Věž v plamenech (2007) (TV film)

Tento katastrofický film z nemeckej produkcie naznačuje, že Nemci stavajú silnú konkurenciu Američanom. Pozor veru na nich. O pár rokov ich možno aj tromfnú - teda hlavne čo sa týka katastrofických scenárov. Zaujímaví herci, neškodný dabing i reálne zábery sú obrovským plusom. Avšak tento žáner už jednoznačne ustupuje z produkcie i želaní divákov.

Troja (2004)

Dojmov z filmu mám viacero. Keďže film má v prvom rade zabaviť a zaujať, Trója to určite dokázala. Nepochybne reklama stále nemalé peniaze. Z tohto aspektu teda mohol film pôsobiť v konečnom ponímaní sklamlivo. Žiaľ zdá sa, že ani názov nieje celkom exaktný. Ak mám porovnať dej s názvom, vyjde mi akýsi nepomer. Film končí vedno s Achillovou smrťou - teda tu by skôr svedčal názov Achilles (avšak z komerčného hľadiska úplne chápem prečo tento názov), prípadne záver zvládnuť hodnotnejšie a primeranejšie udalosti, ktorú chce film vykresliť. Námetom však bola Homérova Iliáda, preto sa netreba čudovať prispôsobeniu deja okolnostiam eposu. Ďalej si myslím, že réžia a strih mala mierne nedostatky. Tak významnej historickej udalosti by snáď svedčal aj 180 min. priestor, ktorý by podľa mňa úplne dokreslil historickú skutočnosť. Tu sa mi zdá Petersen ako pravý konzervatívny Nemec. Napodiv však, Brad Pitt ako Achilles, mi vôbec nevadil. Ba až prekvapil a takto sa mi páčil viac ako sladký idol tínedžeriek. Rola neporaziteľného Achilla mu sadla a aj padla vhod. Potešením ostáva taktiež až nevyhnutne výborná hudba, ukážkové zvládnutie bojových akcií i slušné herecké obsadenie. Bohužiaľ v tomto diele sa ukázala aj slabina slovenského dabingu. Veľdielo, akiste mnohí so mnou súhlasiť nebudú, s tak početným obsadením, preverí nejeden štát, čo do kvality a šírky základne. Tu, aj napriek miernemu posunu vpred, absentoval prispôsobivý dabing. Ak príklad: výrazný Ivo Gogál dabuje lokaja Achilla?! Na obranu spomeniem však správne umiestnených F. Kovára či D. Jamricha. Posledná vec k dabingu: radšej beriem R. Sokola na Bradovu postavu ako T. Maštalíra (vzor Sedem rokov v Tibete). Konečné zhodnotenie: Nepochybne sa dalo viacej pohrať s celým priebehom v nadväznosti k historickým udalostiam a strihom. Celkovo však dielo pôsobí dôveryhodne a predovšetkým baví a pripútava k sedadlám, že ako tento scenár a námet vyvrcholí. A napriek prevažne kritickému komentáru - mňa ako vyznavača podobných historických drám - film pobavil a zhltol som ho takmer aj s navijakom > preto nie dokonalé, ale výnimočné. Štyri. PS: Skvelý výber miesta natáčania - Malta a čiastočne VB.

Alf (1986) (seriál)

Vtipná mimozemská Melmakovská postavička ALF mi utkvel v pamäti na veľmi dlhý čas. Odhliadnuc od reálnosti niektorých hlavných bodov seriálu, patrí tento k tomu najlepšiemu, čo vtedajšia americká produkcia mohla vyprodukovať. Skôr by som až povedal, že takýto námet sa zrodí raz za 10 - 20 rokov. Opäť jeden seriál, ktorým som bol takpovediac "vychovávaný". A ešte jedna vec: bez skvelého slovenského Alfa - Stanka Dančiaka by seriál nebol tým, čím bol, je a bude ...

Hvězda proti své vůli (2005) (TV film)

Tento film nič nové nevymyslel, ale ani nič nepokazil. Normálne si začínam myslieť, že Markíza má skvelý cit pre výber filmov na sobotu. Tento sa presne hodil.

