Aféry mé ženy (1972)

Je to vysloveně napůl. Jedna hvězda za exteriéry (Prokopské údolí). Druhá hvězda za docela originální pojetí šťastného manžalského páru - blahobytní mladí manželé, spokojení, s emancipovanou ženou; byť tahle linie hodně drhne a má tendenci upadat zase do laciných klišé. Stejně tak hodně drhnou i detektivní zápletky. Z mého hlediska film, který v TV nevyhledávám, ale když na něj padnu, tak se na něj dá dívat.

Zlatý pavouk (1956)

Je to přesně na 2,5. Kdyby na hl. roli připadl lepší herec než p. Vrchota, dal bych 3. Pan Bek a pan Nový mají role jen vedlejší, takže to nepřeváží.

Fišer alias Bondy II (2000) (TV film)

Vidím zde, že to mělo i první díl, zkusím si ho sehnat.

Případ medvědí jeskyně (1988) (TV film)

Pěkná brněnská inscenace se silnými stránkami tamní tvorby: civilní, utlumený výraz, dobří místní herci (k nim pár pražských "hvězd"). Prakticky bez velkých politických pouček - samozřejmě, že potíráním drog se tam legitimizuje StB.

Černá sobota (1960)

V první části krásné dusné černobílé psychologické žánrové scény z hospody. Pak dějový zlom a následuje už jednodušší souboj s časem, v němž držíme palce státnímu aparátu; nemám to tvůrcům moc za zlé, ale k té první části se moc nehodily opakované vtipy ve druhé části založené na tom, že první pomoc proti metanolu je etanol. Zvláštní znamení filmu: moudrý policista vypadá, mluví a pohybuje se jako fantomas, případně jako by ho hrál pan Nebřenský v nejlepších časech Divadla Sklep.

Tísňové volání (1985)

Docela zajímavý film, i když hodně kýčovitý. Stará kýčovitá barokní Praha, noční kýčovitá romantika na úrovni puberťáků, osmdesátková disco kýčovitá stylizace, typicky česká osmdesátková adorace šmejdů, patrně baleťáci čs. televize v roli pobudů, síťové bílé tílko přes černou košili. Přesto je v tom příběhu hledání hodnot, které mě s tím smiřuje.

Útěk ze seriálu (1989) (TV film)

Satira na normalizační seriály; my, fanoušci Inženýrské odysey, si užíváme obzvláště. Stále koukatelná, vydařená komede. Skvělý výkon p. Nárožného a p. Heřmánka.

Barbarella (1968)

Vizuální styl utkví v paměti. Ale jinak je to špatné k nevydržení.

Trosečník (2000)

Ne-trosečnický úvod a závěr se dají přežít, to je asi tak maximum, co bych od nich fairově vyžadoval. Jádro je samozřejmě doba na ostrově a to je pěkné. Film jsem viděl opakovaně - je nenápadný, ale když běží v TV, rád se vždy podívám a zaujme mě. To je pro mě na filmu znakem kvality, že ho snesu vidět vícekrát. Nejlepší záběr z filmu: když vyleze robinson na vrcholek ostrova a kolem sebe má jen nekonečnou obrovskou kouli oceánu. Nejsilnější motiv: když na konci užívá zdánlivých samozřejmých luxusů, které mu dává civilizace, a novýma očima oceňuje jejich hodnotu.

Světáci (1969)

Česká šedesátková komedie na věčné téma Pygmalionu. Geniální! Nádherná (skoro) labutí píseň p. Nového.