Star Trek: Do temnoty (2013)

Ako by Zdeněk Pohlreich povedal "Džej Džeji! Ty vrahu!" Po komatickom prvom diely si J.J. vstúpil do svedomia a natočil niečo viac než len ľahko zábavnú pijavicu parazitujucu na už úspešnej sérii - on si páni a dámy natočil KURVA dobrý blockbuster! Skvelé dialógy ženú v zbesilom tempe film do infarktovych akčných scén a emóciami napumpovanych zvratov a nám nezostáva nič iné len sa nechať touto horskou dráhou unášať. Skvelou správou je, že herecký kolektív sa nesnažil scenár podmínovať a najhoršiu známku akú môžem dať Chrisovi Pineovi je "neurazil". Na opačnej strane ale kraľuje démonicky Benedict Cumberbatch. Tento chlap si sám seba očividne užíva a úspešne sa teda prebojoval na môj osobný Top10 zoznam ľudí, od ktorých nechcem dostať výhražný telefonát.Spock je kategória sama o sebe. Od prvého dielu dostal viac priestoru čo filmu len prospelo, jeho čiste analytické uvažovanie naráža na Kirkovu horkokrvnost a šialenú precíznosť Benedictovej postavy, strety týchto troch pánov sú po celú dobu lahôdkou ktorá drží film aj v kludnejších pasážach celkom vysoko nad priemerom kategórie blockbusterov. A keď už sa bavíme o stretoch, J.J. a Chris Nolan by si mohli ísť sadnúť na kávu, pretože čo sa týka nervákových finálnych konfrontácii, Chris by sa zo Star Treku mohol čo to priučiť. Po technickej stránke je to remeselná dokonalosť (bez nejakych väčších umeleckých ambícií) a ja dúfam, že podobnej úrovne sa čoskoro dočkáme u vesmírnych dokumentov. Natočené je to skvele, zahrané obstojne, vtip je aj do vyhrotenych scén zasadený s citom, proste skrz na skrz zábavný film. Od Rise Of The Planet Of The Apes najlepší "blockbuster".

Konečná (2013)

Na Kima mam slabost ale toto je po kazdej stranke prepadak. Uz vieme ze korejsky reziser vie aj obuchany namet pretavit skrz zaujimavu formu na pozeratelny film (napr The Good, the Bad, and the Weird, je idealny priklad ako zopar peknych kamerovych naletov s peknou hudbou vie "spravit" film). Vyzera to, ze vsetci zucastneni rezignovali, od unaveneho guvernatora, cez americkeho burana zo svedska Stomareho az po reziserku invenciu. Vsetci okrem Johnnyho Knoxvilla, ten je fakt vsade a fakt mega otravny. ZLE.

Obyčejní lidé (1980)

Jedna z tych "televiznych produkcii" co chytite okolo 11 vecer na ct2, ale po par minutach zatne tesaky, nepusti, a neviete preco. Poslednou polhodinou si u mna Robo spravil velke oko. Nevladzem.

Práskač (2013)

Skutocne neviem komu by som tento film mohol odporucit. Slovo "obycajny" sa tlaci na jazyk. Rock si za posledne ro(c)ky vypracoval "xicht", uz si trufa na viac ako rolu namasteneho svalu, a jeho pritomnost na platne je vdaka nabuchanej schranke pozitivne citit. Zbyok party je na tom trochu horsie, Susan Sarandon je uz len stara, z Berryho Peppera nam rastie do krasy novy Christopher Walken a Benjamin Bratt uz fakt neviem kto je...Proste ked najlepsi herecky vykon podava The Rock, je jasne, ze tu nieco nehra (hehe). Scenaru chyba tah na branku a ani stylisticky labuznici si neprijdu na svoje, jedina akcna scena je do filmu nasilu našraoubovana a nedava v ramci pribehu absolutne ziadny zmysel...taky ten "pozicovnovy film". UPDATE: Ou yea - skoro by som zabudol fakt necakany soundtrack

Terapie láskou (2012)

