• Krátkometrážní

Daffy - The Commando (1943)

Přiznám na plnou hubu, že jsem už jako prcek preferoval Averyho prototyp Daffyho před pozdějším Jonesovým, který je obecně znám dosud. Tento film mi však zrovna moc sympatický není. Kačer Donald ve svým oscarovým cartoonu se aspoň pokoušel naznačit hrůzy nacistického režimu, byť naivním americkým pohledem, proč ne. Jenže tento snímek jde podle klasického schématu Merrie Melodies/Looney Tunes cartoonů, jen s rozdílem německé mluvy rivala, pár překladových cedulí od Daffyho, jedno "ztrestání" Hitlera na konci a samozřejmě prostředí, ale tento faktor byl ve většině snímků víceméně jiný. Takže za účelem zesměšňování nacismu ve prospěch válečné propagace a amerického patriotismu tu stojí, že jsou tu nacisti vyobrazeni jako typičtí animovaní nešikovní troubové, co stejně dostanou mnohokrát na kokos a nepřítele/provokatéra nikdy nedostanou. Nemám páru o tom, jak moc tento film ovlivnil dějiny, ale za mě prostě ne. P.S. Zajímavé, že tento snímek podběhl pod nohama cenzorů ve Foxu během jedné variace openingu Futuramy. P.P.S. Animace Hitlera na tom konci je ovšem mimořádná, tam se určitě investovalo ještě více než obvykle (a že Looney Tunes byly drahý). O tom žádná.

Kočičí banda (1961) (seriál)

Tak na tohle jsem na nějakou dobu úplně zapomněl a to jsem se na to díval opravdu rád. Je to vlastně jen modernější verze Médi Bédi (jen o 3 roky) ve stylu doby na přelomu 50. a 60. let s více postavami a větším potenciálem epizod. Humor tu byl na poměry H-B studia překvapivě místy polodospělý až dospělý, přesto více vtipů bylo přeci jen těch dětských a některé scény byly víceméně hluché, ale tato kombinace tomu nijak v rámci animovaných seriálů pro děti neškodila. Český dabing byl taky na vysoké úrovni. Jenom nevím, koho dnes ten seriál osloví, ale ubírat na hodnocení mu kvůli tomu nebudu.

Pařba na třetí (2013)

O žádnou pařbu ani kocovinu tu tentokrát nejde. Film chtěl zřejmě navázat na předchozí díly a uzavřít trilogii (po Galifianakisově zhubnutí může přijít jenom za 10-20 let restart s novými herci). Jenže něco je špatně. Jedničku jsem zbožňoval, dvojka byla víceméně nucená kopie, ale dobré vtipy se tam našly taky. Ale šlo jen o to se pobavit. Trojka se pravděpodobně pokouší parodovat všechno možný (plakát parodující poslední díl Harryho Pottera to ujišťuje), hlavně krimi a špionážní filmy a přidává do toho hodnoty filmů pro americké teenagery. Nemuselo by to být špatně, ale problém vidím v tom, že jsem to zoufale pronudil a zřídka se zasmál. Nejlepší momenty byly vyčerpány v trailerech. Alan (Zach Galifianakis) byl v prvním díle blázen, ve druhém debil a ve třetím je člověkem, který nutně potřebuje psychiatrickou péči. Mně to dvakrát vtipné tedy nepřišlo. Možná připomene Homera Simpsona, ale ani po stovkách dílů nedošlo jeho hloupnutí k takovému extrému. Nejhorší je, že nudí už i ten Číňan, přitom jeho posunutí do větší role ve filmu slibovalo hodně. Ale za píseň Johnnyho Cashe rozhodně palce nahoru.

Policejní akademie 5: Nasazení: Miami Beach (1988)

Taková změna prostředí je sice fajn, ale kromě té pasáže s únosem Lassarda ten film moc nezachrání. Gutenberg, kterého jsem považoval za symbol série, se vzdal účinkování a představitel Lassardova synovce byla pravděpodobně vymyšlena jen na zaplnění jeho díry ve scénáři, představitel ovšem nemá nemá zdaleka takové charisma a role je víceméně nevýrazná. Herci Sweetchucka a Zeda tu také nejsou, což je další ztráta. Stand-out role zaujímá Lassard se svou demencí, která je větší než dřív a ten podřízený se svým poskokem. Navíc pátý díl jde podle pohádkového schématu, takže zhruba dopředu víte, jak bude děj probíhat a jak skončí. Navíc se tu už nemluví sprostě (ale může to být dabingem) a humor je jen infantilnějším odvarem z minulých dílů. Jinak o moc nepřijdete, pokud si před ní budete číst třeba televizní program a jen poslouchat ušima.

Policejní akademie 4: Občanská patrola (1987)

Už je to opravdu nějaký ten pátek, kdy jsem se díval na tuto sérii, nicméně vím, že jsem tento díl viděl jako poslední, protože při mým prvním dětským zájmu o Police Academy tento díl kdoví proč při vysílání série přeskočili. Každopádně jsem se narozdíl od dalších dílů bavil. Je tu pořád Gutenberg jako Carey Mahoney, za což jsem byl vděčný, i když nemá zas tak významnou roli jako dřív. Jsou tu ale pořád bývalý gangster Zed s 'malým mužem' Sweetchuckem, kteří mě bavili hlavně jako stand-out duo ve třetím díle. Taktéž mě bavila ta šílená babka. Tvůrci se tu více utrhli ze řetězu, ale rozhodně bych ho neoznačil jako někteří 'nejhorším' nebo 'nejblbějším' dílem. Ale každý má právo na svůj vlastní názor, to respektuji.

Četník a mimozemšťané (1979)

Z mého opravdu mladého věku jsem si pamatoval tento díl jako můj nejoblíbenější. O pár let později (stále v dětství) jsem názor trochu přehodnotil. Mimozemšťani jsou fajn a považuju je za správně ulítlý nápad, přestože se k tomu autoři schýlili pravděpodobně kvůli nedostatku nápadů. Ale nemohu si pomoct, že tam těch scén s mimozemšťany a následky mohlo být více na úkor té pasáže s Cruchotem převlečeného za jeptišku. Je podle mě vzhledem ke stopáži přehnaně dlouhá a kvůli zápletce s emzáky až nepatřičná a rušivá, tudíž víceméně zbytečná.

Zamilovaný profesor 2: Klumpovi (2000)

Doby, kdy Murphyho mnoharole používaly vtipy typu 'I met Dr. Martin Luther King' jsou ty tam a ta nechutnost možná opravdu přesahuje meze, ale viděl jsem ho jako malý a jaksi si na to zvykl a dokonce jsem se i smál. Peter Segal protkal film filmovými odkazy, vždyť natočil třetí Bláznivou střelu. A líbilo se mi to víc než první díl. Je to celkem hovadina, ale zdejší masová reakce mi přijde velice přehnaná, snad nejvíc, co jsem kdy na ČSFD viděl.

Loď duchů (2002)

Bavilo to svou stupiditou, dokud to nezabil závěr.

Rambo III (1988)

Scéna se sestřelenou helikoptérou pomocí šípu je legendární. :))

Stůj, nebo maminka vystřelí! (1992)

Není to zrovna originální ani nijak náročná komedie, ale je vtipná. Když u toho moc přemýšlíte nad rozpočtem nebo jestli pohřbívá Slyovu kariéru, nedivím se, že se vám nelíbí.