• Rodinný
  • Romantický

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Do shlédnutí tohoto veledíla jsem si nikdy nepomyslel, že se dočkám filmu, který mě upoutá od začátku do konce a bude splňovat všechny požadavky na dokonalý film (přičemž jsem ještě ani netušil, co nabídnou pokračování). Poprvé jsem Společenstvo prstenu viděl u bratránka ve věku procitajícího rozumu a právě tento snímek mě uvedl do filmové dospělosti, kdy už mi prostě nestačilo sledování pouhého nicneříkajícího vakua běžně dostupného v televizi. Toto má něco navíc a i po tolika letech od prvního shlédnutí to cítím úplně stejně, protože si dodnes neodpustím shlédnutí nejen tohoto filmu, ale rovnou celé série a to i několikrát v průběhu roku. Těžko se mi vypichuje nejoblíbenější část, jelikož se mi na filmu líbí úpně každičký moment včetně prodloužených scén, které film vydatně obohacují a vytvářejí ještě ucelenější obraz tohoto fantaskního Tolkienova světa. Jelikož jde o první část trilogie je zde velmi živě vyobrazen svět Středozemě, kterou se snaží od nepaměti ovládnout "padlý" Maiar známý jako Sauron (S. Baker), který se pokusil pomocí lsti oklamat mocné rasy Středozemě a prostřednictvím vlastního utajeného prstenu moci jí tak svázat k temnotě. To se mu však nepovedlo a shodou okolností se ten Jeden prsten, který svěho nositele postupně obrací ke zlu, dostal nečekaně až k hobitům, kteří od přírody naopak zlo nemají v povaze. Hledaný prsten, který je se Sauronem provázaný, musí být po objevení jeho původu zničen a se znovu narůstající temnotou se tak postupně začíná rozjíždět kolotoč událostí, které rozhodnou o dalším osudu tohoto světa. Největší odpovědnost spadá právě na hobity a zejména pak na Froda Pytlíka (E. Wood) jako nositele prstenu, kdy musí čelit jak nástrahám nepřátel, tak nástrahám prstenu. Za tímto účelem bylo vytvořeno Společenstvo, které však selže poté, co se po skonu čaroděje Gandalfa (I. McKellen) naplno projeví vniřní spory nerovnoměrné skupiny, jím vedené. Společenstvo se rozdělilo do několika menších skupinek a osud výpravy je tak nejistý. Dokáže dobro čelit společným silám Saurona a čaroděje Sarumana (Ch. Lee), který se k Temnému pánovi nečekaně přidal? Na rozuzlení je třeba počkat na další pokračování. Takže co tedy film nabídl? Zpočátku okouzlující atmosféru gradující s nastalými událostmi, což příspívá k propojení diváka s dějem. Dále mnoho dnes již známých epických postav a míst, které do té doby divák nemohl vidět. A samozřejmě mnoho epických scén, přestože film nenabízí nějakou grandiózní bitvu jako následující díly (takový souboj mezi Gandalfem a Balrogem je však výživným předkrmem). Výsledek? Mix zážitků, za který jsem vděčný panu Jacksonovi, jelikož se mu povedlo zfilmovat něco, co asi lépe zfilmovat nejde. Verdikt: 99 %

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Film, který okomentuji jako první, musí být ten, který je mému vkusu a srdci nejblíže. A to právě druhý díl, této pro mě nepřekonatelné trilogie, splňuje nejlépe. Dvě věže za mě reprezentují celkově nejoblíbenější film, který jen stěží někdy něco překoná, protože kromě dalších částí Pána prstenů se tomuto pokračujícímu středozemnímu dobrodružství nic ani vzdáleně nepříblížilo. Dost o jedinečnosti tohoto veledíla vypovídá, že několikrát do roka si nejenom tento film, ale rovnou celou trilogii pouštím a ještě mě to neomrzelo. Těžko tady můzu zmínit něco, co zde ještě nezaznělo, proto jen obecně napíšu, že se jedná o vizuálně dokonalé dílo s procítěným hudebním doprovodem a celou plejádou již známých epických postav v nejepičtějším světě, který byl kdy vytvořen. Nejvíc mě baví sledovat přátelství Froda (E. Wood) a Sama (S. Astin) prohlubující se v těžkých chvílích společného putování s nejistou vidinou úspěchu, jenž zavisí na nevyzpytatelném Glumovi (A. Serkis), který je po jejich napadení doprovází. Velkolepostí film doslova překypuje a třešničkou na tomto pomyslném dortu je závěrečná bitva o Helmův žleb společně s bitvou o Železný pas, které nemají v trilogii konkurenci. Rozhodně mohu jen doporučit prodlouženou verzi, která celý děj a postavy ještě více rozšiřuje, což jistě nadšenci ocení a necelá hodinka navíc jim přijde ještě málo. Poděkování patří především panu Tolkienovi, jehož představivost neznala mezí a dále panu Jacksonovi, který se dokázal s knižní verzí popasovat nejlépe jak uměl a je to znát. Nemůžu chtít více. V mých očích jediný film, který si zaslouží plný počet bodů. Verdikt: 100%