maxwell Martin, která zcela nevhodně ztvárnila o generaci mladší Elizabeth. Příběh se přeci odehrává pouze šest let po svatbě s Darcym.