Proč právě on? (2016)

Vskutku nápaditá a svieža romantická komédia, v ktorej romantika ide prevažne bokom a prím hrá viacmenej neustále zložka humorná (a teda jeden z mála reprezentantov daného žánru, ktorý viac ulahodí mužskej časti publika než ženskej). Jej základ je vystavaný síce takmer výlučne jedným smerom (neprekonateľný generačný rozdiel a pohľad na svet v podaní dua otec/potenciálny zať), avšak o to je daný humor hutnejší a konzistentnejší, neobsahujúc skoro žiadne odchýlky v zmysle trápností. Jasné, nadáva sa tu vskutku "požehnane", sexualita je taktiež prepieraná neúrekom, to ale k moderným komédiám skrátka neodmysliteľne patrí. Na mňa osobne tie vtípky zafungovali fantasticky, nasmial som sa ako už dávno nie, nuž a oceniť nutno i herecký koncert (ak tak stvárnenie v romantickej komédii možno nazvať) Jamesa Franca, ktorému jeho uletená postava sadla vyslovene ako riť na šerbeľ a bolo vidno, že si ju skutočne užíva. Horšie to už bolo s Bryanom Cranstonom, ktorý sa tu na môj vkus príliš neprejavil (pochopiteľne mu to jeho typ postavy neumožňoval až do takej miery ako Francovi, avšak osobne si myslím, že nejaký potenciál tam predsalen bol) a prišiel mi vyslovene nudný, čo do veľkej miery spôsobuje, že filmu nakoniec neudeľujem "plnú paľbu" (ktorá bola tentoraz fakt blízko). Tak či onak z môjho pohľadu najvydarenejšia (romantická) komédia posledných rokov. 85%

Kubo (1965) (TV film)

Slovenská vianočná klasika, ktorej som sa po mnohé roky oblúkom vyhýbal, nuž a teraz môžem pokojne konštatovať, že som v tomto smere nespravil žiadnu obrovitánsku chybu. Nechcem nijak znižovať význam folklóru, avšak mne osobne až takto výrazné zakomponovanie do filmu (mám tým na mysli najmä teda spievané pasáže, ktoré sú primoc časté a nekonečné) po chuti skutočne nie je, ba práve naopak - výrazne to znížilo môj osobný celkový dojem z iných zložiek filmu, ktoré boli zvládnuté pozoruhodne. Tým mám na mysli či už nesporne zaujímavý spôsob, akým bola netradične zdekorovaná tradičná slovenská dedina (tie umelecké kulisy sú priam pozoruhodné), humorná zložka alebo v neposlednom rade herecké výkony - kedy sa tu na natáčaní naozaj stretla takmer kompletná domáca herecká elita tej doby, ktorej krásnym spôsobom dominoval nenapodobiteľný Jožko Kroner, ktorý Kuba stvárnil naozaj božsky s patričnou noblesou. 60%

Loganovi parťáci (2017)

Nechce sa mi polemizovať či to je (a ak áno, do akej miery) redneck/vidlácka verzia Dannyho parťákov, faktom však zostáva, že na mňa v porovnaní so spomínanou záležitosťou zanechala podstatne slabší dojem, tak nejak ma to proste nechytilo (alebo priam obišlo). Či už je reč o príbehu samotnom, humornej zložke a iných "perličkách", hereckých výkonoch (i keď Craig príjemne prekvapil, uznávam - čo ale vzápätí možno vyvážiť Driverom, ktorý bol priam katastrofálny), technickej stránke filmu, nič ma nedokázalo náležite zaujať natoľko, aby som to mohol považovať za dobre strávenú dvojhoďku. Nuž a vzhľadom na to, že môj pohľad sa výrazne líši od mne relevantných užívateľov tu na čsfd (u ktorých sa tešila takmer výhradne pozitívnemu prijatiu), netuším, kde sa stala chyba - či som na túto záležitosť nebol správne naladený, prehliadol som jej kvality, alebo to proste vidím tentoraz podstatne inak než väčšina, tento rébus asi nevyriešim, nakoľko daný film opätovne pozerať v blízkej budúcnosti akiste neplánujem. 45%

