Útěk z Hašimy (2017)

Málokdy se mi stane, že by mi u Korejského filmu vadily komediálnější vsuvky, protože zrovna historické téma založené na skutečnosti, by se mělo brát více vážně, ale to je tak jediná věc, kterou bych podotkl. Ultra atmosférická podívaná, která od začátku do konce funguje téměř bezchybně. Po celou dobu stopáže jsem si nemohl ani na chvíli oddechnout, protože se během pěti minut stane sto věcí. Finále hodně připomínající Hacksaw Ridge, brutálně nekompromisní, dojemné, a skvěle nasnímané. Uvidíme zde i mrtvé děti, bombardování, výbuch atomové bomby, všude naházené střeva a litry krve. Pro milovníky drsných historických filmů je počin povinnost.

Henry: Portrét masového vraha (1986)

Velmi silný snímek, ze kterého se slabšímu publiku udělá určitě zle, protože film je vyloženě natočenej reálně a podobné vraždy byste uviděli maximálně na Dark Webu. Henry vlastně nemá žadnej charakter, kterej by zaujal, ale přesto nám vypraví, co si všechno za mladých let prožil, a právě proto postupně chápeme proč dělá všechny ty zvěrstva. Ve skutečnosti jsou vrazi potom dva a jsou to dlouholetý parťáci, co bydlí spolu. No rozdíl mezi Otisem a Henrym je velkej. Henry chce zabíjet ženy převážně, protože jeho matka byla lehká a mlátila ho od nevidím do nevidím, no Otisovi je to vesměs jedno, zabije všechno, co vidí a ještě ke všemu se přiklání k nekrofilii. Znásilnění vlastní sestry bylo celkem i na mě dost a to jsem viděl už všechno možný. Jedná se o velmi kontroverzní a nechutnou záležitost, která je celkem originální. Přesto snímku nemůžu dát plnej kotel hvězd, protože všechno mělo hrozně málo prostoru pro vyvíjení všech postav, což se dá při velmi nízkém rozpočtu pochopit.

Kvílení (2016)

Režisér Hong-jin Na se po úžasném The Chaser vrhnul na tématiku hororu a nebavilo mě to. Ano, napětí to občasně má, nějaké ty zvraty nechybí, ale celé mi to přijde hrozně utahané, což by mi ani nevadilo, kdyby se film zaměřoval na jiné téma. Ze začátku se to tváří hodně jako komedie, což se mi líbilo, protože Korea má celkem dobrej smysl pro humor, poté to vypadá, že dostaneme nějakou zombárnu, no nakonec dostáváme vymítaní démonů. Snímek na mě vyflusl nějakýho šamana, kterej mě vůbec nebavil, a tak jsem jenom chladně koukal, co bude dál. Poslední půl hodinka všechno tak nějak zachraňuje a dostává snímek do průměru. Doporučil bych fanouškům Midsommaru a Hereditary, leč snímek mi zmíněné hodně připomínal kamerou a dialogy.

Pyojeok (2014)

Úplně mi to nesedlo, ale neříkám, že je to špatnej film, spíše takovej průměr. Originál jsem neviděl, takže porovnat nemůžu a na Korejskou verzi jsem se podíval jenom z principu "korea, to musím vidět". Určitě by se mi to líbilo víc, kdyby tam nebyla ta roztřepaná kamera, nýbrž mi celej dojem celkem zkazila. Soundtrack je fajn. Závěrečná přestřelka na policejní stanici fajnová a explodující (doslova), zbytek mi ale přišel spíš jako několikrát viděné klišé. Hlavní hrdina mi nepřišel vůbec sympatickej a záporák taky ne. Explicitní násilí zde nečekejte, jedná se spíše o "rozmlátím ti držku, ale přežiješ to". Tempo snímek drží slušné. Emocionální téma opět ždíme slzy diváku. Tři čisté hvězdy si film zaslouží, fanouškům Bournovek se to určitě bude líbit.

Inrang (2018)

Vysoko rozpočtové akční sci-fi z Koreje, které přece jenom mohlo dopadnout o hvězdičku lépe, leč vedlejší postavy mi vůbec nepřišly zajímavé, no asi to bude tím, že mají málo prostoru a jedná se spíše o akční inferno pulzující téměř od začátku do konce. První hodina se hodně snaží sbližovat diváka s hlavním protagonistou a jeho okolím, ale poprvé u snímku z Koreje nefunguje, leč jeho postavu vykresluje spíše vágně, než zajímavě. Poté ale přichází první velká akce, která připomíná hodně John Wick style a vypadá sakra dobře. Nejlepší je určitě velká one-man army vyvražďovačka ke konci, která je neskutečný psycho, moment, kdy si hlavní hrdina nasadí zbroj z plakátu je nejlepší stránkou scénáře, protože na diváka vytasí absolutní masakr v tunelech. Blízká budoucnost byl dobrej nápad, uvidíme zde krásný pohled na neonové město plné ztroskotanců.

