Údolí včel (1967)

Takhle nějak jsem si představoval rytířskou atmosféru, když jsem četl Sapkowského trilogii Narrenturn (která se sice odehrává asi o půl století déle v období husitství), vypadá to možná jako bych byl mimo mísu, ale tento film na mne opravdu zapůsobil. Rázem se ocitl v mém top10 historických filmů. Může za to Petr Čepek, jehož Ondřej z Vlkova je servírován bez vnucování a násilí, přirozeně (prostě si Vás získá, v každém záběru). Jan Kačer jako zaslepený fanatik, jenž je pro víru ochoten i obětovat život také nemá chybu a z jeho přesvědčení a zaslepenosti mi běhá mráz po zádech. Činoherní klub ve vedlejších rolí určitě potěší (hlavně Josef Somr jako bratr Rotgier).

Akt (1997) (divadelní záznam)

Jeden z nejlepších seminářů v celé cimrmanologické sérii překypující mnoha kultovními i nekultovními hláškami. Hra samozřejmě nezůstává semináři nic dlužna a dokonává závěrečné dění. To je prostě fakt, teda akt.

Trainspotting (1996)

Nečekal jsem od toho nic a dostal vše. Ewan McGregor jako mladý feťák Renton hraje na maximum. Osudy všech zúčastněných se hrnou do zkázy, tam kde jim už nebude pomoci. Je to druhý film, kde vidím Roberta Carlyla, prvním byl Dravci a i v tomto filmu je skvělý (takového psychopata abyste pohledali). Samozřejmě všechny postavy jsou vykresleny naprosto dokonale. Prostředí drog se Vám tak stane mnohem bližším, než když o něm nevíte nic (nedoporučuji zkoušet). Potěší i Ewen Bremner jehož Spud mi příjde jako nejzajímavější postava příběhu.

eXistenZ (1999)

Zbraň, která má namísto klasických nábojů zuby a je celá zkonstruovaná z kostí. Fikce? Ne! Určitě to tak jednou bude. Scifi jízda v rytmu matrixovského přepínání mezi virtuální a normalní realitou. Různé mutantní potvůrky k jídlu místo ryb je to, co potěší každého milovníka béčkových triků. Ovšem možná to tak někdy bude tady tak vypadat. Nakonec nejsme taky napojeni na nějakou konzolu? Rozhodně si pudu nějakou živou konzolku koupit až to dorazí na náš trh. Willem Dafoe jako vždy skvělý ve své malé roličce.

Goyovy přízraky (2006)

Pohled do temných kobek španělské inkvizice a následků toho, co dělala. Je opravdu s podivem, že tyto metody vynucování přiznání byly užívány i několik stovek let po konci středověku. Ukázka toho, že každý se při mučení přizná k čemukoli. Stellan Skarsgard je dobrý neokoukaný herec a jako Goya předvedl co umí. Celkově dobré kulisy a výprava.

Toulavý pes (1949)

Toshiro Mifune jako začínající dekektiv je neodolatelný. Po Opilém Andělu je to druhý film, kde se mi Mifune zamlouvá coby sympatický energický mladík. Perfektní pohled do života tokijské periferie v poválečném Japonsku. Policejní procedury jsou zde popsány celkem přesvědčivě. Stará škola dobrých detektivek, kde to není natočeno s důrazem na rozřešení důkazů, nybrž zde jde spíš o proceduru a rutinu stíhání zločince.

Dravci (1999)

Styl tohoto hororu je to, co jsem v poslední době hledal. Naturalismus z toho přímo čiší - nádherná podívaná pro silnější nátury. Kdo nesnese pohled na lidskou krev neměl by se na toto povedené dílko koukat. Guy Pearce hraje průměrně, nikam se nehrne. Ovšem Robert Carlyle exceluje, jeho úchylně zahraný lidožrout je přímo k sežrání. Kdo by po tomto filmu nezatoužil ochutnat trochu toho human masíčka, je padlý přímo na hlavu a měl by nabídnout svoje srdce a mozek pro kulinářské účely. Skvělá instrumentální hudba a místy použitá ironie, to je to pravé.

Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou (2000)

Představitel hlavní role je velice sympatický šedesátník. Zachovat si na konci života smysl pro ironický humor a dělat si ze smrti srandu je obdivuhodné. Postavit se k smrti čelem a říct: "Tady jsem, vem si mě!" nebo "Táhni ke všem čertům" a vzdát to až když už není jiné východisko, o tom je tento film.

Siegfried (2005)

Pohádka jak jde jeden slaboduchý blbec do světa hledat štěstí je už strašně ohraná. Ovšem v této celkem zábavné formě to ujde. Sice jsem v druhé půlce usnul a probudil se až na závěrečné finále(byl jsem v autobuse plném dětí, mířících na dětský tábor. A dětěm se to očividně líbilo.) No místy se až zbytečně často opakovali stejné vtipy. Ale podruhé se na to už snad nebudu muset koukat.:)

Ohněm a mečem (1999)

Skvělé historické drama z polské produkce. Nádherné dobové kostýmy, namaskování, i když s malým rozpočtem. Souboje jsou ztvárněny s profesionální zručností. Nejde nevyzdvihnout postavu hlavního záporáka Bohuna, kterému člověk místy i fandí a vžije se do jeho zamilované kůže.