Náklad 200 (2007)

Tento film si rozhodne zapamatam, ale druhy krat ho uz vidiet nemusim. Niektore sceny balansuju na hrane znesitelnosti. Najbrutalnejsm dovetkom je tvorcami zmienovany fakt, ze film bol natoceny podla skutocnej udalosti.

Once (2007)

Je super, že existuje stále priestor aj pre takéto krehké polo-amatérsko-hudobné projekty. Jednoduché a prežitelné. Pre mňa zďaleka najsilnejší moment filmu nebola klavírna scéna s ústrednou piesňou "Falling Slowly" ale štúdiová seansa na motív "When Your Mind's Made Up". Tá sa nedá popísať, to treba vidieť.

Irina Palm (2006)

Presvedčivé herecké výkony (môj obľúbenec Miki Manojlovič sa úspešne popasoval s preňho netypickou úlohou - aspoň podľa filmov, kde som ho doteraz mal možnosť zhliadnuť - a častočne tak zo seba sfúkol prach komediálneho stereotypu) ale najmä originálny smutno-vtipný scenár namiešali veľmi príjemný výsledok. Ironizujúca konfrontácia predsudkov voči "bordelovej" realite nepoučuje, zachováva si ľahkosť nadhľadu... akurát mi mierne vadil značne predpokladateľňý happy-end. SIlné 4 *.

Requiem za sen (2000)

Bolo nás päť, čo sme spolu začali pozerať tento film, dopozerali sme však len dvaja. Je to skrátka brutálne dielko, Aronofsky sa však na dosiahnutie svojich odkazov nezameral na jednoduchšiu cestu audio-vizuálnych extrémov ale na postupné stupňovanie dusivej atmosféry, keď depresia preniká človeku až na kosť. Myslím, že film so silnejším proti-drogovým odazom som ešte nevidel. Upozoňujem, že film nie je vhodný pre psychicky labilneších jedincov a nebezpečný pre ľudí v ponurom duševnom rozpoložení.

Krvavý diamant (2006)

Bravúrny herecký výkon DiCapria a silný zapamätateĺný odkaz filmu... odhliadnuc od týchto pozitív však len priemerná akčná strielačka s miestami píliš rýchlym dejovým spádom, miestami naopak sentimentálne rozvláčna.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

Pokladám sa za fanúšika filmov s vojnovou tematikou ale Listy z Iwo Jima boli pre mňa osobne veľkým sklamaním. Originálna téma pohľadu na pacifické operácie 2. svetovej vojny z druhej strany zďaleka nedosiahla svoj potenciál. Film je vo svojej výpovedi neúmerne dlhý, úvodných 45 minút, ktoré majú za úlohu divákovi priblížiť zúfalé rozpoloženie hlavných hrdinov sa úplne míňajú účinkom. Väzby na rodnú krajinu a motivácie vojakov sú nedotiahnuté. Charaktery postáv sú navyše načrtnuté extrémne čierno-bielo, sú len dobrí a zlí, ako v nejakej japonskej animovanej sci-fi rozprávke. Najviac ma prekvapili lacné bojové scény, vlastne všetko čo by po vizuálnej stránke stálo za zmienku, už bolo zhliadnuteľné v traileri. 2 hviezdičky dávam filmu akurát za aspoň slabé načrnutie vnútorného konfliktu: Prežiť vs. Zomrieť za vlasť - v kontexte japonskej mentalite, to rozhodne nevyznievalo ako pátos. Odporúčam pozrieť si Thin Red Line, to latku nárokov na film s obdobnou tematikou vyženie rozhodne vyššie.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Pre mňa veľké sklamanie. Som fanúšik vojnových filmov a od 300ky som neočakával nič iné ako kvalitné bojové scény, ale striekajúca krv a odlietavajúce údy pri zvukoch hard rockových trackov mi nestčia, skôr mi to celé pripadalo ako podpriemerná PC hra. K tomu prázdne dialógy, nevyrázne herecké výkony a neoriginálna kamera... skrátka, celý čas som mal pocit akoby sa tvorcovia pokúšali ušetriť na každom možnom mieste. Keď som si neskôr prečítal, aké boli skutočné náklady, ostal som mierne šokovaný.

Nuda v Brně (2003)

Konfrontácia mentálne odlišných (zvulgarizovane mentálne zaostalých) ľudí so svetom malomeštiackym predsudkov je značne obohratá téma, ale Vladimír Morávek dokázal vniesť do tohto klišé skvelé novátorské nápady a okorenil to sexom. Celý film vyznieva aj vďaka vynikajúcim hereckým výkonom sviežo a zábavne (to že Donutil vie zahrať ožrana presvedčivo som tušil už po Pelíškach ale v tomto filme to dotiahol až do geniality) Dej je rozvrstvený do niekoľkých zdanlivo nesúvisiacich epizód, kde dvojice typizovaných postáv tak trochu riešia vlastný vzťah a trochu viac vlastný sex. Hoci sa časť týchto epizód končí smutne, časť až tragicky, v centre zostávajú Standa a Olinka. Hoci mentálne iní, oni nad životom nerozmýšľajú, oni ho žijú a prežívajú so všetkým pekným čo k nemu patrí.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

K tomuto filmu som ako nadšený fanúšik pôvodných epizód (avšak značne uzemnený nový počinmi Lucas company v podobe podpriemerných SW I a II) pristupoval značne obozretne a hlavne nie s príliš veľkými očakávaniami... zhruba s pocitom nech to už ten Lucas nejako dotlačí dokonca. Pomsta Sithov ma však milo prekvapila. Postavy sa zrazu nenachádzajú vo vákue ale v uveriteľných situáciách, ktoré formujú ich názory a činy. Odkazy na pôvodné epizódy nie sú divákovi podávané statickými dialógmi ale strhujúcim dejom. Film má všetko, čo robilo výnimočnými pôvodné epizódy.