Zlato Apačů (1954)

Roztahaný, mnohdy nelogický western plný dlouhých přímých pohledů, které nic neznamenají. A k tomu "toxicita" ženského komandování, která utopí snímek v naprosté zapomnění. Přitom tak krásné kulisy a svým potenciálem tak napínavý příběh..!

Údolí stínů (2002)

Číst si zdejší rozporuplné komentáře je tedy vážně požitek. Samozřejmě lze souhlasit, že snímek nepatří mezi ty nej válečné filmy, ovšem dávat zde méně jak 3 hvězdy, to už je tedy vážně moc! K největším zklamáním patří příspěvek rádoby předního uživatele "golfista", který patrně nedokáže posoudit poctivě odvedenou práci .. což je hodně smutné! Každopádně Údolí stínů sice podobně jako Patriot, tíhne k víře a patriotismu, ovšem oni takoví Američani vážně jsou, víte?! A to, že si potřebují tyhle věci do svých filmů vložit, není ani překvapivé, ale ani důvod k zavrhnutí celého výtvoru. Minimálně pocit zmaru, bezmoci a chaosu se tvůrcům přenést na diváka určitě podařilo. A navíc co do popisu událostí 1965 se jedná o velký počin, který holt nebude patřit do žebříčku nejlepších, ale důležitost a hodnotu mu to opravdu nebere!

Trollové: Světové turné (2020)

Jestli u jedničky byl konec vysvobozením, tak co říct nyní?! Trollové jsou barevný výbuch všeho (a teď je myšleno opravdu úúúúúúplně všeho!), co animáky aktuálně zvládnou. Nicméně pokud smícháte všechna koření světa do jednoho hrnce, vznikne nepoživatelný mix, který si budete muset dopřávat buď po velmi malých dávkách, nebo naráz se sebezapřením. Ano, hurá-juchů-jedéém, ale musí to mít taky nějakou hlavu a patu. A tohle vypadá spíš jak nějaké portfolio umělce, který se snaží získat zaměstnání a ukazuje, co všechno dokáže! Děti asi budou šílet, ale .. chcem jim tohle vůbec pouštět??!

Porco Rosso (1992)

Zpočátku si v duchu řeknete: "Prase? To jako vážně? To už se jim nechtějí malovat obličeje?". Ale zvyknete si a nakonec se přistihnete, že trnete při každém obratu kniplem a tajně doufáte ve velký šťastný konec "ušmudlaný od motorového oleje". No a jak už tu také zaznělo, právě uspěchaný a i dost useknutý, otevřený konec celého snímku ohromně kazí výsledný dojem. Věčná škoda!

Lincoln (2012)

Snímek, který se logicky v české kotlině příliš neuchytil. A přitom vlastně není důvod, proč se naň dívat skrz prsty. Otázka otroctví sice dávno našla svou odpověď, ale kdo si dnes vzpomene, jak to tehdy bylo a kdo se o to postaral? Rozhodně tedy zatracování kvalitně podaného historického náhledu na Americkou občanskou válku postrádá patřičný smysl. Jasně, možná se tu málo míhají nahá těla, sex neuvidíte vůbec a vše působí tak nějak ošuntěle. Jenomže takto se konečně dostáváme do realistické, uvěřitelné podoby prostředí! Oskarový Daniel Day-Lewis sice nehraje špatně, ale v porovnání s dalšími hereckými esy onoho roku zůstává i teď jeho výhra opravdu obrovským překvapením. Na druhou stranu se postava Lincolna chová a působí tak neuvěřitelně lidsky a přívětivě (čemuž možná přispívá i nás český dabing), že nakonec určitě nelze říct, že by akademie odměnila výkon nezaslouženě. V celkovém pohledu možná ne velkofilm, avšak určitě kvalitní podívaná s velkým historickým přínosem. Proč ne?!

Interstellar (2014)

Několikanásobně složitější ztvárnění vesmírných útrap než například v Marťanovi (2015), ale o to přesvědčivěji to vše působí. Navíc se zde tvůrci pouští do nevyjasněných (tudíž jen odhadovaných) podob a situací, které však celkově jakýs takýs smysl dávají. Samozřejmě pro průměrného diváka rozklíčování takovýchto "záhad" nemusí být zrovna to pravé. Co se nicméně daří začlenit do kompletního děje již od první minuty, to je smrtelnost lidí, bezmoc v rozhodování jedince o velkých věcech a také stále nedostatečná znalost světa. Celá tahle darda nejistot a splínu na diváka padá jako těžká deka, z pod níž se nevyhrabe minimálně do konce tohoto filmu. Přenést tak intenzivně a úderně pocit bezvýznamnosti až na diváka .. to se tedy Nolan opravdu vytáhl, jen co je pravda!

Záchranáři u protinožců (1990)

Člověk může mít k tomuto snímku výhrady nebo jisté počáteční předsudky, avšak ono to zde tak nějak všechno klape. Možná ta částečná originalita, neokoukanost postav .. těžko říct. Ale funguje to moc dobře!

Le Mans '66 (2019)

Le Mans '66 je snímek, který sice můžete soudit hned na začátku a podivovat se nad tím, co dělá v první třicítce ČSFD(!), ovšem dokud ho neshlédnete, nevíte! Navíc kontrast s Le Mans se Steve McQueenem můžeme dozajista přirovnat k úsloví "nebe a dudy". Zatímco McQueen si "jen" splnil dětský sen jezdit v rychlém autě a zároveň přitom natáčet film o slavném okruhu, tento snímek je životopisný, přirozenější, ucelenější, dávající smysl a mnohem více dramatický a méně nudný. Od začátku se nám odvíjí hned několik zajímavých rovin příběhu. Nejen duel Ford/Ferrari, ale například také kamarádský vztah Shelby/Miles, které ztvárnili obrovští profíci Damon s Balem. To vše se nezadržitelně blíží k velkému finále, jež přinese nejeden emotivní moment, při kterém divák doslova vstává ze židle. A právě i díky onomu závěru se snímek právoplatně řadí mezi ty nejlepší vůbec.

Všichni prezidentovi muži (1976)

Historicky důležitý snímek, který s novinářskou nudností "bojuje" o poznání zdatněji než jeho mladší následovník v podobě "Akta Pentagon" s Hanksem a Streepovou. Ústřední dvojice Hoffman-Redford tu oproti nim dostává ohromnou porci prostoru, který značně využívá, a nutno říct, že i v takto vážném snímku baví. Co se oskarového Jasona Robardse (alias Bena Bradleeho) týče, jeho výkon je suverénní, klidný a autoritativní, avšak že by nějak zvlášť vyčníval, to se tedy říct nedá. Každopádně se celkově jedná o filmovou klasiku s hereckými osobnostmi v čele, která přináší důležitou část dávných politických událostí v Americe, a to je obrovské plus!