Psí poslání (2017)

Rodinná záležitosť nijak nevybočujúca z predpísaných žánrových koľají a v podstate sa dá povedať, že jej pozretie nespôsobuje žiadnu ujmu ani nič podobné. Čoby jednohubka je to záležitosť pomerne znesiteľná, ľahko stráviteľná a takisto dobre odsýpajúca. Je vidno, že režisér má tento typ snímok "zmáknutý" do bodky, s emóciami totižto narába ako sa mu len zachce. K príbehu ako takému sa azda ani nemá zmysel vyjadrovať, je to skrátka psia záležitosť, a tento "zákerný" typ filmov vie chytiť za srdce skutočne hockoho (preto sa im snažím vyhýbať, ako sa len dá). Suma sumárum v podstate podarená záležitosť, ktorá bezpochyby splnila svoj účel, rozosmiala, privodila zopár sĺz, no a akiste si našla svoje publikum. Nič viac, nič menej. 65%

Thelma (2017)

Ono tomu po stránke formálnej skutočne niet príliš čo vytknúť, nakoľko natočené je to vskutku profesionálne, vizuál je na veľmi vysokej úrovni, avšak na môj vkus to bolo príbehovo nezaujímavé (ba až žalostne prázdne), nuž a ústredná zápletka mi prišla vcelku málo nápaditou. Stále som sa tak nejak utešoval, že všetko mi to vynahradí akiste rafinovaný záver, ktorý mi napraví spomínanú pachuť, ale bohužiaľ nič také sa nekonalo, záver takisto nedokázal dostatočne zarezonovať. Nevravím, že je to zlý film, to vôbec - ako som už spomínal, určité klady tu nemožno prehliadnuť (už spomínaná remeselne bezchybná formálna stránka, herecké výkony či takisto seversky typická odťažitosť, chlad, resp. akási sterilne pôsobiaca atmosféra), ako celok ma to však skrátka nechytilo. 60%

Kdysi byli bojovníky (1994)

Azda najsilnejšia a najpôsobivejšia sociálna dráma, akú som kedy v živote videl, a pritom tak prirodzená a nenútená (až je to človeku nepríjemné, že ono ten príbeh vlastne nie je ničím vyložene špeciálny a podobne krutých sa odohráva všade po svete neúrekom). Okrem samotnej obsahovej stránky, ktorá sa zarýva hlboko pod kožu a zostáva rezonovať ešte dlho po skončení projekcie, nutno oceniť i vykreslenie súčasného maorského obyvateľstva ako-takého vrátane ich zvyklostí a kultúry, ťažkého začleňovania sa, všemožných problémov a trápení, kriminality a tak ďalej. No skrátka výborne komplexná záležitosť zvládnutá obsahovo i formálne priam bezchybne - pričom klobúk dole i pred hereckým obsadením -, nuž a bezpochyby absolútny režijný vrchol Lee Tamahoriho (ku ktorému sa mu v neskoršej tvorbe podľa mňa ani len nepodarilo priblížiť). Snímka, ktorej zhliadnutie by som odporučil skutočne každému. 100%

Město bohů (2002)

Zoznámenie sa s najstarším slumom Ria de Janeira pohľadom rozprávača prezývaného "Raketa" možno považovať za vskutku originálne, nápadité, hravé (štýlom podania, nie tématikou), miestami vtipné, no zároveň neskutočne kruté, zvrátené a absurdné, nasiaknuté akousi beznádejou. No skrátka fantastická záležitosť či už po stránke formálnej alebo obsahovej, všetko funguje tak ako má, žiadne rušivé elementy. Oceňujem takisto výpovednú hodnotu (ktorá dosahuje snáď až dokumentárnu úroveň) a maximálne prirodzené herecké výkony zúčastnených. Z vraždiacich, ničoho sa neštítiacich gangov detí, ktoré chcú silou-mocou pôsobiť dospelo, ma zamrazilo (o to viac, že nejde len o fikciu). 95%

Pod jedním nebem (2017) (seriál)

