Havran (2012)

Docela solidní dobová detektivka se slušnou atmosférou, lokacemi i herci. Nic světoborného, ale nudit nebude. Lepší tři hvězdičky.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Přesně takhle jsem to viděl, když jsem knihu četl! Fincher to trefil, od lokací, přes parádní hudbu (jak jinak) až po kameru a obsazení. Jak mě naprosto zklamala a minula švédská verze, tak mě ta americká dostala. Přitom nejsem zrovna zastáncem toho, když američani remakují evropské věci. Tohle je ale jiné, syrové, drsné a fascinující. Viva la Craig!

Atlas mraků (2012)

Je krásné mít někdy pocit, že lidstvo má ještě naději... Ať už pro myšlenky, které Atlas mraků obsahuje, nebo proto, že tohle někdo dokáže vymyslet (díky, Davide) a troufne si zfilmovat (díky, Tome, Lano a Andy). Jistě, dalo by se tomu vytknout několik nedostatků, ale to já nechci. Chci Atlas mraků vnímat jako malou audio-vizuální filmařskou revoluci, jako příběh, který by mě dlouhé měsíce fascinoval, kdybych ho viděl v patnácti. Atlas mraků je propracovaná skládanka, žánrově vypiplovaný diamant, který lze otáčet pořád dokola, zkoumat ze všech stran a vždycky si najít něco nového, inspirativního a fascinujícího. Chválím atmosféru, výpravu, hudbu, ty drobné střípky scénáře, které do sebe zapadají jako ozubená kolečka, pořád frajera Toma Hankse, krásnou Halle Berry a intenzivního Huga Weavinga. Tak jak píší ostatní, chce to ještě pár projekcí. Zatím ale pět hvězd (pro těžké cyniky čtyři - anebo ne, cynici, nechoďte na to, tenhle film nezaslouží kritiku, zaslouží tichý obdiv).

Skyfall (2012)

Nejbondovštější bondovka od dob jejich prvopočátku... Daniel Craig a restart série, který s ním přišel, ve Skyfall definitivně zavře hubu zlým jazykům. Ve Skyfall se totiž snoubí to nejlepší, co k 007 patří, ale zároveň duch současnosti, její problémy, obavy a krize. Přesně tak to vždycky mělo být, ne jako v Brosnanovkách, kde padouši ovládali svět pomocí laseru a bla bla... Craigův Bond je člověk (byť trošku "nad"), který má své pochybnosti, strach, emoce. Scénář ho staví do situace, která je metaforou pro dnešní rozpadající se svět. Nic není jako dřív, budoucnost je nejistá... Zároveň však Skyfall obsahuje parádní akci, klasické bondovské vtípky, návrat Q, pár šokujících momentů. Navíc přidejte standardně výborný výkon Craiga, neskutečně dokonalého Bardema a překvapivě skvěle hrající Bond Girl Berenice Marlohe (byť má malou roli). Ze Skyfall mi vychází nejlepší bondovka od... No, možná od Fleminga...

Český lev 2011 (2012) (pořad)

Předloni jsem se u Lvů vysloveně nas*al, loni to bylo celkem ok, letos to bylo tak nudné, až indiferentní, že jsem si u večera v poklidu četl a zvedl hlavu jen na "a Českého lva získává...". Nicméně se potvrdila Vachlerova neprofesionalita a nulová kompetence, a také bezradnost Akademie, která "má zapotřebí" nominovat Havlův špatný film do všech kategorií, aby mu nakonec vlastně skoro žádného Lva nedala (což je dobře), a zároveň absolutně opomene skutečně nejlepší loňský film, Sedláčkovu Rodinu, což jednoznačně potvrdily Ceny kritiky. Aneb je cosi prohnilého v akademii lví... Ad Lucie Bílá: nevím, co chtěla svými kreacemi říct, a jaký pocit vyvolat. Nebylo to vtipné, nebylo to "vachlerovsky trapné", nebylo to nic. Bylo to jako šlapka v důchodu, která přišla na casting na rozvernou mladici. Ajííííí! Závěrem: Lvi potvrdili, že jsou umělecky nesměrodatnou cenou, večerem, na který se nemůžou koukat ani lidi od filmu, ani cinefilové, ani diváci estrád. Tak proč? Jinak, Poupatům to přeju.

Hugo a jeho velký objev (2011)

Možná má Hugo nějaké mouchy, ale jeho atmosféra diváka pohltí a pustí až na samém konci. Scorsese natočil pohádku pro dospělé, oslavu filmu pro všechny imaginativní duše, za což mu patří velký dík.

Thor (2011)

Pro mě netypická komiksovka se sympatickým hrdinou, který půl filmu nemá superschopnosti. Branagh vytvořil zábavný film s úžasným vizuálem, chytlavým příběhem a fajn herci. Film, který mě zase po dlouhé době přinutil přát si být superhrdinou...:-)

Červená Karkulka (2011)

Dementně pubertální, ale sexy guilty pleasure... Tupoučké, svižné, s nádherným vizuálem.

Zrození Planety opic (2011)

Solidní opičí drama, které nepotřebuje velké akční scény, výbuchy a trhání střev, aby pohltilo, napnulo a překvapilo. Sice obsahuje pár klišé a logických nesrovnalostí, ale s tím se u takového blockbusteru počítá. Když na to přistoupíte, je Planeta skvělým drama-thrillerem, který překvapí.

Machři (2010)

Nečekaně sympatická a upřímná výpověď o tom, jaké to je stát se dospělým a konečně si to uvědomit. Byť kvalita místy ustupuje na vrub zalíbení se průměrnému divákovi, takže se dočkáme pár trapných prdů a úderů do koulí, ach jo, ale jinak opravdu milá a hezká záležitost o partě puberťáků, kteří se musí smířit s časem.