• Krátkometrážní

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Docela slušná konina, u které je k zasmátí asi více než potřeba trochu se orientovat v klasických slasher hororech a jejich prvcích. Pokud vás samozřejmě nebaví infantilní situace vycpané násilím a gore samy o sobě.

Ženatý se závazky (1987) (seriál)

Aspoň (nebo spíš jenom) za první série. Nebere se to vůbec vážně a má to i epizodní souvislé příběhy. A mimika rodiny, zejména Ala Bondyho, je skvělá.

Hadi v letadle (2006)

Tohle je taková konina, naprosto nelogická a afyzikální (had v hajzlu XD), u které si myslím, že Samuel vzal roli s plným vědomím, o jakou hovadinu vlastně jde a že si z toho hlavně udělá pořádnou prdel. XD A já jsem vlastně měl záchvaty smíchu skoro celou dobu. Někomu to nesedne, chápu, ale brát cokoli vážně je spíše na škodu. Koneckonců je to jen film.

Rio (2011)

Tolik názorů jak přes kopírák... No, animáky si asi moc na tomto webu skutečně nevedou u většiny z 100 či 200 známých tváří, pokud nejde o Pixar nebo (většinou) Dreamworks. Nechci se nad nikoho povyšovat, ale mám pocit, že jsem viděl něco jiného. Film je prosáklý infantilním homorem, ale z vysokého procenta hodně překvapivě o dospělých věcech (místy až lehce perverzních). Narozdíl od tehdejšího Ranga, který s tím možná zašel trochu daleko (ale cameo velkého Clinta bylo hodně velké překvapení), jde jen o víceméně skryté inuendo a narozdíl od chameleona na zvířecím divokém západě se podle mě děti pobaví bez problémů. Animace je na samé špici studia, prostředí brazilského Ria vypadá tak lahodně, tak proč se tím neopít? Mix samby a hip-hopu? Netrhá to uši a je to dost chytlavý, proč ne? Filmové odkazy stokrát použité, ale jsou fajn, bondovský na konci (Dnes neumírej s Brosnanem) je však k dlouhým záchvatům smíchu a následující nejdojemnější scénou z filmu. Příběh není příliš komplexní, ale má v sobě dost humoru a emocí bez zbytečné rodinné sentimentality. Klidně jim to sežeru s navijákem a nestydím se za to. Pro mě daleko lepší než pozdější Ice Age 4 s disneychannelovským humorem a prasárnami jako z Murphyho Zamilovaných profesorů. Existuje mnoho infantilnějších animáků i rodinných filmů. Do pár let chci trojku. P.S. Ale k čertu s tím, dám tomuto druhořadému animáku tu poslední hvězdu, protože takovou severoamericky laděnou cairipinhu jsem už nikdy potom nepil.

Kočkopes (1998) (seriál)

Kříženec kočky a psa, psí gangstři, jeden zelený zajíc a dream sekvence, kde byli oddělení. Nic víc si kromě zvučky nepamatuju a to jsem to měl nahraný na VHS. A seriál, který mě uvedl do Nickelodeonu (byť to u nás bylo na SuperMaxu a Nově).

Simpsonovi (1989) (seriál)

Náhrada Štáchové Ivanou Korolovou není vůbec špatná, je lepší než jakákoli jiná za posledních pár let. Problém je ovšem v tom, že Simpsonovi jsou dávno za zenitem a snaha přizpůsobit se době se zachováním aspoň části ze svého stylu jde čím dál hůře do hromady. Některé postavy zemřely a byly vyškrtnuté (Edna), scénáře už nejsou komplexní a celé je to zaplněné skečovitým humorem (ale ne tak vtipným jako u prvních sérií Family Guy), takže veškerá parodie a nadsázka jsou jen výkřiky do tmy. Simpsonovi nezačali nejlépe, v druhé polovině '80 se vysílaly ty skeče v The Tracy Ullman Show, začátek seriálu byl spíše současná žlutá variace na Flintstony, až potom nastala zlatá léta až někam do prvních sérií se Zavřelem (v č. dab.). Obecně halloweenské díly byly podle mě hodně celkově dobré, mnohé výborné, za nejhorší považuji epizody z budoucnosti. A když už jsme u toho, příbuzná Futurama mě bavila celou dobu až na poslední příšernou sérii (a možná filmy, které jsou už tak oproti The Simpsons Movie výrazně slabší), přestože nejlepší epizody se nemohly rovnat těm zdejším. Ale ta skončila, žlutá rodinka je stále 'on air'. Navíc v hlavním vysílání na Prima Cool pořád dokola již od r. 2010 je skutečně přes čáru. Před pár lety jsem netušil, že to někdy řeknu, ale Foxové, už to zabalte.

