Tenkrát v Americe (1984)

Tenkrát v Americe si vysokou pozici v mafiánském žánru bude držet ještě hodně dlouho. Všechny aspekty v daném žánru tu fungují na jedničku. Sergio Leone pomalu, zvolna ale zato velice jistě ponořuje diváka do mafiánského prostředí a hodně citlivě střídá časové úseky. Zejména na již zmiňovaných časových skocích je naprosto zřetelně vidět jak dokonalá výprava byla tomuto filmu věnována. Každý si musí blahem vrnět při nádherných dobových kostýmech, projíždějících autech, vůbec celkové atmosféře města, která vládne jednotlivým časovým úsekům. Když připočtu soundtrack Ennia Morricone, vzniká tak nádherná podívaná podmalovaná neskutečně krásnou filmovou hudbou. Nelze opomenout ani herecké výkony, které jsou dle mého názoru takřka u všech protagonistů nadstandardní. Naneštěstí se i tento film neobejde bez negativ. Ty přicházejí zejména v závěru filmu, kdy se mě začínala zmocňovat určitá nepřehlednost a zmatek v ději. Ba ani závěrečná pointa linoucí se z úst Jamese Woodse mě prostě nedokázala přesvědčit a spíše celému filmu uštědřila škrábanec na jinak čistém štítu.

Dům hrůzy (1999)

Béčkový horor s překrásnou Horskou dráhou :)

Kill Bill (2003)

Více toho píši ve VOL. 2 ale nutno dodat, že Kill Bill předčil všechna moje skeptická očekávání. Quentin Tarantino tímto vyjmečným kouskem jen dokazuje svůj filmařský talent, stejně tak (mnou doposud) přehlížená Uma Thurmanová, která se v tomto filmu dokáže neuvěřitelně předvést at je to s mečem v ruce či bez něho.

Kill Bill 2 (2004)

Po dosledování VOL. 2 je hned jasné jak důležité bylo pro zachování kvality rozdělit K.B. na dvě části. Nechat to celé po hromadě by mělo za následek urputnou zdlouhavost a zase naopak drastické sestříhání by uškodilo ještě více. Ono rozčísnutí tedy Tarantinovi jenom chválím. A nejen to, K.B. je jeden z mála filmů, který tak vydařeně vyjadřuje poctu jednomu z filmových žánrů. Už úvodní znělka ve VOL. 1 se nese v duchu, nebo spíše je produkční znělkou A SHAW BROTHERS PRODUCTION, kteří mají na svědomí mimo jiné výborný film 36 komnat šaolinu. K.B. je postavený na poctě starým kung-fu filmům a spousty odkazů na tyto Asijské klenoty najdeme v K.B. všude možně. Záleží jen na znalci zmiňovaného žánru, čeho všeho si dokáže povšimnout. Ale abych jenom nechválil tak právě ona znalost výše zmiňovaného žánru, dokáže být neduhou celého filmu. Neznalému divákovi jen těžko vysvětlíte smysl a podstatu potoků krve, useknutých končetin, nebo trénink u Pai Meie. Tak či onak je K.B. moderním filmem a divákovi nenabízí nic jiného, než kvalitní děj s plnohodnotnými postavami a to celé v pokloně jednomu z velkých filových žánrů.

Liga výjimečných (2003)

Aby to celé alespoň trošičku fungovalo tak nezbývá nic jiného než to celé brát jako přeplácanou pohádku pro dospělé. Naprosto, ale opravdu naprosto triviální scénář naplněný hromadou přímočarých klišé. K "vyjmečnosti" chybí Lize vyjmečných zejména charismatičtější propracování postav, na místo suchopárně hláškujících figur a o několik tříd vyšší vizuální stylizace. Chatrné a hodně uměle působící vizuální triky pozná i zarytý sledovač telenovel. O režii se nemá cenu hluboce zmiňovat, když režisér nechá poklidně proplouvat ponorku gigantických rozměrů středem Benátských kanálů tak už není co řešit.

Cirkus Humberto (1988) (seriál)

Vypořádat se tímto tématem a ještě k tomu si zachovat přirozenost a nestraný pohled na cirkusové umělce není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Rozsáhlé téma je bohaté na spousty postav, solidní výprava, která je doprovázená hudbou Karla Svobody (líbezný až depresivní hlavní hudební motiv se velice povedl) a šikovná režie Františka Filipa spolu s hereckými výkony mají za následek jeden z nejlepších Československých seriálů minulého století.

Nemocnice Chicago Hope (1994) (seriál)

Tento seriál mám rád zejména pro jeho technické zpracování, nejde mi tu tolik o děj jako o profesionálně a vydařeně nasnímané nemocniční prostředí.

Jak ukrást Dagmaru (2001) odpad!

Jestli Jaroslav Sypal bude hrát v dramatu nebo komedii či muzikálu vyjde to úplně stejně. Jeho notorické anti-herectví bude vždy k pláči a zlobě stejně jako tento snímek.

Tajemné okno (2004)

Jedna z dalších Kingových adaptacích dosahuje standardního průměru a přiznám, že jsem ani nic jiného neočekával. Scénář kopíruje knihu a takřka nikam nevybočuje (až na tu změnu konce proč sakra ?!), což není zase tak špatné a nutno podotknout, že se Davidu Koeppovi podařilo chvílemi vytvořit docela slušné napětí. Dost zásluh nese také Johnny Depp, jeho herectví mám rád a je vidět, že se jedná o skutečný talent stejně tak i John Turturro jako Shooter má dostatek charismatu. Celkem je Tajemné okno hodně slušný průměr ale bohužel nic víc.