• Krátkometrážní

Dovolená s Andělem (1952)

Jaroslav Marvan byl výborný herec, který co zahrál, to bylo dobré. Jenže celý film neutáhnout nemohl, ani kdyby se rozkrájel. Navíc mně, jakožto flegmatickému a lenivému psisku, byla silně proti srsti šílená angažovanost a pracovitost všech zúčastněných. Na dovolenou se snad jezdí, aby si lidi odpočinuli, ne aby kdesi stloukali podlahu. Tak se zkrátka normální člověk nechová a nikdy nechoval. Chápu, že tehdejší doba takovéhle vyhrocování podporovala, to ale neznamená, že já to budu oceňovat také, když jsem se prakticky za celou stopáž nedokázal zasmát. 45%

Cesta do fantazie (2001)

Mijazakiho představivost je nekonečná. Jediné, co bych tomuhle animáku vytknul, je přílišná přeplácanost. Rozumím tomu, že když má někdo spoustu skvělých nápadů, chce je použít. Když je ale něčeho moc, je toho zkrátka moc. 85%

Poslední relikvie (1969)

Já jsem si myslel, že nesmrtelnými filmovými hrdiny jsou posedlí jen Američani. A ahjle - Sověti se taky dokázali vyznamenat. Já jsem tomu také nemohl věřit (SPOILER): Gabriel dostane kudlou do zad od svého nevlastního bratra a je shozen do jezera. Ale za chvilku Gabriel děkuje za záchranu stařečkovi, který se tam nějakým zázrakem objevil a poté jsme ho ve filmu již neviděli. Samozřejmě není třeba dodávat, že Gabriel je hned zdravý jako rybička. Pak samozřejmě přemůže nejméně dvě desítky chlapů. Navíc filmový architekt si také dal záležet - některé ty dřevěné domečky mi připomínaly Asterixe a Obelixe. A abych nebyl jen negativní, film se může chlubit dvěma přednostmi. Nebudu tady prozrazovat, které to jsou, snad jen že ti bystřejší je mohou odhadnout podle šestého obrázku v galerii. 40%

Svatební váza (1974)

Nemám tak užasné inteletuální schopnosti a nejsem takový fajnšmekr, abych viděl nějaké umění v sexu s prasnicí. A nechci se ani tak tvářit. Režisér a jediný herec, který ve filmu hraje, museli brát v průběhu natáčení nějaký hodně kvalitní matroš. Jinak totiž nedokážu vznik takového "díla" pochopit. Nebo snad právě opustili blázinec? Musíme si uvědomit, že originalita za každou cenu není vždy tou správnou cestou. A navíc ta logika už tak nemocného filmu také dostala pořádně zabrat... hlavně, že náš zoofil měl na sobě bílou košili, která vždy zářila čistotou. Proč tomu tedy nedám odpad? Protože jsem moc hodný pejsek a protože by se originalita alespoň trochu ocenit měla. 10%

Moderní doba (1936)

Charlie Chaplin byl extrémně nadaný chlapík, jeho umění se musím chtě nechtě poklonit. Tenhle film je však lehce degradován nepochopitelným mixem němé a zvukové formy filmu. Nicméně některé scény, jak ta s krmícím přístrojem nebo Chaplinův zpěv se nezapomínají. Hudba, která je taky výborná, místy nápadně přípomíná to, co bylo použito v Kondomedii. Že by se tu Cosma lehounce inspiroval? 90%

Ivan Vasiljevič mění povolání (1973)

Zřejmě nejlepší komedie od Gajdaje, kterou jsem měl dosud možnost vidět. Humor některých sovětských komedií z těch let už zarůstá mechem, tohle ale není ten případ. Demjaněnko v roli bláznivého vynálezce byl skvělý, Jakovlev (car a falešný car) a Karavljov (zloděj) také stáli za to. Opravdu doporučuji! 95%

Hraniční hlídka (2006)

Jak už tu někdo připomněl, snímek silně připomíná Tankový prapor. Příjde mi, že je to takové nějaké vykonstruované. Vojna na hranicích s Albánií, nešťastná láska k velitelově ženě a když už něvěděli tvůrci jak skončit, nastupuje krvavé údolí. Takže poselství žádné, o nějaké akci či dobrodružství nemůže být moc řeč, alespoň ten humor občas za něco stál. Čím více takových filmů bude vznikat, tím více se budou kopírovat předchozí díla a degradovat jinak zajímavý žánr. Škoda... 50%

Nic k proclení (2010)

Vítejte u Chtisů byl natolik úspěšný film, že to Boonovi kapánek vlezlo na mozek, což se projevilo tak, že blbec Francois Pignon, kterého tehdy hrál v divadle, začal mluvit severofrancouzským nářečím. Z toho důvodu se rozhodl, že se na sever vrátí a pokusí se na svůj předchozí úspěch navázat. Ani u Ch'tisů jsem nebyl nadšený tak jako někteří a tady to je ještě o stupeň horší. Když polovinu filmu vyplňuje romantická linka, ke které samotná zápletka (rivalita Francouzů a Belgičanů) pochopitelně svádí, není to zrovna zábavné. Ještě více mě štval Poelvoorde, a to především v první půlhodině snímku. Zbytek filmu ale poskytuje celkem slušnou zásobu legrace a objevují se také některé známé tváře z Veberových filmů. A ani hudba nebyla k zahození. 65%

Keka (2003)

Velmi solidní akční komedie o holce s velmi obdařeným hrudníkem, která se mstí za vraždu svého přítele, a policistovi, který se do ní zamiluje. Na rozdl od prvního filipínského filmu, který jsem zhlédl, zde herci mnohem méně přehrávají a je to tak dobře. Jediné, co mě dost vadilo, bylo velmi časté využívání anglických slov a frází. Příběh však byl dobře vymyšlený, nenudil, měl vtip a nesklouzával do trapnosti. Námět byl už sice mnohokrát použitý, ale zde byl zpracován celkem originálním způsobem. 80%

Profesionál (2003)

Todorovic jako policista, který měl za úkol sledovat vůdce demonstrací Lecice, hraje svou postavu naprosto geniálně, stejně jako jeho protihráč. Skvělá hořká komedie o tom, jak oba dva dojdou k tomu, že si vzájemně ublížili tak nějak stejně. Ani dnes si nemůžeme být jisti, jestli náš život někdo nesleduje a nenápadně neovlivňuje. 100%