Wacky Races (1968) (seriál)

Už jenom pohled na startovní listinu musel diváka přesvědčit o tom, že tyhle závody jsou opravdu "wacky". A co teprv průběh samotného závodu. Další z cartoonnetworkových seriálů, na které občas nostalgicky zavzpomínám, zejména na sázky na vítěze uzavírané s bratrem. Zajímavé, že po cca pěti dílech už nikdo nesázel na Dicka Dastardleyho, Muttleye a jejich Mean Machine.

Wild Blue Yonder (2005)

Tenhle film má rozhodně divákovi co říct, ale ke své škodě tak činí způsobem hraničícím místy až s nekoukatelností (obzvláště v druhé půlce). I složité téma se dá prezentovat zábavněji, aniž by utrpěl jeho obsah. Je to škoda, protože námět je dobrý a Brad Dourif v roli jakéhosi průvodce je přímo neodolatelný.

Ex Drummer (2007)

Film, který vás pobaví, znechutí, naštve nebo nadchne, ale každopádně si budete ještě dlouho pamatovat ten půlmetrový penis, píseň Mongoloid nebo kapelu "6 miliónů Židů". Takhle má vypadat provokativní film, bez servítek a s pořádnou dávkou cynismu.

Šílenci na prknech (2001)

Typická ukázka komedie, která je sice lehce nablblá a jednoduchá, ale přesto dokáže skvěle pobavit, pokud od ní nebudete nic očekávat. Absenci příběhu a myšlenky spolehlivě přebijí některé hodně vtipné momenty (naschvály opilému kamarádovi, odevzdávání vzorků, chatování) a pár opravdu vydařených hlášek ("Můj praděda získal tuto zemi tradičním způsobem - ukradl ji Eskymákům"). A narozdíl od mnoha podobných žánrových komedií není Out Cold ředěn sacharinem a trapností. A to se cení.

Hollywoodská rošáda (1987)

Hodně dobrý snímek o černošském herci, který se snaží prosadit v továrně na sny. Je zajímavé sledovat, jakým způsobem film reflektuje černošské stereotypy v masové produkci (patrné je to zejména ve scéně s hereckou školou, kde běloši učí černochy, jak hrát správně černochy). Jediný zápor tohoto filmu spočívá v přehnaném moralizování v závěru, ale ani to nedokáže zazdít kladný dojem ze zbytku filmu s několika zvláště povedenými momenty (hodnocení filmů, konkurz apod.).

Columbo - Zločinný steh (1973) (epizoda)

Proti malému detektivovi v baloňáku tentokrát stojí opravdu zdatný soupeř - pan Spock. Toto tvrzení se vzahuje nejen k faktu, že doktora Mayfielda a Spocka hraje jedna a tatáž osoba (L. Nimoy), ale i k charakterové podobnosti obou postav. Stejně jako Spock je i Mayfield nebezpečně inteligentní a prost jakýchkoliv emocí. A pokud by chtěl někdo pochybovat, podívejte se na ten díl ještě jednou a všimněte si, jaký výraz vykouzlí Nimoy na své tváři těsně před závěrečnými titulky.

School Rumble: Ičigakki hošú (2005)

Tato dvoudílná OVA tvoří jakési přemostění mezi první a druhou sérií a jako taková funguje poměrně dobře. I když jako celek moc nedrží pohromadě a občas to skřípne, najdou se zde hodně světlé momenty (parafrázování Wolf´s Rain, epizodka z pravěku).

Záhada Blair Witch 2 (2000)

Narozdíl od úrvního dílu si dvojka BW nehraje na něco, co není. A to je tak její jediné pozitivum. Kromě tohoto drobného detailu jsou jinak kvality srovnatelné s předchůdcem. Herecké výkony, atmosféra, příběh dá dohromady jednu krásnou velkou nulu.

Džúbei a umění nindžucu (1993)

Po dokoukání tohoto filmu mě napadlo: "Tak tenhle film bych si rád zahrál." Ano, Ninja Scroll má jednu drobnou vadu. I přes výtečnou vizuální stránku (která neváhá explicitně zobrazovat násilí a sexuální scény), hudební doprovod (který místy evokuje samurajské eposy) a notnou dávku atmosféry film postrádá propracovanější příběh, jež by diváka vtáhnul do dění. Což mně vrací na začátek tohoto komentáře. Spíše než film to celé vypadá jako rozpohybovaný scénář k nějaké konzolové hře, kdy hlavní hrdina kráčí od jednoho bosse k druhému a všechno vyřeže. A i když se na to hezky dívalo, nemohl jsem se zbavit pocitu, že mi někdo sebral ovladač, díky kterému bych se mohl do té hry zapojit.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Největším problémem 300 není jen příběh (respektive jeho absence a vyznění, ale to už je dáno komiksovou předlohou), ale celková bezradnost tohoto filmu. Ano, vizuální stránka je skvělá, hudební doprovod řádný, herecké výkony lehce nadprůměrné, ale nějakým způsobem ten film nedovede diváka pohltit a donutit ho fandit alespoň jedné ze zúčastněných stran. Těch několik Sparťanů je vykresleno velmi povrchně a celkově se řecká strana omezuje na složení Leonidas + muskulaturní zbytek. Ani na perské straně to není o moc lepší. Ze sbírky tělesných deformací a piercingů vyčnívá akorát kolosální Xerxes, kterého se film i předloha snaží vypodobnit jako ješitného sebestředného despotu tak intenzivně, až mu člověk spíše začne fandit (přiznejme si, mohl být člověk, který vládl třem čtvrtinám tehdy známého světa vůbec jiný?). Vinu na tom částečně nese i předloha. Kdyby Miller pojal celý příběh jako oslavu hrdinství těch nemnoha Sparťanů, kteří bránili svůj domov, dalo by se to pochopit a člověk by se dokázal s protagonisty stotožnit. Ale autor bohužel zaházel celý komiks balastem o úsvitu nové éry svobody apod. (s tímhle asi Sparťané k Termopylám nešli). Snyder se pak bohužel vydal cestou nejmenšího odporu a útlý komiks otrocky převyprávěl a navrch přidal něco svých nápadů (které taky nestojí za nic, celá příběhová linie s Leonidasovou ženou je v podstatě zbytečná a když mluví před radou, spíš to vypadá jak Amidala ze SW řečnící před galaktickým senátem). O moc lépe na tom není ani Leonidas, který se svými sošnými provoláními působí neskonale pateticky. Akční scény jsou promakané, ale až na několik výjimek nijak úchvatné a po chvíli začne série soubojů Spartan Boys vs. The Rest of the World (nejvíc mně asi zaujali mágové vrhající zápalné lahve a Nesmrtelní se svým ninja-outfitem a dýcháním ála Darth Vader) nudit. Suma sumárum mě tenhle film poměrně zklamal, neboť rozhodně měl na víc............ Ještě malá poznámka pod čarou: tenhle komentář (bez téhle poznámky) má přesně 300 slov. Račte si to přepočítat.