• Krátkometrážní

Lovci dinosaurů (2005) odpad!

Ne že by šlo o úplně marný námět, ale u žádného jiného filmu jsem neměl takový pocit, že se dívám na počítačovou hru a ne film. Tu jsem ale nehrál, tak nemůžu srovnávat. Navíc herci jsou úplně prkenní, triky levné a emoce žádné. Možná je to moje chyba, že nemám rád béčkové filmy až na výjimky (Mortal Kombat), ale podle hodnocení se asi nemusím moc omlouvat. A občas to úsměvné až směšné je, to zas jo.

Šlehačková revoluce (1927)

Tak od Laurela a Hardyho pochází tenhle gag! Pamatuju si ho z různých cartoonů jako Tom a Jerry nebo Looney Tunes, narážku spojenou s komiksovými hrdiny v Simpsonech (pamatujeme si Homera jako Piemana, že ano?;)), ale originální scéně nesahají ani po kotníky.

Horákovi (2006) (seriál)

Díval jsem se na to kolem svých 11-12, když to běželo v televizi. Bylo to hodně šílené, ale bavilo to. Nejraději jsem měl patálie prostředního synka Ondry a jeho a Terezy pošahané třídy (jeden ze spolužáků se tuším jmenoval nebo ho přezdívali Kuželka [LOL]). A mrzelo mě, že nejmladší Kubík, který vždy uváděl epizodu ze své perspektivy ve scéně před úvodní znělkou, nikdy neměl žádnou větší roli v seriálu, teda kromě toho, kde se zamiloval. Ale to platí jen pro první sérii. V té druhé to už byl z hlediska zábavy drastický pokles, některé díly hluché a někdy od objevení nové spolužačky a kamarádky Evy a hlavně té nové učitelky to nestálo vůbec za nic. Kdyby to byla čistá komedie, bylo by to lepší, ale to, že se to snaží o víc, tady moc nefunguje a s přibývajícími díly je to znát. Jinak na Los Serrano jsem narazil také a Horákovi doslova okopírovali strukturu rodiny, gaučovou scénu s točícím se "R" i některé vtipy jako vyhrožování záchodovou štětkou u obličeje. A myslím, že ČT musela tenkrát zaplatit pokutu za to. Každopádně je škoda, jakou cestu si seriál zvolil, kdyby ho někdo v Kavčích Horách po těch letech nevytáhnul, málokdo si na něj vzpomene.

Simonova kočka (2008) (seriál)

Příběhy s majitelem jsou s nadsázkou pravdivé, a proto výborné a velmi vtipné. Je vidět, že Tofield čerpá z vlastních zkušeností. Ale ty epizody, kde se kočka setká s jiným zvířetem, už zdaleka tolik vtipné nejsou a i když taky možná čerpají z reálu, na mě působily nudně nebo jednotvárně. Nebo obojí.

Nekojiru gekijō Jirujiru Original (1999) (seriál)

Vypadá to jako anime pro děti, ale není to pro děti. Ty by se na to radši dívat neměly. Je to násilný, brutální, sadistický a sem tam náznak rasismu. Různé epizodické postavy tu umírají. Jsou tu dialogy narozdíl od rozpoznatelnějšího mindfucku Cat Soup (Nekojiru-sō). Dvě koťata - starší sestra Nyaako a mladší bratr Nyaata (ten nemluví, jenom mňouká za každým textem své sestry) - dělají různé skopočiny nebo se do něčeho připletou a obvykle to končí něčí smrtí. Mají starostlivou matku v domácnosti a otce, který je permanentně pod parou (taky nemluví a má kamennou tvář). Úplně jsem nepochopil, co tento seriál měl znamenat. Jakási sofistikovanost tady je, ale už si z toho pramálo pamatuju. Je to čistý japonský černý humor nebo soubor satirických bajek navažující se do japonské společnosti? Někdy to bylo dost sadistický i na mě, jindy jsem se docela zasmál, místy hodně. Nebudu to dál rozebírat a jenom řeknu: "Zase zabili Butara, parchanti!" ;)

Mělčiny (2016)

Stejně jako uživateli Marigold se mi při sledování vybavila Gravitace. Jenže ta byla kromě boje o přežití i tak trochu psychologickou sondou do ženské hlavní postavy, nežto tady jsme ve více realistické nouzové situaci a emoce protagonistky tu jdou na povrch, ale nijak do hloubky. Blake Lively mimochodem hraje dost dobře a přesvědčivě. I přes nízký rozpočet velice dobrá atmosféra, ale kazí ji předvídatelnost, která se s přibývajícím časem stupňuje, přesto pár lekaček je opravdu účinných. Protagonistka je silná a statečná, takže jsem jí nepřál smrt a fandil jí, i když musí být každému, kdo má aspoň malinko nakoukáno, dopředu jasné, že nezemře. Navíc uvažuje opravdu logicky a realisticky. Teda až na to vyloženě stupidní rozuzlení. Myslím s tím žralokem. To fakt mysleli vážně? Medvěd z Revenanta bledne závistí. (Projekce 10. 8. 2016, Cinestar Praha - Anděl, 19:00)

Červený trpaslík (1988) (seriál)

První série bez Krytona byla pro mě až na pár scén spíš nuda, ale časem to nabralo správný směr a mohl jsem si potrhat bránici. :) A epizodě Meltdown (4. série, 6. díl) by mohli závidět i Monty Pythoni, to se fakt jen tak nevidí :)) Edit 6.9.2021: Je zajímavé, že se začátek seriálu prý odehrává ke konci 21. století, přitom jsem to tipoval na paralelu tehdejší současnosti. Aspoň podle kulturních a popkulturních narážek, které jsou základem celého seriálu. Ale myslím, že se to dá ignorovat. Nepamatuju si, že by tam informace výše byla někdy blíž řečena.

Kocour Felix (1995) (seriál)

Největší animovaná srdcovka vůbec! Kdo se díval na devadesátkovou reinkarnaci tohohle klasického kocoura jako malý na Primě (jsem stejný ročník jako tenhle seriál:)), možná ví, o čem mluvím. A kus té hrané sekvence z jednoho dílu (podle zajímavostí prý z Gorga) mám stále v paměti. :) Dnes možná u nás o Felixovi pes neštěkne, ale pravděpodobně na něj každý aspoň jednou za život nevědomky narazí, vždyť byl na světě dřív než Mickey Mouse. ;)

Sebevražedný oddíl (2016)

Ale jo, i přes infantilitu myšlenky to bylo drsnější i dospělejší než Marvel, takže dobré zpestření do kontemporárního komiksového filmového žánru. Jared Leto směšný, i přesto jak se film nebere vážně, ale zabere asi 5 minut celkově. Pozdní plakát na film namířený na cast ze shora v zeleném poli byl však vyloženě trapný, pravděpodobně z nějakého zvláštního důvodu dělající reklamu pro tu skupinu diváků, ze které si film dělá prdel. Aspoň tak na mě ten film tehdy působil.