• Krátkometrážní

Ztratili jsme Stalina (2017)

To muselo dát ohromnou práci, a přitom taková blbost.↵  Vyzerá to ako slušný hollywoodsky film, ale pobaví na úrovni slabšej socialistickej grotesky. Herci síce majú úroveň, ale scenár sťaby písal niekto, kto o stalinskom Rusku počul akurát z propagandistického protikomunistického spotu pre deti v Amerike 50. rokov. Už som sa pomaly bál, či nedôjde aj na gagy s pošmyknutím sa na banánovej šupke.↵  Na druhú stranu, robiť si srandu z vraždenia väzňov v gulagu či trúchliacich občanov v Moskve je disciplína, v ktorej ani ten najvtipnejší civilizovaný tvorca nemôže uspieť, akurát sviňa ako Lavrentij Berija v nej môže remizovať.

Westward the Women (1951)

Najsilnejšia emócia tohto filmu je, ako zrazu doceníte existenciu, rýchlosť a komfort dnešnej verejnej dopravy, hlavne tej železničnej. Viackrát si totiž poviete chvalabohu, že už nemusím riešiť komplikácie ako nadváha batožiny, nepriazeň počasia, prechod náročným priesmykom, útoky indiánov, peší prechod púšťou, pôrod počas cesty či hrozba vylúčenia z prepravy, ak sa do mňa zaľúbi sprievodca, keď chcem dnes začať nový život cestou do iného štátu. Iné kvality filmu žiaľ zostali v tieni tejto.↵  Myšlienka pritom zrejme nie je zlá, len stvárnenie je trochu prvoplánové, zdĺhavé a nie vždy fungujúce, hoci občas dojímavé. A vtipné to nebolo asi ani v dobe vzniku. Mám taký pocit, akoby ten film točila žena, ktorá ani poriadne nevie, čo chce.

Akta X: Chci uvěřit (2008)

Fox Mulder v najlepšej forme↵ ↵  Chcem uveriť pôsobí ako jedna z najlepších epizód seriálu Akty X. Pozoruhodná zápletka je niekde na rozhraní abnormality a absurdnosti; dej nie je zložitý a slušne odsýpa, teda s výnimkou pasáží so Scullyovou v nemocnici, ktoré sú zbytočné a dávali by zmysel len ako jej definitívna rozlúčka s Aktami, k čomu ako vieme nedošlo. Zato Fox je tak presvedčivo vo svojej roli, akoby z nej nikdy na dve série nevypadol. Ako obyčajne je najsilnejšou stránkou tak ponurá mrazivá atmosféra, že by do nej mohli baliť aj vakcíny od Pfizeru.

Hondo (1953)

Správňacký western zo starej dobrej školy↵  ↵  Mám rád filmy, ktoré sa neboja budovať ideál čestného chlapa, ktorý aj keď si vyberie tú ťažšiu cestu, tak dosiahne, o čo sa usiluje. Najmä, keď sa to darí bez zbytočného pátosu a šušťania stránkami scenára. A tu sú tí chlapi hneď dvaja, funguje aj romantická línia a navyše tu nie je ani jedna hluchá sekunda, dej sa hýbe dopredu ako Indiáni na bojovej ceste. Na kritizovanie potom ostávajú len také drobnosti, ako trebárs že tramp, ktorý neprestajne jazdí po divočine, je vždy tak dokonale oholený, ako som ja (mestský človek) bol len málokedy.↵  Mám chuť parafrázovať slová z konca filmu a napísať, že s takýmito westernmi postupne miznú aj ich hlavní hrdinovia. A to je škoda, lebo tí sú dobrí. Wagons forward!

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Konverzačná komédia, ktorej vtip sa asi stratil v českom preklade, postavy neprirastú k srdcu a ani dej nijak zvlášť nezaujme, takže, prekvapivo, tam funguje akurát romantická línia medzi dvoma vedľajšími postavami. A keď predsa prišla scéna, ktorá ma ozaj brala, tak Gorbačovova odpoveď v ruštine bola bez prekladu, čím som asi prišiel o kus pointy. Určite preto bude lepšie prečítať si knižný originál.

Slovenský panteón - Jánošík (2020) (epizoda)

Najviac si pochvaľujem, ako tu Jánošíkov život zasadili do historických a zemepisných súvislostí.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Je smutné, keď režisérka, ktorá zjavne vie robiť pútavé, mrazivé a vizuálne podmanivé filmy, takéto svoje dielo sabotuje vkladaním pseudoumeleckých surreálnych scén, ktoré sa do filmu o prostom zbojníkovi tak hrozne nehodia. Najviac ma to mrzí za výborných hercov, skvelých kameramanov ale i slušného scenáristu, ktorých prácu takto zatieňuje svojimi nezvládnutými ambíciami.

Simpsonovi - Malá vysokoškolačka (2002) (epizoda)

Nákazlivý vírus z Číny, ktorý deti znášajú bez príznakov? Veru i to predpovedali Simpsonovci dva mesiace pred začiatkom šírenia prvého SARS!

Akta X - Pravda (2002) (epizoda)

Ohromný rešpekt autorom Aktov X za úprimnosť, s ktorou zo seba i divákov robia ouce! V jednej jedinej epizóde zrekapitulujú všetky významné mytologické kaleráby, ktoré nám za deväť sérií tlačili do hlavy, aby bolo skvele vidieť, akými bizarnými sprisahaniami sa snažili zaujať a ako si tie navzájom protirečili. Baví ma, ako si tvorcovia týmto strieľajú do vlastnej nohy.↵  Je to ako keby Sputnik skompiloval všetky najvýznamnejšie proruské konšpirácie do jediného článku, kde by tak bolo hneď vidieť, aká je to znôška protirečiacich si nezmyslov pre chudobných duchom. A ten článok by nazvali Prauda!

Bajaja (1950)

Do scény Námluvy (tj. prvých 45 minút) je to síce jednoduchý, ale vizuálne veľmi pôsobivý príbeh so silnou atmosférou, najmä vďaka hre so svetlom. Potom však režisérovi Trnkovi úplne došla inšpirácia a od scény Bolest je to už len hoci zručné, ale bezcieľne 27-minútové animačné cvičenie. Davy bábok, ale príbehu na stvárnenie zúfalo málo. Okrem režisérskeho je to aj jeho scenáristické zlyhanie, keďže nielen vykradol starú nedomyslenú rozprávku, ale ešte ju aj osekal o časť pointy. Veď vysvetlite dieťaťu, čo je to za neschopného kráľa, ktorý sa ani nepokúsi zohnať pár žoldnierov, ktorí by s drakmi spravili krátky proces a zachránili tak jeho dcéry? A čo sú to za princezné, ktoré si vyberajú ženícha podľa toho, ku ktorému sa zakotúľa jablko? Azda sú to dáke zúfalkyne z Ukrajiny, ktoré sa rozhodujú medzi najbohatšími miliardármi planéty? Sa potom nedivím, že jedna z nich takého náhodného ženícha odmietla. V duchu veršovaného spievaného komentára (naozaj; a po celý čas): kto sa ani na námluvy neumyje, princeznú si neužije.↵  Úprimne, nechcel by som vyrastať v 50. rokoch na filmoch ako tento či Staré pověsti české (1952), kde má forma zjavne prednosť pred obsahom. Lebo to vyzerá, že vojna a komunistické čistky tak preriedili rady schopných režisérov, že sa do prítmia kinosál dostali aj takí exhibicionisti ako Trnka.