Kutil Tim (1991) (seriál)

Fajn klasický devadesátkový sitcom s dobrým humorem. Akorát u nového dabingu mi opravdu nesedí Mahdal a dabing těch kluků... ble. Ale dá se na to zvyknout. Slavný “grunt” Tima Allena z úvodních titulků se v popkultuře neztratí.

Fanatik (1996)

V naprostém jádru snad nejvíc creepy role Roberta DeNira od dob Raging Bulla či ještě více, hlavně proto, že při představení postavy na scéně to od ní ani nečekáme. Ale to natahování kvůli důrazu na situaci, no fůj! Nemusí to trvat dvacet let.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008) odpad!

Pracovalo se na tom 5-6 let, trailery byly docela zdařilé. Animace v plenkách, ale aspoň gotické pozadí má potenciálně jakýsi šarm. Ale ten zbytek. Takhle zabít decentně vystavené motivy je hnus. Emoce, humor, cokoli je špatně bez návaznosti, gradace. Jde o slepené scény hrající si na příběh, ale vývoj nejednoznačný či žádný. A blijí se tu hospodské vtipy, které děti nepochopí. Oslíkovská koza à la shrekovské sequels či jelen Eliott zase dospělé nenadchne. A Matějova transformace? Zoufalost. Máca je  taky zoufalá karikatura. Jsou tu dvě dějství, jehož aktéři se na začátku pozdraví a mají jistou provázanost, ale chladné. A občas se objeví scratovská chlupatá koule, ale stejně si ji možná nebudete pamatovat. Vyprávění na úrovni Kameňáků a to bez **dele. Nechci skákat do bandwagonu českého sebemrskačství, ale toto je opravdu nešťastné. U sequelu jsem byl ve vedlejší místnosti, ale aspoň je snad pro ty děti. Tohle… facepalm.

Happy Tree Friends (2006) (seriál)

Jednou dvakrát možná pobaví samoúčelné gore na zvířátkách, pokud najdete správné díly. Idiotský los má něco do sebe, generál trpící dost závažnými záchvaty vzteku a dvojice lupičů taky. Ale přišlo mi, že šablona každé postavy je až moc okatá a po několika zhlédnutí musí přestat bavit. Navíc jakákoli nadsázka nebo parodie (nebo spíš náznak) se v seriálu objevuje výjimečně, jediný cíl je zvířátka brutálně zlikvidovat, ať už postupně nebo urychleně. Mám rád humor, nemám na něj nijak směšně vysoké nároky, ale nenašel jsem ho. Násilí nebo gore mi doopravdy nevadí, pokud není příliš samoúčelné, ale tento snímek u mě selhává úplně. Kvůli vysoké popularitě jsem tomu dával mnohokrát šanci, viděl jsem mnoho epizod, ale nechytl jsem se. Itchy a Scratchy jsou mnohem vtipnější (i když mohl Scratchy trochu víckrát zmasakrovat Itchyho), opakované zabíjení Kennyho ze South Parku svým způsobem taky. A mnohokrát jsem se smál i u animového filmečku Indigen (ať už spin-off, rip-off nebo předloha Ice Age, je to jedno), který si na tomto webu moc dobře nevede. Ale Happy Tree Friends nedávám. Na nejnižší hodnocení nejdu kvůli některým světlým chvilkám, ale to je vše. Proč mě jen nepřekvapuje, jaký follow má tato fetišistická záležitost na DeviantArt, zejména ta odvrácená měsíční strana? Sáhněte po Verhoevenovi, Tarantinovi i třeba starých Newgrounds videích, dostanete rozhodně více.