Tieto oscarove "istoty" ma povacsine zasluzene minaju, srdceryvne pribehy stojace na tych spravnych hodnotach je to jedine co mi treba k poriadnemu, jak sa hovori, "prújmu". David O. Russell si ovsem uz v druhom filme berie na musku psychopatov, fetakov a celkovo sympaticke "nizsie existencie", do ich roli obsadi hercov co mi bud a) nevadia b) vedia slusne hrat. Cele je to teple jak sveter od babicky a ja som sa potesil na De Nirom, ktory ma konecne zas co hrat. Druhykrat si to pozriem tak za 25 rokov o pol 4tej rano na Stv 2, ale teraz ma film potesil. Takze take nespravodlive 4.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Preč sú tie časy kedy by si John McClane pri masakre ruskej mafie prepotil aspoň jedno tílko... John cestuje do ruska aby vytiahol z basy svojho za vraždu právoplatne odsúdeného syna, pričom ako správny tatko neváha bez jedinej otázky rozjebat pol moskvy. Pravé čaro starých McClane-oviek bolo v tom, že John bol proste smoliar jak sviňa, vždy na totálne nesprávnom mieste v úplne zlom čase a jeho jedinými pomocníkmi v šialenej situácii proti obrovskej presile bol štvorlístok Náhoda , Dúvtip,Jágr a Šťestíčko. Situáciu riešiť nikdy nechcel, ale často bola v ohrození jeho vlastná rodina. Starý john sa ovšem uspokojí s ďaleko menšou motiváciou, napr "Let's kill some bad guys" a nadopovaný nitroglycerínom čo mu musia pichnúť pred každou scénou ide riešiť niečo do čoho ho je ale úplné hovno. Už sa teším na 6tku “Die hard 6 : From ISS with kisses“ a na 7 diel “Die Hard 7: Konečné riešenie rómskej otázky na Slovensku“. Z Johna, dovtipneho hajzlika sa stal senilny pánko s ľahkým prstom na spúšti . S pribúdajúcim vekom Johnovi očividne začína rašiť v zátylku demencia, keďže jeho pud sebazáchovy je za všetky tie roky na absolútnom minime a John sa teda vyzbrojený svojím kyslím xichtom postaví tvárou v tvár ozbrojenému komandu, vojenskému transporteru, i na ten vrtuľník sa dostane... Toto všetko je síce smutné, ale WTF of the week vyhráva scenár a všetky tie kulehy, ktoré tu odmietam vymenovať, len poviem, že výber finálnej lokacie je viac než retardovaný. Je nad slnko jasné, že tvorcovia vôbec nechápu v čom sú staré Die Hard silné a rozhodli sa pokračovať v odbočke, ktorú nakrocil fešák Len Wiseman. Technický je to súčasný štandard, zopár záberov je síce opäť vyslovene lahôdkovych ale viem si predstaviť 10 filmov, kde by sa hodili viac. Tak jak tak, zle.

Elitní zabijáci (2011)

Film má názov "Zabijakova Elita" a teda sa už zľahka, podprahovo snaží yntelektuálnej komunite podsunúť, že "rozstrapatený úsmev" Kate Winslet sa tu bohužiaľ nenachádza. Náboje, Jason Statham. Viac nič. Vlastne Clive Owen. Clive Owen s plnokrvným polievkovým cednikom nad hornou perou, za ktorý by sa nemusel hanbiť žiadny kubánsky revolucionár, a nasratým výrazom plní moju predstavu tzv "fúzu zasahujúceho do osobnej slobody iných ľudí". Našťastie sú tými ľuďmi Jason Statham a jeho "Zabijacka Elita" (hahaaaaaaa!) a jak sa hovorí, trú sa fúz o strnisko. Akcie je tu dve kopy, stret dvoch hlavných killerov (fúz - na - fúz) je správne fyzický a aj ten doplnkový Robo De Niro konečne dostal za úlohu hrať niekoho, kto svoj mechúr drží silou vôle a nie opaskom spusteným proklatě nízko. Príbeh - odškrtnutý ako dostačujúci, herci – prítomnosťou Clive Owena nad pomery, Jason podáva ničím nezaujímavý tradičný 110% štandart, akcia – strílá sa tam. 4* sú síce brutálne prestrelené, ale z tej kritiky se mi dělá mdlo. Je to síce hlúposť, Stathamovka, ale tak ynteligentný aby som kydal na niečo čo ma nenudilo sa ešte necítim. 3*

Konkurenti (1992)

Vahal som nad 5*, ale ako tu uz mnohi spominali, tato brutalna slovna prestrelka "trpi" neuprosnym nasadenim vsetkych zucastnenych - finale ako take ma teda nemalo sancu posadit do kresla, kedze uz som v nom bol hlboko zarazeny. Herecky je to absolutny koncert, s jasnym kralom Jackom Lemmonom. Strateny klenot 90tkovych dram. BTW Alec Baldwin ma v tomto filme 7 minut. Najlepsich 7 minut jeho kariery :)

Expresní zásilka (2012)

No jo,Gordon je fajn, na toho chlapa by som, pri vsetkej heterosexualite, mohol pozerat stale ale tento pribehovy kastrat to aj tak nezachrani. Michaela Shannona a jeho hnusnu nesympaticku tvar mam rad od skveleho Take Shelter a jeho rozkosnemu zaporakovi vlastne nemozno nefandit. Vsetko je to sice fajn - odrene kolena, rychle strihy, gule v retazi, atd....ale koncept bicyklovych nahanaciek sa vycerpa niekde okolo hodiny, kde som zacal seriozne zaspavat a na jednostranovy scenar sa spoliehat neodporucam. V podstate taky super-diel Modreho Pacifiku

Rosemary má děťátko (1968)

Uff....kazdy predsudok, ktory som mohol mat k 45 rocnemu filmu sa rozplynul v prvych minutach herectva Mii Farrow. Polanski si natocil husty atmosfericky psycho-horor a nocnu moru pre vsetky tehotne mamicky. Hlavnym plusom (okrem samozrejme vybornej rezie) je skvela Mia Farrow, ktorej sa ako jednej z minima hereciek podarilo prinutit ma vytvorit si vztah a starost o jej postavu. Jeden z top hororov, ktore som mal sancu vidiet.