Král Krysa (1965)

Tadlenc kniha mně provází celý můj život a její příběh je pro mě nejvíce sugestivní a opravdově syrový až na hranici lidských osudů odehrávajích se v ní. Opravdově lidské i nelidské jednání na hranici přežití. Otázka být či nebýt!! Být svině a přežít nebo zůstat poctivý a mrtvý "blbec"?! Pravé přátelství bez příchuti patosu a přetvářky či využití ochrany silnějšího a jeho následné odkopnutí, když už o nic nejde a máš prdel v suchu?! I v kryse může být kus lidskosti. A teď k filmu. Film je velice povedený. James Fox je přesně ten Marlowe, kterýho jsem si představoval při čtení knihy. Film zachycuje většinu důležitých okamžiků, ale něco tam fakt chybí a k pochopení psychologie postav je potřeba knihu opravdu otevřít. Ale dobře natočené to rozhodně je.

Robin Hood: Král zbojníků (1991)

Alan Rickman a jeho čarodějnická matka pasujou do děje perfektně úchylně. Jsou přímo boží. Morgan Freeman jako černý bojovník nemá chybu. A Kevin? Bez Keva by tento film byl o půlku chudší, poněvadž bohatým krade a chudým rozdává.

Černý déšť (1989)

Naprosto kultovní film. Leckomu se může film zdát jako kontroverzní, ale tento film je klasa. Dechberoucí jízda, která vám nedá ani na vteřinu odpočinout. Akce, vyšetřování, vraždy na veřejnosti, pronásledování. Michael Douglas jako tvrdý detektiv nešetřící svým trefným slangem pro každou situaci, Andy Garcia jako jeho mladší kolega je také neodolatelný. Moralizující yakuzácký boss - "Kdybyste měl čest, vysvětlil bych vám co to slovo znamená." No a navíc snad jeden z nejlepších záporáků, které jsem kdy viděl - mladý ambiciozní Sato. A neopomenu ani vynikající hudbu pana Hanze Zimmera.

Hoří, má panenko (1967)

Jak to vypadá na pravém hasičském bále a jak to může dopadnout, když se do toho všichni pořádně opřou (po česku) a z tomboly rozkradou to, co se dá. Tleskám panu Šebánkovi a dalším za opravdu vynikající ztvárnění svých rolí!

Schindlerův seznam (1993)

Dá se být v těžké době člověkem, který zachraňuje bez ohledu na svůj osud ostatní? Odpověď zní ano, ovšem za cenu ztráty svého postavení. Liam Neeson v roli člověka, nacisty, který zůstal i přesto lidský. P.S. Kdo by si po ránu nechtěl zastřílet z balkónu - představte si tam svého šéfa či učitele.

Slavnosti sněženek (1983)

Zda-li jezdíte na chatu, je určitě super dovézt kamarádům polévku a mít 50párů holinek, přičemž jsou všechny levé. Ani nebudu říkat jak to bude zítra vypadat v alejích. No takové semetriky aby člověk pohledal:)

Světáci (1969)

Tak oni nám tady nevěřej, tak to pudeme jinam! Trio Sovák, Brodský, Libíček nezůstávají nikdy dlužni nikomu, jenom občas podpálej ubrus svíčkou a hasejí ho 80ti procentní slivovicí. A nezapomeň, že jediný nepatrný usrknutí z chladícího kyblíku může pokazit celej večer.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Audiovizuální slast servírovaná Peterem Jacksonem. Absolutní špice je Nazgúl, kterého se člověk bát musí, ač nerad. Aragorn zahraný Mortensenem až po bravurního McKellena jako Gandalfa jsou prostě na hranici svých hereckých možností a nemají v daném žánru absolutně žádnou konkurenci. Triková stránka věci je dokonalá. Krajinové scenérie a dobrá práce s kamerou jsou také velké plusy. Co na tom, že si režisér trochu upravil scénář a přizpůsobil děj(nebudeme se přeci pitvat v maličkostech). K pochopení základního příběhu tento film stačí. A kdo chce znát nějaké další detaily, tak ať si přečte knihu. A ta hudba. Ta pohladí po srdéčku. 100%

Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Benicio Del Toro je ve svojí roli výrazný jako vždy a líbí se mi jak hraje. Filmů, které se zabývají problémem drog je hodně, ale tento mezi nimi vyniká. Je to celé jako skládanka, která do sebe zapadne.

Maverick (1994)

Napůl komediální žánr je to pravé co Melu Gibsonovi sedí. Odlehčená komedie z divokého západu, kde se také hrajou karty ve velkém. Alfred Molina je padouch, který se mi zamlouvá.