Největší showman (2017)

Hugh si tento snímek v Hollywoodu doslova vydupal i se slovy, že je mu jedno kolik vydělá nebo prodělá. Ale že musí být natočen, aby světu opět připomenul starý odkaz a společnosti nastavil zrcadlo... Hugh, vždy jsi byl a stále jsi mou platonickou láskou. Nicméně, tento Tvůj naplněný, k naprosté dokonalosti a ryzosti srdce dovedený skvost zastiňuje muzikály jako Chicago nebo Moulin Rouge zcela po právu... I jako žena se před Tebou skláním s plným vědomím toho, že ještě v době natáčení písní jsi bojoval opět s rakovinou kůže. Objevil jsi skrytý poklad v podobě Kealy Settle, a píseň This is me! pro ni, nebo obě sobě navzájem byly stvořeny... Jak jsem si mohla přečíst ve stovkách komentářů, které měly tisíce souhlasně zdvižených palců či srdcí, tato píseň nejen tisícům lidí navrátila sílu dál bojovat se životem a v životě, ale mnoha dalším zabránila v konečném sáhnutí si na vlastní život... Dnešní povrchní společnosti, kde falešná krása, diktát udržení si mladistvého a krásného vzhledu za jakoukoli cenu, kde i mírná fyzická odchylka nebo jizva po operaci srdce jsou stigmaty zavírajícími většinu dveří a nechutně hloupých pohledů nadutých a empatii postrádajících osob se zakrnělým mozkem a kusem ledu místo srdce, nastavuje zrcadlo... Nekompromisní zrcadlo společnosti, která stále rychleji ztrácí lidskost, přirozenost, a obává se ve své hlouposti všeho, co je jen trochu jiné. Co jen trochu vybočuje z toho, co je dnes požadováno, očekáváno a vyhledáváno: Falešná modla dokonalosti... Povrchní dokonalosti, která neexistuje... "So look out, because here I come. And I do no apologize!" Bez dalších slov, bez dalších diskuzí: 100% a plných 5 hvězd!!!

Jade Dynasty (2019) odpad!

Bože, do čeho jsi to zase duši dal? Kam se poděla kvalita a krása starších Čínských filmů? Tygr a Drak, Poslední bojovník, Princezna z Měsíce, Kletba Zlatého květu, nebo Klan Létajících dýk??? ... Nefritová dynastie divákovi uvyklému na kvalitní a filmovou duši mající snímky, může způsobit pouze hluboké zklamání a bolest hlavy... Viděno, hodnoceno, do Odpadu vhozeno. 0% a Odpad si po právu zasluhující...

47 metrů: Mimo klec (2019)

Nad zatopeným Mayským pohřebištěm s točitým schodištěm ( doména Evropy a nikoli Střední nebo Jižní Ameriky), raději mávnu rukou... Kolik generací kříženců Žraloka Bílého a Žraloka Útesového by zde muselo z nějakého důvodu žít, aby přišlo o zrak a "vybledlo"? Nejméně deset... Vzhledem k perfektní orientaci by již první "milostný" pár odtud našel cestu zpět do otevřených vod rychleji, než by herci stačili vysvléci plavky... Člověk není na Jídelním lístku, který Matka Příroda dala těmto "Lékařům moří a oceánů" již před 230 miliony let... Navíc, člověk je samá kaloricky nevýživná kost, svalstvo a oproti na kalorie bohatému tuku ploutvonožců a jiných mořských savců, ale i ryb, je i sebevíce korpulentní dáma či pán jen chudou náhražkou... Nuž, i v tomto snímku jsme se dočkali žraloků s vysokým IQ (oproti průměru), ale přesto tak hloupých, aby naráželi do do pro ně úzkých skalních tunelů, a nevyužívali Lorenziniho ampule, které i zcela slepému žraloku prozradí bioelektrické pole produkované každým živým tvorem... Závěrečné zcela nesmyslné scény záchrany obou sotva 50 kg vážicích dívek, už byly na mne až příliš. Více než tunový žralok, schopný silou skusu překousnout ocelové lano, navíc svým masivním ocasem vymrštěný celým tělem z vody (jako při lovu na ploutvonožce), s bídou v pase 60 cm měřící dívčinu pouze čelistmi povrchně zraní, přestože by z ní ve skutečnosti udělal kusy dva... Dejte mi svatý klid, abych byla schopná tyto hlouposti rozdýchat, zavřít obě oči, a za celkem zdařilé animace žraloků dát snímku alespoň 20% a tedy 1 hvězdu... Jen se modlím, abychom se nedočkali třetího dílu... Bůh opatruj žraloky ode všeho lidstva, a zvláště scénáristů a režisérů!

