• Krátkometrážní

Akta X - Zakladatelova mutace (2016) (epizoda)

Ďalší diel do Mulderovej konšpiračnej skladačky o genetických experimentoch na ľuďoch sponzorovaných ministerstvom obrany USA, avšak podstatne konkrétnejší a presvedčivejší. Len tie fiktívne rodinné scény s Mulderovým synom, čo mali brnkať na city, si mohli radšej odpustiť.

Pojďte pane, budeme si hrát (1965) (seriál)

Jde o mimořádně přeceňovaný seriál "večerníčků", reálné hodnocení by mělo být o desítky proc. bodů nižší. Třeba uznat, že autoři experimentují s náročnými osvětovými a na svou dobu pokrokovými tématy jako šikana, manipulace, individuální automobilizmus, doping či svazky partnerů stejného pohlaví, a někdy se jim skutečně zadaří (Nazdar, kedlubny!) ale občas se dost hledají (vtipná kaše) anebo opakují zdlouhavé gagy (jeli k vodě). Nejsilnější stránkou tak je nepochybně hudba a také intelektuální nenáročnost, jelikož se to dá pochopit i když má člověk příznaky CoViD-19, tudíž je to skutečně vhodné i pro nejmenší.↵ Pro srovnání uvedu, že v 60. letech vznikaly ohromně zábavné díly série Road Runner, Bugs Bunny či Tom a Jerry z tužky Chucka Jonesa. Rád bych proto viděl jakéhokoliv svéprávného člověka, který by byl schopen mi upřímně tvrdit, že hodnocení Pojďte pane na ČSFD je zaslouženě vyšší než hodnocení zmíněných sérií. A pokud bychom měli zůstat v Československu, tak hledám odvážlivce, který obhájí vyšší hodnocení Pojďte pane než má třeba seriál Pat a Mat či Mach a Šebestová.

Pojďte pane, budeme si hrát - Série 1 (1965) (série)

Jde o mimořádně přeceňovaný seriál "večerníčků", reálné hodnocení by mělo být o desítky proc. bodů nižší. Třeba uznat, že autoři experimentují s náročnými osvětovými a na svou dobu pokrokovými tématy jako šikana, manipulace, individuální automobilizmus, doping či svazky partnerů stejného pohlaví, ale občas se dost hledají (vtipná kaše) anebo opakují zdlouhavé gagy (jeli k vodě). Nejsilnější stránkou tak asi je intelektuální nenáročnost, jelikož se to dá pochopit i když má člověk příznaky CoViD-19, tudíž je to skutečně vhodné i pro nejmenší.

Pojďte pane, budeme si hrát - Série 2 (1970) (série)

Právě tehdy, když jsem porozuměl záměru autorů (hravým způsobem varovat děti před společenskými neduhy) a konečně nabyl pocit, že se jim v tom začalo dařit a našli správný recept, tak přišel konec seriálu. Buď tedy chtěli přestat v nejlepším nebo doplatili na to, že odradili publikum nepovedenými experimenty v prvních dvou dílech.

Pojďte pane, budeme si hrát - Nazdar, kedlubny! (1973) (epizoda)

Povedená osvěta o zjevně věčném problému nepoctivých obchodníků (šmejdů), kterou by však raději měli řadit do odpoledního vysílání pro důchodce místo ranního bloku pro děti. A pokud by se uzákonila povinnost promítat tento díl na předváděcích akcích, tak by se šmejdům definitivně zatnul tipec. Chvályhodný je i důraz na recyklaci stavebního materiálu ze skládky. Jen se divím, proč autoři přestali s tvorbou seriálu právě tehdy, když po dlouhém tápání konečně našli fungující recept.

Pojďte pane, budeme si hrát - A neříkej mi Vašíku (1972) (epizoda)

Medvědi od (b)obřího splachovače Využití odpadu na stavbu minigolfu následované zpívanou lekcí o vykynožení živočišního druhu kvůli lidské nenasytnosti podanou v tajemné atmosféře - tak to jsem vážně od toho přihlouplého normalizačního seriálu nečekal.

Red (2010)

Uvedenie postáv do deja a počiatočné pátranie po tom, koľká bije, je celkom svieže i vtipné. No po dolapení Sarah a návšteve Cooperovcov sa to zlomí a príde výhradne akčná a pomerne zdĺhavá pasáž, ktorá končí náhlym a neprehľadným až nepochopiteľným rozstrelom, po ktorom zostanú na nohách len tí dobrí.

Pojďte pane, budeme si hrát - O pardálu, který voněl (1971) (epizoda)

Jak kočka udělala z medvěda troubu Konečně jedna poučná epizoda ze života. A to rovnou o alfa kočkách, ale stále přístupná pro děti. Vrcholem manipulátorského umění kočky je věta, kterou o sobě řekne velký medvěd: "Takový trouby v Africe nemáte, že jo?"

Pris au piège : Le 11/09 (2020) (TV film)

Zajímavá retrospektiva událostí z 11.9. obsahující záběry všech významných momentů, včetně nárazu prvního letadla do WTC1.

Pojďte pane, budeme si hrát - Psí kusy (1971) (epizoda)

Pozoruhodné, jak ve srovnání s dílem Co to bouchlo? tvůrci politicky otočili a vytvořili díl, ve kterém plyšáci v duchu nejhorších tradic StB unesou a vyslýchají hudebníka, který si dovolil zdravit jinak než by se od něj očekávalo. A pro politicky nezorientované diváky z toho vyšla přízemnost ve stylu "Pojďte, pane, budeme se prát a chcát a podezírat cizí psy, že nejsou tím, co o sobě tvrdí, jenom abychom jim nemuseli vrátit kalafunu."