Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Hodnotím oba filmy dohromady, protože to jinak asi ani nejde. Jde o další z mnoha filmů, kde jsem celou dobu fandil padouchovi. A kromě skvělýho scénáře (to by byl taky hřích zkurvit takovou předlohu), na tom má největší zásluhu pan Cassel, který se s konečnou platností vymanil z role přihrávačů "větších" jmen (Purpurové řeky, Dannyho parťáci, Východní přísliby), a dokázal, že má na to utáhnout celý film sám. A dokonce dva najednou. Potěšila vedlejší role Gérarda, která mu seděla naprosto hladce. A když se ve druhém díle objevil muj oblíbenej Amalric, tak už jsem chrochtal blahem. Naprosto dobová atmosféra, skvělý francouzký 70tkový auta, a životní příběh jednoho blázna, co si chtěl žít po svém, bohužel v neshodě s právem a zákony. BMW 528i - ou jéé.

RocknRolla (2008)

Co to má kurva bejt? Britská, stylová, o 14 let opožděná odpověď Quentinovu Pulpu? A je to dobrý? Hell yes! A zábavný jaxviňa. Tečka.

Výměna (2008)

Buď jsem začal být silně neobjektivní, nebo jsem měl štěstí na skvělý filmy, pravdou je, že z posledních deseti filmů, co jsem viděl jsem dal šesti plnej počet, a ostatním čtyři. Ale ono to nejde jinak, když vidíte něco skoro dokonalýho, jako třeba Changeling, tak si přece nebudete lhát do kapsy, nebo si schovávat hvězdičku na ten opravdovej "top of the tops". Platí tu to samý, co jsem psal u druhýho loňskýho Eastwoodovýho počinu. Že mu většina těch mladejch může jenom závidět, jak mu to jde pěkně od ruky a točí jednu bombu za druhou. Tenhle film mne dvakrát příjemně překvapil, poprvý, když se zhruba v půlce objevila druhá dějová linka, a potom na konci, který nebyl tím klasickým happy endem, na který jsme z Hollywoodu zvyklí. I když, tenhle film by to asi klidně snesl. A Angelině nezávidim ty rty, to musí bejt peklo se s tim celej život tahat. Obzvlášť ve scéně z ústavu je má jak havajskej domovník, s tim se snad ani nenají, ne? Jinak po herecký stránce - lahoda.

Obchod na korze (1965)

Tento film jsem dosud opomíjel. Neprávem. Jozef Kroner pro mne doposud byl jenom jednim z těch příšernejch dědků ze seriálu Slovácko sa nesúdí. Neprávem. Mnozí filmu vytýkají plytkost a pomalost děje. Neprávem. 31. místo v top 200? Tak to je plně zasloužené.

MR 73 (2008)

Tohle je ta stará francouzská škola? Ano, to je ona. Film, který vás tiskne celou dobu ke zdi, a nenechá vás odpočinout. Film, ve kterém není jediný světlý moment, jediná naděje. Deprese a zoufalství od začátku do konce. Temná stylizace. Výborný herec v hlavní roli. Nádherná krátkovlasá bohyně ve vedlejší roli. Ano - to se mi líbilo. P.S. Livingdead: Nechtěl bych mít takovou sestru. A nechtěl bych být tebou. A já vlastně nejsem. Fuj - to mi spadl kámen ze srdce. Svět je zase báječný.

Království nebeské (2005)

Miluju krásné obrázky. A tenhle film jich byl plný. Jako bych se díval na trailer Rome: Total War. Mám rád, když se mi o filmu zdá. O tomhle se mi zdálo. Mám rád krásné ženy. A Eva Green, narozená 15 dní po mně? Ta je nádherná. Výprava, kostýmy, kamera, to je to, za co dávám těch 5*. Zbytek jsem tentokrát přešel bez komentáře.

Gran Torino (2008)

Mám dojem, že Clint našel někde na půdě starou tlustou knihu, a když jí otevřel, zjistil, že je plná absolutně zaručenejch trháků. A tak z ní vybírá jeden za druhym, a chrlí to na nás jako Kowalski krvavej kašel. Podivejte se, co z něj za posledních 5 let vypadlo. Někdo kdo má v 78 letech takovouhle hereckou, ale hlavně režisérskou fazónu si koleduje akorát o to, aby mu některej z těch mladších a ambiciozních (pohříchu však bezzubejch a trapnejch) kolegů namazal schody, nebo tak něco. K filmu nemám co říct, všechno už řekli ostatní. Kowalskiho hlášky mně rozesmávaly od prvního momentu, a i mně samotnýmu to pomáhalo od toho, abych v sobě nechal rejpat tak hluboko, jak to měl Clint v úmyslu. Jestli to není jeden z nejlepších filmů, tak minimálně ční mezi ostatní šedí a nedá se přehlídnout. Bravo.

Quantum of Solace (2008)

Je to Bond / neni to Bond? Nevim, ale to tu snad nehodnotíme ne? A každopádně teprve tohle je film, kterej mně přesvědčil, že na to Craig má. Akce jako řemen, na Bonda až překvapivě sympatická "délka". Asi to ztratilo dost z toho pozlátka na který jsme byli zvyklí z předchozích snímků, ale to mně osobně nevadí, spíš naopak. Koukat podvacátý na to stejný zajetý schéma bondauto, bonddrink, "jmenuji se Bond", to přece jenom začne jednou bejt slušná votrava. Za mně slušný čtyři.

Milionář z chatrče (2008)

Když ležíte doma s chřipkou, má to jednu velikou výhodu. Máte dost času na to mrknout za den třeba na dva nebo tři filmy (víc jich za jeden den fakt nevstřebám), tim myslim FILMY,a ne ty srandy z archivu, co dávaj přes den na různejch kanálech. A tohle je opravdu extraklasa. Příběh je ultrakýčovitej, celý vás to připravuje na grandiozní happyend, kterej nakonec přijde s takovou (taktéž kýčovitou) brutalitou, že jsem brečel jak želva. Ne jako želva ne.....Jako dvě želvy! Prostě Boyle did it again. Těžko říct, jak se na to budu dívat s odstupem času, ale troufám si tvrdit, že jednou za dva tři roky mně to spolehlivě dostane naprosto bez problémů. Smekám klobouk, a jdu si trochu kápnout do očí, mám je nějaký rozštelovaný :)

Vikingové II (2008)

Jestli je to horší než 13th Warrior, tak jenom o krapítek. spíš je to trochu jiné. Caviezel byl dobrej, těšil jsem se na Perlmana - no bohužel jsem si ho dost neužil. Kdyby si odpustili trapnej patos s malym sirotkem, a vytvořili uvěřitelnější monstrum, mohlo to bejt za pět. Takhle "jen" za čtyři.