• Western

Popelka (1947)

Pohádka mého dětství, kterou jsem měla a mám skutečně moc ráda, i když se mi jako dítěti Popelka moc nelíbila proto, že měla tenké obočí :-) no, s odstupem času se mi nakonec zdála Janina Žejmo v roli Popelky roztomilá..... dostalo se i na jiná zpracování z USA ve formě muzikálů a pak se mi zalíbila verze s Drew Barrymore, to byla tak trochu netypická, ale správná Popelka, další mám Tři oříšky s naší Libuškou Šafaránkovou, a poslední z roku 2015. s Lily James a Richardem Maddenem.

Mnichov: Na prahu války (2021)

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu, která byla podepsána 29. 9. 1938 v Mnichově Hitlerem, Mussolinim, Chamberlainem a Daladierem...údajně i Poláky. Spojenci podepsali diktát  Hitlera a nenamáhali se ani k tak velkému rozhodnutí pozvat vládu ČSR. V říjnu už naše tehdejší vláda pod nátlakem diktát přijala. Současně  byly další územní požadavky Maďarska, Polska, osamostatnění Slovenska a Podkarpatské Rusi. Ten film nebyl marný a zbytečný pro toho, kdo chce být informován jaký byl úhel pohledu v GB, a znát skutečné pohnutky...  ,, o nás, bez nás,, bylo bohužel pravdou. Nedodržením spojeneckých závazků se otevřela Hitlerovi cesta do Evropy a dál. Mohu říct, že mi chvílemi nebylo příjemně, když mi docházely veškeré souvislost, především z jednání ješitného Chamberleina a Daladiera. Dějem se vine setkání dvou kdysi dobrých kamarádů ze společných studií v Oxfordu - Anglického  úředníka pracujícího v kanceláři pro diplomatické služby,  a Německého diplomata... pro mne zajímavý film z historického pohledu na osud naší republiky. No a jako zvláštnost :-) Adolf Hitler měl hnědé oči. Tady je nám prezentován modrooký a vyzáblý, takový hodně nepovedený, což se o dvojnících Göringa, Himmlera, nebo Hesse říct nedá, ti byli vybráni pečlivěji.

Operace Entebbe (2018)

No, řekla bych, že ani známé tváře Rosamund Pike a A.Brühl  nezvedli svou účastí hodnocení. Pro mne bylo zajímavější politické dohadování tehdejšího Izraelského ministra vnitra a ministerského předsedy. Za vším hledej politiku...na kterou pak doplácejí jak jinak nevinní. Zpovykaní němečtí aktivisté z bohatých rodin, co nevědí, co roupy dělat nakonec stejně nejspíš přišli na to, že udělali neuvěřitelnou blbost...za mě 3*

Bratrstvo bojovníků (2002)

13.stol. muselo být hodně zlé a drsné. Film se mi fakt líbil, protože měl jednu krásnou myšlenku, zachovat léčení bylinami i pro další generace, což vzhledem k vysoké negramotnosti nebylo jednoduché, a tak se slovně a vizuelně přenášely léčebné metody....trochu mi vadila jistá rozvláčnost a některé nedokončené sekvence a nebo střih..... Rozhodně ale má co divákovi, kteří mají rádi historické reálie co nabídnout. Mj. pro Francouzské historické filmy mám slabost.

Hlídač č. 47 (1951)

Viděla jsem všechny verze ,,Hlídače,, osobně uznávám tu první, díky výbornému výkonu Jaroslava Průchy, ovšem velice se mi svým pojetím líbil i Haasův výkon, režie, scénář i hlavní role, byť poplatná americkému divákovi. Oceňuji současně i výkon Beverly Michaels, která svou zištnou a bezskrupulozní Betty zahrála skvostně...

Spojenec (2006)

Jasná lahůdka a to jsem se k ní dostala až teď. Velmi dobré obsazení, mí oblíbení herci - Plummer, Owen a Washington, Jodie Foster jako vykalkulovaně chladná právnička. Má to spád už od začátku a málo kdy mohu napsat, že snímek neměl hluché místo. Za mě 5*

Utajený tábor: Nacističtí zajatci v Americe (2021)

No, za mě trochu zklamání, ale chápu, že pokud byl tábor v utajení, tak  nebylo možné pořídit žádné autentické záběry, a člověk se tak může spolehnout jen na zvukové záznamy. Přesto musím poznamenat, že nad americkou servilností vůči nepřátelům - Němcům, potažmo fašistům v době světového konfliktu, je mi docela blivno. Chápu sice snahy zkonfiskovat a přivlastnit si vědce a jejich práci, ale zároveň mi tato země bohužel potvrzuje, že nemá jakékoliv skrupule a ,,za vším hledej Ameriku,, i když si na druhé straně hrdě kladou ruku na srdce.

Setkání v Alžíru (1944)

Velice mě potěšilo, že se na tomto filmu z roku 1944 podílel coby kameraman Otto Heller, náš známý fotograf a kameraman, který emigroval před nástupem fašismu do GB. Film odpovídá své době, také jsem nic převratného nečekala, ale vzhledem k obsazení Jamesem Masonem a Carly Lehmann mohu s klidem tomuto noir filmu dát 4* Jinak obsah uváděný na Netflix je zavádějící a komický, jedná se o setkání americké sochařky Suzan Foster, žijící u příbuzných v Alžíru, a náhodné setkání se členem výzvědné služby Thurstonem. Takže koukatelný film s trochou humoru, trochou nadhledu a také trochou dobrodružství...

Krajina ve stínu (2020)

Holt zlo na jedné straně, pak zase na straně druhé a příštipek toho, že film byl zpracován podle skutečné události. A, no, "velmi pěkné".... bohužel  musím  říct, že je to první film, který jsem tak nízko hodnotila. Použiju větu Douglase, který zmínil Hlavsu z Cimrmanů ve VIZIONÁŘI: "Vidím jen výjevy, víc po mně nechtějte."

V nemilosti (2021)

Rozhodně působivá Sandra Bullock, působivý film který se místy zaryl až do morku kosti...zdá se, že všechno už bylo o tomto snímku  napsáno a řečeno, takže za mě pro užasné zkloubení viny, trestu, citů, smutku, zlosti, beznaděje, vypravěčské linky, kdy jsem prožívala děj - ano, a nahoru 5*