Sněhurka (2012)

Ani pro děti, ani pro dospělé. Ani pohádková komedie, ani z pohádky proměněné akční drama ve stylu Sněhurka a Lovec, či Lovec: Zimní válka. Tedy ani kočka ani pes. Nebýt excelentní herecké připravenosti léty prověřenými v podání Julie Roberts, a několika málo humorných scén, nejmocnější filmové/pohádkové zrcadlo by se v tomto podání Sněhurky rozlétlo na tisíce střepů nad útrpně zpracovaným snímkem... 40%, 2 hvězdy a více zabředávat do tohoto rozkládajícího se kočkopsa již nehodlám....

Close (2019)

Nebýt některých akčních scén, které stály za shlédnutí a občas podařených dialogů, včetně schopnosti použít řeč těla beze slov v podání Noomi Rapace, můj subjektivní kritický pohled by nepřipustil zařazení snímku do lepšího průměru. život je hold boj. Filmová tvorba téměř stejná řehole jako tvorba literární... Někdy je zvládnutá dobře, málokdy výborně, čas od času zcela nezvládnutá, a většinou se nad hladinou průměrnosti drží pouze díky hlubokému nádechu a řádnému šlapání v tvůrčích vodách, kde jsou proudy silnými, leč někdy "obohaceny" o změť skrytých kořenů, ostrých balvanů, a nečekaných vírů... Těmi proudy jsou aktuálně žádaná či nežádaná témata určená produkčními a vydavatelskými společnostmi, které se řídí průzkumem mezi diváky/čtenáři. Kořeny jsou úskalími bránícími úspěšně projít sítem konkurence. Balvany představují překážky rozpočtové, a názorové. A oněmi víry jsou diváci/čtenáři, pro něž tvoříme. A pokud si zakládáme na tom, abychom je svou tvorbou vždy nasytili a potěšili, pak s bázní očekáváme jejich zpětné reakce... Snímek Close Vicky Jewson se stačil v mých očích zhluboka nadechnout a neklesnout pod hladinu do podprůměrnosti... 60% a tedy 3 blýskavé hvězdy lepšího průměru tohoto filmového žánru.

Rambo: Poslední krev (2019)

Krev jsem cedila já, a to skrze dobrovolně překousnutý jazyk... Žertuji? Ne tak docela... Moderní kamerové přístroje o nichž se mohlo Rambovi v roce 1982 pouze toužebně zdát. Možnosti trikové a animační technologie dle libosti (a rozpočtu). Režisérů jako máku. Scénáristů (včetně těch "tlačenkových" a "rychlokvaškových") jako jetele. Produkčních společností (včetně těch s jednou kanceláří) jako listů na Lípě... Jenže, když chce někdo návrat ke kvalitám vlastních snímků z let Osmdesátých, měl by již z pozice zkušeného herce žádat kvalitní scénář, propracovanou dějovou linii, zaměstnat Šedou kůru mozkovou tak, až by (obrazně) svítila jako Vánoční strom... Prostoduché jako Přepadení v Pacifiku, neschopné vtáhnout diváka do děje, natož nalézt sympatie a vyvolat emoce vůči kterékoli postavě. Sylvester Stallone vsadil pouze na reputaci svého jména, a sám na ni hodil tímto snímkem prach. A na hvězdě na chodníku slávy nesoucí jeho jméno se patrně nyní nachází prasklina... Jestliže se rozhodl navázat na předchozí snímky Ramba a zvednout laťku, pak se nezdařilo... 20% pouze za sympatie k jeho osobě.

Among the Shadows (2019) odpad!

Nečekala jsem mnoho...avšak nedostala jsem vůbec nic, co by alespoň zlehka pohladilo srdce divačky a zaměstnalo mysl kritičky... Scénář na dvě věci. Režie jen na tu první věc ze dvou. Herecké výkony rovny počínajícímu ochotnickému divadlu. Dějová linie bez hlavy a paty. Trikové efekty se rozhodly neúspěšně konkurovat těm ze 70. let... Stáhla jsem, viděla jsem, hodila jsem do koše... 0% a tedy Odpadkový koš, prosím!

Zloba: Královna všeho zlého (2019)

Pro děti pohádka. Pro nás příběh k zamyšlení. Předsudky, sobectví, touha po moci, neschopnost naslouchat, rozumět. Strach z neznámého vede vždy k hněvu. Hněv vede k nenávisti. Nenávist vede k válce. A roztočená kola války se již jen těžko zastavují. Jediným vítězem v ní je Smrt. Jedinou nadějí je pochopení, prohlédnutí skutečných záměrů těch, jimž jsme důvěřovali, a nalezení odpuštění u těch, které jsme v zaslepenosti vlastní hlouposti od sebe odvrhli... Nebýt několika dějových zádrhelů a kotrmelců ve scénáři zvláště v závěru, bylo by to za 100%. Takto s čistým svědomím hodnotím stále krásnými 80% a tedy počtem čtyř Hvězd z pěti možných.

