Černá zmije - Černá zmije III (1987) (série)

Tato série je snad ze všech nejlepší - hlavně proto, že Zmijákovi se občas podaří docílit ve svých plánech vítězství. Podle mého je zde i bezkonkurenční díl celého seriálu: "Drchnička a šlechta", kde má pěknou roli Chris Barrie aneb Arnold J. Rimmer. Jinak originální "novácký" dabing seriálu je technicky hodně slabý, ale kvalitou překladu bezkonkurenční. To novější předabování seriál (tím myslím samozřejmě všechny jeho řady) potápí ... bohužel.

Port Arthur (1980)

Hodnotit velkofilm "Port Arthur" není příliš jednoduché. Tvůrcům nelze upřít snahu o věrnou rekonstrukci japonského tažení let 1904-1905 proti Rusku. Na druhou stranu je ovšem nutné konstatovat, že zůstalo pouze u snahy a podotknout, že projaponsky zkreslený výklad situace z tohoto díla kouká daleko více než by bylo zdrávo. A to je určitě škoda, vždyť bitva o Port Arthur byla spolu s námořní bitvou u Cušimy nejvýznamnějším konfliktem války, jen Japonsko v ní ztratilo přes sto tisíc vojáků. Určitě by si tato událost zasloužila lepší zfilmování než takovouto více než tří hodinovou nudu a ódu na generála Maresuka Nogiho. Závěrečná scéna, kdy se generál Nogi rozpláče před císařem a ten ho utěšuje je snad jednou z nejhorších scén, kterou jsem kdy ve filmu viděl. Patrně jen málokdo by to zahrál hůř než ten herec co ztvárnil generála. Jeho výkon by se dal ohodnotit tak na -1 hvězdičku - jediné co se mi na něm líbilo byla poměrně dobrá podoba se skutečným generálem.

13. komnata - 13. komnata Daniela Landy (2006) (epizoda) odpad!

Á je to tu zase - nejmoudřejší neonacista, fašista, katolík, velmistr vlastního řádu, antiněmec s německou manželkou, proautomobilový maniak, tvůrce nejmoudřejších glosů a přirovnání a bůh ví co všechno ještě. Pořad mi dal jediné: Kéž by takových lidí bylo na světě co nejmíň.

Odkud já vás znám (2003) (pořad) odpad!

Geniální humor Felixe Holzmanna naprosto neutralizován střihovým amaterismem České televize. Vzhledem ke genialitě Holzmanna mě to mrzí, ale tenhle pořad si lepší hodnocení než odpad nezaslouží.

Tak mi tedy řekněte (2004) (pořad) odpad!

Řekněte mi, kdo to je (2004) (pořad) odpad!

Příběh staré řeky (1956)

Příběh staré řeky se stal ve své době velmi populárním především pro vynikající zachycení velké povodně na Vltavě v roce 1954, kterou zkrotila tehdy rozestavěná a prakticky prázdná přehrada na Slapech. Sugestivní komentář a záběry vody valící se v obrovském nožství přes 3 ze 4 přelivových polí přilákaly ve své době mnoho diváků a přehrada si tím vybudovala jakýsi mýtus o vynikajícím protipovodňovém díle, o který přišla až při povodních v roce 2002, kdy se poprvé po padesáti letech opět setkala s velkou povodní. Jen připomínám, že film jako takový jsme mohli vidět i v rámci cyklu Karla Čáslavského "Hledání ztraceného času" v sérii "Vltava v obrazech".

Francouzská revoluce (1989) (TV film)

Parádní epopej o Velké francouzské revoluci zachycující ji od samého počátku až do jejího konce. Postavy nejsou vykreslovány nikterak schematicky a jednobarevně - což bylo velmi dobře a pozvedlo to dílo do daleko zajímavější roviny. Robespierre tak není vykreslován jen jako krvežíznivá stvůra, Danton jen jako bojovník proti tyranii, Antoinetta jen jako nevinná dívka... Nicméně některé důležité fragmenty revoluce byly řekl bych přehnaně zjednodušeny a neznalému divákovi nedají pravděpodobně úplně smysl - mám na mysli především 9. thermidor, který smetl i Robespierra. Zároveň byla škoda zjednodušení onoho procesu s králem. Podle filmu by člověk asi neřekl, že smrt prošla jen o jeden jediný hlas. Navíc byla vypuštěna jedna z nejlepších Robespierrových řečí, kterou nutnost popravy zdůvodňoval. Ale jinak výborný film a další mouchy se hledají jen obtížně.

Tajné dějiny kosmických projektů (2001) odpad!

Hmm, tak tohle je síla. Mám takový dojem, že autor je vášnivý čtenář bulvárního tisku a asi mu není líto utratit část svých peněž na to, aby zhmotnil na filmových kotoučích své iluze, kterým dokonce snad i věří. Myslím, že žánr sci-fi by byl pro tento počin daleko výstižnější, protože jestli to něco není - tak dokument. Ledaže by to měl být dokument amerického imbecilismu.

Opus pro Smrtihlava (1984)

V podstatě klasický dokument o Reinhardu Haydrichovi, který ničím nepřekvapí, ani nepřinese nic nového. Občas si pozornější divák všimne neodpovídajících záběrů (například mnohé z těch z útoku na Polsko jsou z daleko pozdější doby), ale celkově dokument není udělán až tak špatně, takže za podívání určitě stojí.