Mizerové (1995)

Celkom zaujímavý kúsok začínajúceho Baya. Spojiť Lawrenca a Smitha do Bad Boys bol skvelý ťah, doteraz som Willa Smitha poznal len ako slušného chlapíka bojujúceho proti robotom a mimozemšťanom. Napriek tomu mi chýbalo na takýto drzý názov filmu viac drzosti, nadávok (nie že by som po tom túžil, len prirovnávam k názvu) a menej neopodstatnených vrážd. Na pobavenie však stačilo.

Utržený ze řetězu (2005)

Zvažoval som nad tromi a štyrmi hviezdičkami. Dospel som k tomu, že nebyť tej brutality a nie až tak tvrdých nadávok - tento film by nebol tým, čím je. Zaujímavý a netradičný kúsok, ktorý sa nesnaží byť prehnane dobrý a úspešný; skôr sa snaží upútať opäť skvelým hereckým výkonom Morgana Freemana (po koľkýkrát už), "iného" Jet Liho a drsnými praktikami podsvetia. Nosnou myšlienkou však ostáva znovuoživenie Dannyho (Jet Li) slepým pianistom Samom (M. Freeman), vykreslené do povšimnutiahodného deja. Zážitok umocňuje výborná hudba i záverečný song pri titulkoch. A aj keď nie som veľkým zástancom takýchto filmov, osobne ma prekvapil a dávam štyřku ;-)

Modrá laguna (1980)

Modrá lagúna je príbeh o osudovej láske dvoch ľudí, ktorí vyrastali pri sebe od detstva v divočine, potom, čo loď, na ktorej palube boli, zhorela. Jemný obraz o nebezpečenstve nespútanej prírody, domorodcov, ako aj o tom, že keď človek nemá na výber, dokáže si zvyknúť na všetko. Nástrahy dospievania obidvaja hrdinovia zvládajú spolu, prežívajú prvé sexuálne skúsenosti (mimochodom prebiehajúce asi 30 min aj s erotickým napätím) a napokon absentujúca výchova "normálneho" sveta privádza Emmeline k tehotenstvu. V dieťati obaja nachádzajú zmysel svojho života a to aj za cenu vrátenia sa do civilizácie. Až náhoda ich privádza k nájdeniu ich loďky pravdepodobne otcom Emmeline, tu príbeh nezodpovedanou otázkou, či prežili, konči... Na obdobie koncom 70.rokov patril tento film k určite zlomovým s touto tematikou. Aj dnes ešte má čo povedať predovšetkým všetkým ziskuchtivým filmárom.

Hadí oči (1998)

Film má perfektne zvládnutý začiatok, kedy divákov priam pripútava k sedadlám. Postupne dej upadáva do bezfarebnej priemernosti a končí slabučko spracovaným záverom. Určite nás však primerane pobavil, no nebyť, na tú dobu neopakovateľného Nica Cagea, tak by som sa musel vážne zamyslieť nad svojím hodnotením. No nepomôžem si ...

Bezmocná (1995)

Dej: Príznačné meno hlavnej hrdinky, bohatej Cher, len poukazuje na výnimočnosť jej osoby. Svojím, síce sebeckým, správaním si dokáže získať obdiv celej školy. Spolu so svojou najlepšou kamarátkou riešia typické nástrahy puberty, ktoré sa im vďaka schopnosti Cher darí ľahko zvládať. Problém však nastane, keď do triedy zavíta nová spolužiačka. Stávajú sa z nich najlepšie kamarátky, ale ako to už býva, rozdelia ich chlapci. Tu stráca postupne Cher obdiv tínedžerov zo školy, hlavný záujem preberá nová spolužiačka. Vtedy Cher pochopí, že okrem nej majú už všetci prvé lásky za sebou, len ona je stále sama. Nakoniec sama zistí, že jej nevlastný brat je ten, po ktorom tak túži. Hodnotenie: Možno sa pýtate, že prečo toľko hluku pre takýto film. Jednoducho preto, lebo svojím nevtieravým humorom, plynule bežiacim dejom a príjemným prostredím, ma odtrhol od presýtenej vážne sa tváriacej produkcie, a dokázal mi vykúzliť úsmev na perách. Plusom je aj sympatická herečka A. Silverstone. Tento kúsok si dokážem pozrieť každý rok, znova a znova.