Interview s Bohem (2018)

Tak moment, zde se shoduji s první části kritiky Hygyenika ke snímku, ale zcela nesouhlasím s jeho druhou částí. Ano, jsem mimo jiné také historička a filozofka. Svou víru mám v srdci a nehledám ji u církve. Přesto si plně ponechávám pesimisticko-realistický pohled na svět, ale jsem schopna díky sebevzdělávání a touze po vědění se na mnoho věcí podívat z mnoha stran, a to objektivně a konstruktivně... Kde je tedy chyba v hodnocení/kritikách tohoto snímku? U prostého faktu, že nikdo z nich patrně nezná důvod tzv. Války na Nebesích, Svržení Archanděla archandělů Lucifera spolu s třetinou andělů, kteří se postavili Bohu kvůli Nejvyššímu Božímu zákonu, který zní: "Každý živý tvor mající vědomí sebe sama, a jenž proto byl obdařen tím nejcennějším darem - Duchem (duší), bude skrze své životy učit růst, učit se, dokud nedosáhne Nejvyššího vědomí (synonyma: Osvícení, Nanebevstoupení, Spojení s Bohem, vstoupení do Království Boží, atd..), kdy bude schopen osvobodit se od hmoty a hmotného světa. A proto je každému takovému tvoru, jenž je dílem mým, dán dar Svobodné vůle. Činy a skutky jenž vykoná a kterých se dopustí, budou vždy jen a pouze na jeho svobodné vůli. A to je zákon, který ani já, Ten který jsem, nikdy nepřekročím ani svou všemohoucí silou. A proto jej nepřekročí ten Nejnižší a ani ten Nejvyšší z vás, které jsem ze sebe stvořil!"... Lucifer(Světlonoš/ka), neb jak známo, všechny duchovní bytosti byly Bohem stvořené jako bezpohlavní, vyčetl Bohu tento zákon s tím, že takto se všechny Duchem obdařené bytosti v celém vesmíru budou moci obrátit ke Stvořiteli zády a sami sebe začít považovat za bohy.. Odpovědí mu bylo, že z něj a jím stvořeného Ducha, bude úkolem nalézti vlastní cestu skrze životy, učení a růst jeho k tomu, aby tak mohl nakonec nalézt Pravdu a povznésti sebe sama... S tím se Lucifer nespokojil, tak jako mnoho jiných serafínů a cherubínů, jenž se vzepřeli tomuto zákonu a tím i Bohu. Byli sraženi a ztrestání trestem tím, že chtějí-li opět dosáhnout Odpuštění a Povznesení, musí rovněž nalézti vnitřní cestu... Namísto toho se přes veškerou lásku k Bohu Lucifer ještě více zatvrdil a rozhodl se prokázat Boží omyl... Vyslal jemu podřízené do všech koutů, aby Duchem obdařeným bytostem našeptávali slova, kterými mohou zvrátit jejich svobodnou vůli a přimět je tak jednat podle vůle jejich... Bude-li postaveno vedle sebe 1.000 vrahů, z nichž 100 bude tvrdit, že je k tomu činu navedly Temné duchovní síly a hlasy, bude z nich 98 lhát. Jsou však proto ti 2 zbývající nevinnými? Nikoli! I kdyby jim v hlavě na bubny hráli a do uší křičeli našeptávači, měli stále svobodnou vůli a tím i konečnou volbu! Pakliže by ji využili, žádného činu by se nedopustili, neboť by zvítězil jejich Duch spolu s Nejvyšším Božím zákonem, a našeptávači by museli táhnout jinam... Každý z nás, každá bytost vědomá si sebe sama a tím mající duši, má rovněž jedinečné a konečné právo nad každým svým rozhodnutím! Jak s tímto právem naloží, jest již věcí každého jedince samotného... A přesně to nám také do značné míry tento snímek jako připomenutí přináší! 80% a 4 hvězdy.

Vice (2018)

Velmi dobré dějové zpracování, které si nepochopitelně podkopne samo nohy co do hloubky podání... Kde mají pracovat s divákem emoce, tam kde by měla být jako břitva ostrá zdůrazněnost vedení světové supervelmoci, jenž by se divákovi měla řádně hluboko zaříznout a usadit v dlouhodobé paměti, tam zůstává tupý břit příborového nože... Kde by měly v divákovi bouřit emoce, je jen mírně zčeřená hladina... A v porovnání se snímkem Nejtemnější hodina... zde ani k porovnání dojít nemůže, pakliže tento snímek s Christianem Balem v hlavní roli nemá přijít o dalších 40%... Zkrátka a dobře, chce-li se tvůrce pustit na takto tenký led, musí po něm umět bruslit. Co dím, bruslit. Musí krasobruslit tak, jako tvůrci výše zmíněného snímku Nejtemnější hodina... A to zde, pro byť jen trochu náročnějšího diváka, není možno zahlédnout, pocítit ani uchovat v paměti děj a jeho sdělení, neboť postrádá onu sílu a moc tak učinit. A toto je ke škodě snímku, tvůrců, ale zvláště diváků... Budiž, pro ty, kdož nechtějí hlouběji u snímku přemýšlet, hledat sdělení mezi řádky a ani vstřebávat silné emoční prožitky, pro ně lze snímek hodnotit 55%...