Psycho (1998)

V knize rozhovorů Hitchcocka a Truffauta je pasáž, v níž Hitchcock zapáleně popisuje úžasnou scénu, kterou se mu nepodařilo dát do opusu Na sever severozápadní linkou,a to z důvodu, který vzápětí vysloví Truffaut: "To je zbytečnost v ryzím stavu!" Ta scéna působila z Hitchcockova vyprávění zajímavě a dost mě mrzí, že nebyla natočena. Zbyl jen Truffautův výrok, který se právě na remake Psycha hodí daleko víc. Přesto jsem nebyl nijak naštván, navíc mě mile překvapila původní hudba, která je tu ve skvělé kondici. Herci podávají slušné výkony, hlavně Julianne Moore. Ovšem co se týče Van Santa: tento film mohl režírovat kdokoliv, kdo u sebe měl kazetu s původním filmem. Tvůrci se (krom posunutí děje do současnosti) dopustili jen málo invencí, například ve scéně druhé vraždy jsou podivně nastříhané nějaké další obrázky, snad aby to bylo znepokojivější. Jedna inovace ovšem byla dobrá - u původního snímku mě vždycky dost štvalo, že úplně poslední záběr (auto tažené z bažiny) je k filmu násilně nalepený. Tady je ta scéna o něco delší a tvoří pozadí pro závěrečné titulky, takže nepůsobí zdaleka tak nuceně. Ty tři hvězdy jsou naprosto čisté.

Vražda na Nilu (1978)

Ustinova v téhle roli nemám rád, ale na druhou stranu jsem jak několik dílů seriálu se Suchetem, tak tenhle film viděl v originále: Ustinov mnohem zřetelněji vyslovuje. Ale to jen taková poznámka. Se Suchetem byla natočena ještě jedna verze tohoto příběhu: není zdaleka tak zábavná, ale předlohy se drží mnohem věrněji. Tato verze je, kromě ústřední postavy, mnohem lépe obsazená, neodolatelné je tango Davida Nivena a Angely Lansburyové a scénky Bette Davisové s Maggie Smithovou...______SPOILERY:_____ Ti z vás, kteří mají problém s koncem - plán vymyslela celý ona a jeho přesvědčila, aby jí pomohl. On je evidentně pod velkým tlakem, má zranění a spáchal vraždu, takže to na konci už prostě nevydrží...

Columbo - S dýkou v mysli (1972) (epizoda)

Skvělý díl, Honor Blackmanová ještě lepší než v Goldfingerovi! Jinak vtipné je, že (SPOILERY!) zhruba ve dvou třetinách se vrazi pokusí o něco, co by se dalo přeložit jako "hodit vraždu na zahradníka" - přesně tuto roli má totiž v anglosaských zemích "butler".

Presumpce viny (2003)

Mučte mě, zabte mě, nesnášejte mě, ale já dávám pět. Presumpce viny je totiž po dějové stránce návrat k mým milovaným starým hollywoodským noirům (možná to tak ani nemysleli) včetně slavné femme fatale. A kdyby scénář trochu upravil (a autoři si odpustili balkón;oD), klidně to mohl natočit třeba Billy Wilder, John Huston, Alfred Hitchcock (tomu by se námět asi líbil;oD) nebo Howard Hawks s Humphreym Bogartem, Lauren Bacallovou a Mary Astorovou v hlavních rolích někde v půlce čtyřicátých let. Za tenhle návrat ke kořenům thrilleru dávám těch pět hvězdiček, na které film ovšem tak úplně nemá. Jedním z problémům je nasnímání - kamera působí tak příjemně a čistě, že se občas díváte na pěkné obrázky a nejste tak napjatí, jako byste mohli být třeba kdyby to natočili stylem Bournova mýtu. Na druhou stranu se na to zas lépe dívá;oD. Dalším faktorem hrajícím proti filmu jsou některé dost podivné herecké výkony a hlavně imbecilní scénky s Mattovým kolegou Chaem - vtipné to není, vypadá to vtipně a občas to zabije všechny scény kolem sebe;oD. Ale zpátky k pozitivům: velice dobře hraje Franklinovi do karet výtečná hudba. Velice oceňuji odvahu dát do akčního filmu s Denzelem Washingtonem notnou dávku jazzu a silně tlumit elektroniku v akčních pasážích. A ze skvělých scén bych uvedl tu asi desetiminutovou, kde musí Matt držet svou ženu pryč od důkazů proti němu (vypojování faxu, falšování důkazů,...) a všechno se mu sype pod rukama. Tak, už jsem toho napsal dost, takže : mučte mě, zabte mě, nesnášejte mě, ale já dávám pět.

Psycho (1960)

Isherwood mi mluví z duše - skvělý film je silně poškozen tím, že ti, kteří jej viděli, NEMOHLI DRŽET JAZYK ZA ZUBY, ŽE? Ale když přijmete, že víte pointu, a budete dělat jakoby nic, stejně vás to dostane.

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

Celý název - Purpurové řeky II: Andělé apokalypsy, aneb Kterak debilní scénář pohřbil solidní režii a slušné akční scény. Musím se přiznat, že akční scény se mi opravdu dosti líbily (koncept lidí v dlouhých pláští běhajících velkou rychlostí se mi dost zamlouvá), jenže ten děj je takový... no, nevím. Každopádně ale minimálně jednou naprosto použitelné a pokud se nechystáte na nějaký intelektuální zážitek, můžu doporučit.

Syriana (2005)

Znepokojivý film, který má co říct. A ještě je sakra dobře natočený.

Detektiv Nick v New Yorku (1934)

Skvělá detektivní komedie, kde kromě slušně napsané záhady (poměrně věrné Hamettově předloze) najdeme hlavně skvělé scény mezi Williamem Powellem a Myrnou Loy. Tenhle pár já prostě můžu...

Otázky a odpovědi (1994)

Já mám tyhle filmy prostě rád- zajímavé je, že se to dost podobá filmu jiného režírujícího herce - Clooneyho Good Night, And Good Luck. Jinak je zajímavé, jak všichni chválí Turturra a Fiennese - ne že by si to nezasloužili, ale poněkud se zapomíná na představitele hlavní role, Roba Morrowa (mimochodem, musí být složité jmenovat se Jitro;oD). Ten podává tak skvělý výkon, že mu věříte kažé slovo. Také dobrá byla Johann Carloová v roli Stempelovy manželky.