Drak přichází (1973)

S pravděpodobně nejznámějším filmem mistra Bruce Lee mám tak trošku problém. Drak přichází obsahuje skutku skvělé, dech beroucí souboje, avšak zbytek je naprostá nuda. Navíc na mě tento film ve svém žánru s velkou účastí "nehong-kongských" herců působí až nechutně americky a to především v těch méně zábavných (mluvících) částech. Přesto se na něj opět příště podívám - ale jen kvůli Bruce Lee.

Špatná výchova (2004)

Jedná se o velmi zajímavý a výjimečný film z neobvyklého prostředí plného neobvyklých lidí, obzvláště co se světa filmu týče. Můj dojem z tohoto snímku pana Almodóvara je poněkud rozpačitý. V prvé řadě především skvělá kamera a vizuál, výborní herci (ta trojrole!), pár skvělých retrospektivních scének. Na druhé straně jsem se ale nemohl tak trochu sžít se stylem vyprávění, častokrát jsem byl naprosto ztracen v ději. Ale jako velmi originální krimi tento film beru.

Chrám Shaolinu (1976)

Siu lam ji, nebo-li Chrám Shaolinu je nádherný, svěží, plný velmi akčních soubojů s úžasnou gradací a skvělými exteriéry/interiéry. Hudba jako tradičně skvěle podkresluje atmosféru jednotlivých scén.Výuka všech technik kung-fu je opět velmi natočena zábavně, efektně a poutavě, a už vůbec ne nudně. Hledáte-li však originální zápletku, či děj, zde i opět nepochodíte. Oproti tomu je zde mnoho úžasných soubojů, ze kterých mohu vyzdvihnout souboj s dřevěnými protivníky v chrámu, či závěrečný, vygradovaný souboj plný emocí. Opilý učitel a vězeň jsou skvělým oživením - jsou to postavy, díky kterým na tento film nezapomenete. Opravdu skvělé kung-fu!    Shlédnuto s originálním anglickým dabingem

Hlas moře (2004)

K tomuto filmu nemám prostě slov. Velmi silné téma bravurně zpracované, úžasná kamera, skvělá hudba a použití Nessum Dorma, a zejména skvělá režie a herecké obsazení. Po celý film jsem se vůbec nemohl odtrhnout od obrazovky, byl jsem naprosto pohlcen příběhem o Ramónovi Sampedrovi, který po velmi zlém úrazu - jeho první "nepovedené smrti", chce se svou druhou šancí žití důstojně skončit. Lítací scéna + všechny scény u moře, Ramón sdělující své pocity Julii a závěrečná scéna, kdy odjíždí za Rosou jsou nezapomenutelné.. Opravdu moc krásný, ale zároveň také smutný film.

36. komnata Shaolinu (1978)

Tak jsem konečně mohl vidět tolik opěvovanou, asijskou klasiku 36. komnat Shaolinu. Ten film má prostě v sobě všechno - dokonalou a přehlednou choreografii, skvělou kameru a střih a skvělé herce. Chia Hui Liu je nesmírně přesvědčivý a věrný jako student i jako mnich a později také jako vůdce z šílené 88 z Kill Billa. Všechny scény z kláštera a následně procházení všemi komnatami je prostě úchvatná záležitost, kterou bych mohl sledovat klidně i několik hodin. A dokonalé souboje s unikátním "nástrojem" nemají chybu. Vlastně není divu, že se tento snímek stal klasikou. Moc krásná, dobrodružná akční podívaná, kterou si ještě hodněkrát rád zopakuji.

Shogun Assassin (1980)

Shogun Assassin je pro mne filmem, kterým je i neméně skvělý "Lady Snowblood". Má pro mne stejné kouzlo jako výše jmenovaný, tak i všechny Kill Billové dohromady. Film je naprosto odlišně pojatý (narážím tím na vyprávění malého synka), obsahuje úžasné dechberoucí souboje a samozřejmě spousta krve, useknutých končetin a hlav (ostatně - jak jinak). Šestidílný originál jsem zatím neměl tu čest vidět, ale i tento sestřih je naprosto bezvadný. Škoda, že jsem jej viděl s americkým dabingem, chtěl bych ho ještě vidět v původní verzi. Doufám, že si brzy distributoři pospíší a nabídnou nám tento skvost asijské kinematografie na DVD s původním jazykem a českými titulky. Úžasné, úžasné, úžasné - dál už nemám slov.

Davidův příběh (2003)

Ach, tak moc bych byl rád, kdyby to vše bylo jen hrané a vymyšlené. Leč opak je pravdou. A přeci to vypadá naprosto skvěle - co se týče řemeslného zpracování - vypadá to jako normální film. Dokumentární kamera je úchvatná a je radost sledovat, když to s ní někdo prostě umí a dokáže zachytit i nepotřebné věci, které dodají snímku sílu. Pochválena buď také hudba, skvěle doplňovala emocemi naplněný, opravdový příběh. Já opravdu nemám co vytknout, snad jen trošku přehnanou stopáž, ale co by člověk chtěl, když se dokument natáčel už v 80. letech. Doporučuji shlédnout!

Hra na schovávanou (2005)

Velice zajímavý, napínavý a s atmosférou hustou tak, že by se dala krájet. Zároveň film trpí velkými nedostatky, což je hlavně nelogičnost některých věcí. Nicméně mi to nebrání udělit tomuto filmu čtyři hvězdičky, protože mě hodně bavil a děsil. Robert De Niro tentokrát nebyl hlavní hvězdou, ale malá začínající Dakota Fanning (Steven Spielberg asi věděl, že má trochu talentu), která (překvapivě) neproječela celý film, ale hrála a JAK! Ano, film se mi líbil a hodně ...

Gran Torino (2008)

Stále nemohu popadnout dech. Něco tak úchvatného se dlouho nevidí. Zpočátku to vypadá jako obyčejný film o jednom mrzutém, cynickém, rasistickém staříkovi, avšak v tomto filmů je tolik odkazů, až je to k neuvěření. Neuvěřitelně silný a přitom vesměs jednoduchý příběh je doplněn skvěle napsanými postavami. Clint Eastwood je v této roli bezchybný, a pokud to má být opravdu jeho poslední role, z hereckého postu určitě odchází v tom nejlepším. Podle mě je to jedna z těch nejlepších rolí, co kdy předvedl. Troufám si tvrdit, že je to jedna z nejlepších rolí za posledních pět let. Film, který nenásilně zaútočí na vaše city. Film, který prostě musíte alespoň jednou za život vidět, stejně tak jako nablýskané Gran Torino z roku 1972.