Sestry z kouřové sauny (2023)

Hodinu a pol pozerať na ovisnuté cecky a počúvať príbehy žien, ktoré boli hlúpe za mlada - nič iné než nuda a strata času.

Easy - Série 1 (2016) (série)

Dosť slabé. Bola to skôr strata času než zážitok. Plytké, prvoplánové, nerozvinuté príbehy bez pointy. Príklad: manželia sa pohádajú. A to je celé, koniec. Veľké WTF po každej epizóde. Možno to bude stačiť filmovému nenadšencovi, ktorý si po 8 hodinách v nudnej práci chce doma pozrieť niečo ľahké ku pivku a večeri. Ale Easy je stále lepšie ako naše Búrlivé kone neplačú aneb nekonečné stupídne telenovely s úbohými hereckými výkonmi. Netflix aspoň zamestnáva solídnych hercov.

Loli paradička (2019)

Od začiatku do konca sa rehotala celá sála. Veľmi dobrá komédia! Je zaujímavé, že stačí niekoľko replík vo východniarčine a musíte sa zasmiať. Príbeh je síce jednoduchý, ale pekný a na takúto oddychovku primeraný. Charakteristiky oboch hlavných postáv sú veľmi sympatické. Jediné mínus je slabší herecký výkon Kamily Mitrášovej na začiatku filmu. Neskôr to už bolo lepšie. Taktiež to gadžovanie najprv nepôsobí prirodzene, ale nasilu, akoby sa snažil Bratislavčan hovoriť v šarišskom nárečí. Inak som veľmi spokojný, že raz za čas sa aj Slovákom podarí natočiť chválihodný film. Koniec otvorený, zaujímavý, tak to mám rád.

Byl jsem doma, ale... (2019)

Charakteristika vzťahov síce pekná, no hrozne nudný strih, absentujúca pointa celého filmu a wtf koncovka ponorila slušne rozohranú drámu do sklamania. Slabota. Škoda

Temný případ - Série 1 (2014) (série)

Jedno z najdokonalejších kinematografických diel, aké som kedy videl. Niekoľko vrstiev citlivo prepojených, niekoľko dôležitých myšlienok a príbehov do toho zakomponovaných v prepracovanej štruktúre tvoria komplex čistého filmárskeho umenia. Hlboké, vyvážené, inteligentné. Katarzia

Pavúk, horolezec storočia (2018)

Strih, kamera, logika rozprávania deja, poctivo rozpracovaná charakteristika Pavla Pochylého – všetko zvládnuté na jednotku. Film je nielen o alpinizme a láske k horám, ale aj o láske k ľuďom, o životnej filozofii, morálke, sile vôle, sebeckosti i altruizme. Ohromujúci príbeh života talentovaného horolezca je pretkaný krásnymi zábermi z hôr okorenenými mnohými citátmi na zamyslenie. Režisérovi sa teda podarilo primäť diváka k tomu aby premýšľal a prehodnocoval životné postoje, tak ako to človek robí pri pobyte vo vysokohorskom prostredí. Inšpiratívny a dôležitý kus umenia. Ďakujem zaň.

Nanga Parbat (2010)

Na film o napínavom príbehu legendárneho R. Messnera a jeho strate brata v horách som sa tešil. Zo začiatku je vo filme načrtnuté detstvo a dospievanie, v ktorom sa už prejavuje ich lezecká úchylka. Prvá tretina filmu je v poriadku, hoci sa sem-tam prejavujú slabšie výkony hercov. Samotné lezenie ma však sklamalo. Film pôsobí veľmi štúdiovo, hlavní aktéri nepôsobia presvedčivo, pocit z nemilosrdných Himalájí som vôbec nemal, v jednom zábere dokonca vidno, že skala, ktorú Messnerovci obchádzajú je iba umelo vytvorená a osvetlená. Zo spracovania sršal chladný prístup režiséra ku celej problematike. Taktiež zlomový bod, v ktorom jeden z bratov zomiera bol slabo zdramatizovaný a film ma nechal úplne chladným a sklamaným z nevyužitia potenciálu skutočného príbehu. Omnoho lepší výsledok zanechal Pád do ticha, ktorý odporúčam každému, kto sa chce priblížiť pocitom a dráme pri lezení v horách.

Lost Highway (1997)

Temná atmosféra, abstraktné vyjadrenie a napätie zrýchľujúce tep. Tieto tri dôležité faktory majú za úlohu pohltiť diváka. Indície v tomto filme tvorca nechal, je však ťažké poskladať chronológiu a vysvetliť si celý príbeh po prvom pozretí. Toto dielo má asi iba jednu chybu a tou je zastaraný, niekedy až neprofesionálny spôsob strihu. Prvá tretina sa miestami doslova vlečie a v celom filme často chýba svižnosť. Napriek tomu je tento veľký kus umenia veľmi zaujímavý, záhadný a venujete mu veľa času, kým pôjdete pokojne spať.

Requiem za sen (2000)

Silná čierno-čierna káva bez mlieka a cukru, ktorej je veľmi veľa a pijete ju viac ako hodinu a pol. Samozrejme, ak to vydržíte. Film o tom, ako sa váš život môže zmeniť za rok alebo aj zo dňa na deň. Hercom v podstate niet čo vytknúť, strih pôsobí veľmi svižne a moderne, stvárnenie stavu a pocitov hlavných postáv je nadčasové. Ponaučenie z filmu automaticky vyplýva, no napriek všetkému tu chýba nejaký návrh na nápravu. Dej sa v zlej situácii začne a ešte v horšej skončí. Koniec veľmi napätý, niekedy až neznesiteľný.