Tento projekt nemožno škatuľkovať ako špionážnu minisériu, nakoľko ono to omnoho viac "koketuje" so sociálnou drámou, zobrazujúc obdivuhodne pestrú paletu neľahkých životných osudov počas neľahkej, napätej doby na oboch stranách múru deliaceho nemeckú spoločnosť. Čert to ber, že sú tu použité notoricky zaužívané prototypy postáv/prostredí, ktoré v súvislosti s danou dobou resp. politickou konšteláciou niekomu môžu pripadať ako klišé (posadnutosť vrcholovým športom a neblahé veci okolo toho, neskúsený špión s pochybnosťami spoznávajúci celkom iný svet, homosexuál túžiaci po úteku a voľnosti, donášač hľadajúci náhradu atď.), sú totižto napísané a vystavané tak kvalitne, že ich zasadenie vôbec nepôsobí nijak rušivo či stereotypne, ba práve naopak, takto koncipovaná spleť postáv je takmer až dokonalou a atmosfericky resp. čo sa týka tempa/gradácie to šlape presne ako má. Vynikajúcou možno ohodnotiť i dobovosť minisérie, kde skutočne niet čo vytknúť - či už kostýmy, vizuál interiérov a exteriérov, všetko je zvládnuté bezchybne a poľahky divákov spoza obrazoviek presúva do špecifických sedemdesiatych rokov "se vším všudy". Obsadenie taktiež zvládnuté na jedničku, snáď nikto zo zúčastnených nepôsobí nijak rušivo, no a niektorí priam excelujú (najmä teda trio Schilling, Bechtová, Becker). Snáď jediné, čo by som vytkol - a čo ma "odradilo" od plného počtu bodov/plnohodnotného zážitku - bol až príliš otvorený koniec, kedy ani jedna z dejových liniek neprišla v podstate k nijakému rozuzleniu a výsledok teda zostal vo hviezdach. Nechcem nijak spochybňovať autorské riešenie tvorcov, dokážem pochopiť, že práve takto ukončené, ponechávajúc rozuzlenie/ďalší vývoj na fantázii diváka, to môže v niekom azda zanechať o to silnejší dojem, prípadne takisto ponechať tvorcom pootvorené vrátka pre prípadné pokračovanie (i keď žiadne informácie o tejto možnosti som ešte nezachytil, tak neviem), avšak osobne mi to prišlo skrátka neúplné, akoby niečo krásne vygradovali a zauzlili, a potom sa alibisticky zbavili akejkoľvek zodpovednosti za rozriešenie danej veci. Neviem, musím si to buď ešte nechať viac uležať v hlave alebo si dopriať opakované pozretie, každopádne nateraz veľmi silná štvorka. Bodaj by jedného dňa takéto projekty vznikali aj u nás. 85%

Atentát v Ambassadoru (2006)

Patetickosť, sentimentálnosť a americký patriotizmus možno tomuto počinu poľahky odpustiť, dokonca si myslím, že dané prvky boli zakomponované dôstojne, avšak i tak mi to nie úplne sadlo. Obsadenie jednotlivých postáv samozrejme luxusné (ani si nepamätám, či som niekedy v spoločnej snímke videl toľko hereckých hviezd pokope), nápad zobraziť dianie v osudnom hoteli Ambassador chvíľu pred atentátom taktiež zaujímavý, ale tá mozaikovitá spleť rôznych príbehov ma skrátka nevedela naplno chytiť. Niektoré boli nápadité, iné menej, niektoré mi prišli vyložene zbytočnými, no ako celok to na mňa naozaj príliš nezapôsobilo, neviem prečo. Čiže ak to mám zhrnúť, formálna stránka bezproblémovo zvládnutá, obsahová - z môjho pohľadu - trošku zaostávala. 65%

J. Edgar (2011)

Skvelé obsadenie, skvelý námet, avšak vo výsledku sa z toho vykľul značne nesúrodý a chaotický mišmaš. Nemôžem si pomôcť, no životopis s takýmito možnosťami zobrazujúci jednu z podstatných osobností amerických dejín, zakladateľa tak známej a dôležitej inštitúcie by som si skrátka predstavoval o čosi prepracovanejší. Mal som solídny problém to vôbec dopozerať. 40%