Ahsoora (2016)

Opět úžasnej velkofilm z Koreje, kterej tentokrát bere téma policajta v nesnázích mezi politikou a vlastními kolegy a je mi ho upřímně opravdu líto. Scéna na dálnici, kde se hlavní protagonista dostane do potyčky s gangem, je tak neskutečně atmosférická a sakra dobře natočená (dlouho tu podobný záběr nebyl). Přes celou dobu stopáže se furt něco děje, ač se však nejedná o násilí, ale spíše o nechutné zvraty. Finále je vygradované na maximum - všichni proti všem, nikdo neodejde živej, jinak tohle peklo bude pokračovat dál. Za mě obrovská spokojenost, ale přece jenom tomu něco chybí - pár vysvětlení, leč jsem se po zhlédnutí dostal na stezku otázek ohledně několika věci. Příkladem: zajímalo mě, co se stalo s ženou hlavního protagonisty? No bohužel se to asi nedozvím. Snímek si ale celkově čtyři silné hvězdy zaslouží, doporučuju.

Spiderhead (2022)

A do prdele, tady se něco nepovedlo podle očekávaní. První hodina funguje celkem dobře, no poté je to urychlené klišé jako prase. Nejlépe by to fungovalo spíše jako seriál, protože na délku stopáže filmu je téma hrozně vcuclé a ke konci působí až moc hloupě. S očekáváním, že odejdu s pocitem ukojení mé potřeby vidět něco kulervoucího s pokusy na lidech, které dojdou až do bodu šílenství, jsem odešel od Netflixu spíše s pocitem zrušení předplatného. Absolutně nevyužitý potencionál zahozený do hajzlu. Ta třetí hvězda je čistě za Chrise, kterej celej film drží aspoň v tom průměru, bez něho by to bylo určitě za dvě. Miles Teller je taky super, ale vím, že se svým hereckým nadáním má rozhodně navíc. Velká škoda...

Centauro (2022)

Ne moc úspěšný řidič se snaží za hloupou ex-přítelkyni zaplatit dluh, proto začne vozit drogy pro zdejší mafii, no a to je asi vše. Žádné "wow" zvraty nečekejte, vcelku se jedná o velmi jednoduchý snímek s trošičkou klišé okoukané akce. Hned od začátku film nabere solidní tempo, takže stopáž je dostačující a utíká velmi rychle. Musím určitě zmínit vynikající soundtrack. Na druhou stranu je veliká škoda, že všechny postavy jsou nevýrazné a téměř o nich nic nevíme, jednoduše jsou tam, protože tam mají být. Celé mi to připadalo spíš jako velmi povedený díl ze série Kobry 11, kde chyběl akorát Semir.

Nesnesitelná tíha obrovského talentu (2022)

"You're Nick Fuckiiiiiiiiiiiiiiiiiiing Cage!" Výborně napsanej snímek, kterej nese právoplatnou značku "akční-komedie", protože takhle dlouho jsem se u žádného filmu nezasmál. Vyloženě film ve filmu. Pedro Pascal táhne svoje herecké výkony o levely dál. LSD scéna je asi nejvíc zapamatovatelná z celého snímku, taktéž scéna se skrytou sbírkou z Nickovo filmů, která mne totálně rozsekala. Potěšila i závěrečná akční naháněčka, ve který Nick dával až moc najevo svojí charakterizaci ze starších počinu. Je super, že se konečně najde nějakej herec, kterej se nebojí udělat si sám ze sebe prdel. No asi se v nejbližší době půjdu podívat na Paddingtona 2ku.

X (2022)

Klasická eighties vyvražďovačka, která přece jenom má svoje originální prvky. Hodně připomínající první půl hodinou originální TCM z roku 1974. Sexuchtivá stará bába (kterou manžel nedokáže uspokojit) si přece jenom najde nějakou zábavu v trošku jinačí formě. Jedná se spíše o artový horor, což je fajn, protože je tam hodně cítit zvláštní energie alá Eggers. Podtext soundtracku hodně zachovává poctu starým hororům (Tyler Bates nikdy nezklame). Gore slušný a dostačující. Finálního filmu pro dospělé se asi nedočkáme...