Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Pamatuji si, ze v kine mi taky prisel konec trochu natahovany. Nicmene v roce 2011 jsme si s kamarady udelali po letech ve sklepe filmovou noc - vsechny 3 dily Pana Prstenu v prodlouzenem vydani za sebou. Dohromady cca jedenact a pul hodiny, sam se si v duchu rikal, jestli se to da vubec vydrzet. Roztrousena dejova linie dvou vezi mi delala trochu problem, ale jakmile se pustil Return of the King, byla krize zazehnana. Skutecne je to tak, po vice nez sedmi hodinach Spolecenstva a Dvou Vezi utekly ty vice nez ctyri hodiny Navratu Krale jako voda. Tim padem mi prijdou bezpredmetne i vytky na tema roztahany konce - ano, kdyz se clovek diva na neprodlouzenou verzi jako na samozstatny film, pak je to mozna prilis, jenze tento snimek je vyvrcholenim uzasneho, dokonaleho, epickeho opusu, ktery proste nesel ukoncit jednim machnutim Andurilu.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Krásná bitva, ještě krásnější konec, ale tohle rozdělení na 3 dějové linie stálo za nic i v knížce. Tady to sice není tak hrozné, ale z trilogie je právě tento díl nejhorší. Ale pod 5* jít stejně nemohu, dejme tomu, že tohle je "jen" 98% :)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Úžasné převedení výjimečné knižní předlohy na plátna kin. I když knihy se to často úplně nedrží, neztrácí to rozhodně na jejím kouzlu, ba naopak. Z Tolkienova dokonalého světa dokázal Jackson díky několika drobným úpravám získat ještě dojemnější příběh (postava Gandalfa dotažená k dokonalosti). A to dělá výjimečný i tento film. Pokud je mi známo, neexistuje žádný další komerční hollywoodský velkofilm, který by byl lepší (a tohoto tvrzení se rozhodně nebojím) než knižní předloha.

Batman začíná (2005)

Dvě naprosto rozdílné poloviny - těžko říci, která je lepší. Vše dokonalé už bylo vychváleno, jedinou chybkou filmu je absence hlavního záporáka. Zloduší trio Neeson/Murphy/Wilkinson je sice královské, ale ani jeden z nich není doopravdy jedinečný. Zvláštní je, že v pokračování se z jediné slabiny stala největší ctnost. PS: Nechápu jak si někdo může vůbec dovolit kvalitativně srovnávat nolanova Batmana se Spider-manem. Spider-man se mu nepodobá stylem a už rozhodně neblíží kvalitou.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Obyčejná pohádka, která je sice velice nezdařilým zfilmováním skvělé knihy, ale aspoň si na nic nehraje (což se bohužel nedá říci o jejích sequelech).

Život Briana (1979)

Jedna z nejzábavnějších komedií, jakou jsem kdy viděl, a rozhodně nejlepší Monty Python. Chvílemi jsem se skutečně dusil smíchy.

Zoolander (2001)

Neskutečná šílenost, ale ten dokonalý Frat Pack humor... K tomu prostě neni co dodat, někomu to sedne, někomu ne. Ale co se dá říct beze sporu: prvních 10 minut je po všech stránkách perfektních.