• Pohádka

Flirt se slečnou Stříbrnou (1969)

Atmosféra Škvoreckého románů je bohužel do filmu nepřenesitelná, ale rozhodně mě film moc příjemně překvapil, a to včetně herců. Teda především Marie Drahokoupilové jako Leony Silbersteinové. Dokonalý byl rovněž mistr průserů a zejména jeho "Kdo mi ukřivdí, toho Perun smete!!!"......oceňuji také střízlivou a přiměřenou stopáž.

Bunny a býk (2009)

Očekávané nadšení se nedostavilo, což je standardní, protože nadšení je v naprosté většině případů uměrně vzrůstající k neočekávání a naopak. Prostě jako fanouškovi Mighty Boosh mi to přišlo moc zdlouhavý a především obyčejný...zkusím-li se na film zpětně podívat nezúčastněně, není obyčejný, ale zdlouhavost zůstává. Srdce fanouška infantilní a absurdní zábavy mi nedovoluje jít pod 4*, i když bylo během sledování do určité míry naplněno zklamáním.

Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

Krásná a klidná animace naprosto sloučená s pestrým a hlubokým příběhem a dokonalým vypravěčským hlasem J.Třísky. Ani chvilinka není zbytečná, nudná nebo zdlouhavá. Skvělý zážitek v 8 stejně jako 28 letech.

Bathory (2008)

Film s takovým námětem a natočený poetickým mágem Jakubiskem v úžasné přírodě Slovenska se spoustou nahatých slovenek navrch? Obrazovka monitoru s nepříliš záživným pracovním úkolem namířená na sever vs televizní obrazovka s filmem Bathory obrácená na jih.....skóre 80 : 20 pro pracovní úkol.... Tak buď je něco špatně se mnou nebo s filmem Bathory. Jak to rozsoudit - pouštím namátkou pár úryvků z Perinbaby - funguje, Teta - funguje, Nakonári - funguje, pro jistotu ještě nahé scény z Valérie....je mi jasno. Bathory na mě žádným způsobem nezabírá. Ani hercama, ani příběhem, ani násilím, ani nahotou, ani kostýmama, ani mnichama, snad jen trochu tou krajinou. Zklamání.

Planeta bouří (1962) odpad!

Pobavení na úrovni (sovětského Z-etkového skyfy). Sice jsem se smál od začátku do konce, ale jinak je film špatný úplně ve všem a jestli tohle odpad nezaslouží, tak už nic.....za tvrzení, že se film řadí po bok nepřekonatelných fantasy děl Karla Zemana bych oficiálního distributora potrestal, ale ono stačí, že se jmenuje Řitka.....

Život a doba soudce Roye Beana (1972)

Jeden z westernů, který úspěšně překračuje žánrové hranice. Mnoho scén je pro mne nezapomenutelných a dlouhodobě mě oslovuje a inspiruje - třeba jen geniální vyústění avizovaného souboje s největším zabijákem divokého západu, který pije vroucí kafe a jí koně k obědu....."Soudče, soudče, vy jste ho zastřelil zezadu!!" - "Já ho nezastřelil, já ho popravil."

Čistá srdce (2006)

Ačkoliv je tenhle film plný smutných okamžiků, asi nejsmutnější je pro mě přesvědčení, že něco takhle uvěřitelného, skvěle a jednoduše natočeného i zahraného se u nás v poslední době nemůže vyskytnout. Čistá srdce jsou důkazem toho, že příběh duševně zaostalého člověka, kterého nemá nikdo rád, ani on sám lze natočit bez zbytečného (a nepravdivého) patosu, pitvoření a trapnosti - pro současnou českou kinematografii bohužel nepředstavitelné.

3 sezóny v pekle (2009)

No na film s K. Hádkem v hlavní roli jsem šel už od začátku s nedůvěrou (po hrůzných bobulích se ho bojím) a to bylo dobře - protože následovalo velmi příjemné překvapení. Samotný film mi přišel trochu moc dlouhý, ale s uvěřitelnou atmosférou i postavami a s odstupem cca 3 týdnů si i něco ještě (a v dobrém) vybavuju....a celkově se na to moc hezky koukalo (barvy, prostředí). Zvuk je v našem regionálním kině tradičně špatný, takže postsynchrony (nebo jak se jmenuje když se překrývají zvuky a rozhovory) sice vadily, ale víceméně se to směšovalo s celkově špatnou zvukovou kulisou. Trochu zamrzela jen velmi krátká přítomnost T. Pauhofové - mohla tam aspoň ještě nějak chodit po ulici nebo něco takovýho.

T.M.A. (2009)

Ehmmm....jsem úplně blbý já nebo ten kdo tohle slátal? Asi tak nějak napůl, ale stejně pořád nevěřím vlastním očím. 1* za atmosféru vesnice (jak někdo zahraje na moji strunu obyvatele skorosudet, tak se neudržím) a další za Lenku Krobotovou (teda přiznávám, že za nahou). Původně jsem chtěl přihodit 1 * za velmi povedené přiblížení se béčkovým hororovým kouskům 80-tých let, ale to bych nesměl vidět konec a dojít k názoru, že ve plytkosti a velmi roztomilých, ale až moc častých nelogičnostech, je až moc přehrává. Nicméně musím uznat, že závěr byl šokující - ve své trapnosti samozřejmě. Jen několik povedených kousků na závěr (spoiler!) - jedu autem, leje, že vidim na 5 metrů před sebe, potom zastavím, vylezu, ani kapka a vůbec se nedivím....někdo je ve sklepě, teče do něj voda, hrozí úraz proudem, potom se voda (která se tam celou dobu poctivě hromadila) hrozně rychle ztratí ve škvírách podél padacích dveří na zemi a když se otevřou je voda pryč (asi je pod sklepem, pod sklepem, ještě další sklep)..jo a ten člověk ve sklepě taky zmizí pochopitelně...nebo třeba když je někdo 30 let (od svých 7) zavřený v blázinci a potom si prostě někde opatří železnou trubku, praští s ní ředitelku a bravurně vycouvá teréňákem z areálu a dojede až někam do řiti u hranic (ale tahle osoba asi měla na auta talent, když dokázala v 7 letech štípačkama poškodit právě brzdy - já bych to nezvládl ve svých 30-ti)....sakra už mi to nestojí za to....no nedá mi to a popíšu ještě jednu zásadní situaci: jsem vyšinutá dívka, přesvědčená, že muž, který v místnosti za oknem souloží s jinou, je mi určený - takže na to koukám, potom se (ale musím rychle) vplížím dovnitř a přemýšlím kde si na tu mrchu počkám - no jasně ve strašidelném sklepě s nápisem "Verboten!" na dveřích - tam ta holka určitě zajde! takže tam jdu a čekám...holka mezitím dojde do patra a vrátí se do pokoje, kde nechala Marka s kalhotami u kotníků, ale ten tam není (nebo se šla podívat na prázdný gauč do jiné místnosti) - co udělá? no přece půjde nahatá do sklepa! Marek se mezitím do pokoje vrátí (přenese) a ráno se tam (s kalhotama u kotníků, takže nemůže chodit) probudí. ach jo......tak se mi to nějak přes noc ještě rozleželo v hlavě a mažu 1* - když si na film vzpomenu vybavují se mi jen samé nelogičnosti, celková splácanost a taky to, že nevěřím v přirozenost ňader L. Krobotové, ach jo.

Faunův labyrint (2006)

No dívá se na to moc pěkně, ale "reálná" část příběhu mi přišla neuvěřitelnější než ta fantaskní. Nelogičnosti, schematický vývoj děje i postav (počkat jaký vývoj postav?)....zklamání.