• Krátkometrážní

Hijack 1971 (2024)

Celkom slušne natočená letecká katastrofa zo skutočnosti, kde veľkoleposť Sullyho nikdy nedosiahneme, ale predsa tu je významný záchranný prvok na kórejský spôsob. Násilie, bomby, to všetko sa objaví, no aj tak nie je toto najväčším šokom. Šokom je, že naozaj ešte pred polstoročím niektorí utekali za lepším životom do Severnej Kórey, pričom človek si pri tejto informácii vyberá žlté z ucha polievkovou lyžicou, že či počuje naozaj dobre. A niektorí boli pre to ochotní unášať lietadla a niektorí tam dokonca aj ušli. Ich potomkovia musia teraz pri modlení sa pod obrazom Kimčonprda vyjadrovať veľkú vďačnosť.

Powstaniec 1863 (2024)

"Hovorili nám, že jedine s Ruskom budeme slobodní..." A zase nič. Stanisław Brzóska, volali ho Duch, rímskokatolícky kňaz, ktorý prešiel k vraždeniu, ale vraj za slobodu národa také povoľuje i Biblia, však Hebrejci tam v mene Pánovom Filištíncov inak masakrovali a pokračujú v tom dodnes, kľudne aj cez pagery. Film je o povstaní 1863, ale hlavne je o ňom, keďže jeho meno bolo kedysi zámerne vynechávané z udalostí, pretože kňaz sa ideológii do osnov nehodil. Nie je to však žiadne veľkolepé dielo a nášmu divákovi môžu prísť niektoré veci dosť chaotické a nejasné. No ale ako vidím, niektorým hlavne stačí, že film je proti Rusom a už v ňom vidia vrchol ľudskej tvorby.

Banditka číslo jedna (2024)

Natočené podľa skutočnej mafiánky z osemdesiatych rokov a jej spomienok, podľa knihy Raquel de Oliveira. A je to cítiť, že má len knižný charakter a scenár vôbec nerieši, že divák chce vidieť nejakú záživnú akciu s poriadnou zápletkou. Toto bolo však len striedanie streľby, mŕtvol a šukania škaredej ženy. Výsledkom je zmätok, pocit nízkej kvality a nezáujem.

Opravna malých motorů (2021)

Divadelná hra premenená na film bez toho, aby to človek vyslovene spozoroval. Na nervy je dievča, ktoré sa chová k otcovi absolútne bez rešpektu. A ešte viac na nervy sú dialógy plné sexuality a zbytočnej, lebo naozaj ma nezaujíma, či nejakému chlapovi strčila ženská malíček do jeho ohovnenej riti. Dospelí muži sa správajú ako neukojení tínedžeri, autor asi v tom vidí seba.

Matka a gauč (2023)

Keby taká stará matka sedela toľko na gauči a nechcela sa z neho hnúť, už by mala také dekubity, preležaniny, či skôr presedaniny, že by sa zapareniny dvíhali vzduchom ako dym z lokomotívy. Tu sme sa ani tejto ritnej pary nedočkali, nakoniec je to zhluk nesúrodých surrealistických dialógov, pričom film ani zďaleka nie je hodný mena Ewan McGregor.

Dunaj, k vašim službám - Episode 8 (2024) (epizoda)

Pri návšteve Bratislavy v roku 1944 povedal degenerát Himmler, že "z toho, čo sa povaľuje na uliciach Bratislavy, by sa nažrala celá Ríša". Lenže máme prestrih na jar 1942 a v mimoriadnom trú story seriáli Dunaj ľudia nemajú už skoro čo jesť, mäso ani nevideli, dokonca ani vajcia nie sú, ani na dedinách, lebo všetko štát rekvíruje, no a ľudia tak kupujú len zasranú cviklu. Pritom je síce pravda, že boli zavedené prídelové lístky na určité potraviny, ale v tom čase situácia nebola taká kritická, aby človek lízal len veľkonočnú repu, a už vôbec nie ako niekde v iných, reálne vojnou postihnutých oblastiach. Našťastie si tohto zanedbateľného detailu v seriáli ale málokto všimol a progresívni boľševici naparujú všetkým dielom po 5 hviezd, pretože, v očiach ich latéčkom zastreného sveta, sa história už nemá bádať, história sa má tvoriť.

Dunaj, k vašim službám - Episode 7 (2024) (epizoda)

"Všetko, čo je bojaschopné, je na fronte," povie vykrepčený Jablonský ako taký hlupáčik, lebo na čo sa zamýšľať nad scenárom, keď rád šírim lži. Skutočnosť je však taká, že "všetko, čo je bojaschopné" sa bežne objavuje v seriáli, je tam plno po ulici sa prechádzajúcich chlapov i chlapcov, ale v replikách sa tvária, že na jar 1942 bojovalo na fronte celé Slovensko. Pritom realita je taká, že v roku 1942 bojovalo na východnom fronte v rámci druhej svetovej vojny približne 35 000 slovenských vojakov z celkového počtu "všetkého, čo je bojachopné" odhadovaných na 800 až 900 000. Toť fakty. Pozitívom časti však je, že si Mňahončák konečne zatancoval aj s inou ženou a keďže to nebola Polnišová, odrazu zistil, ako veľa priestoru sa mu uvoľnilo medzi rukami.

Subservience (2024)

Ďalší z techno thrillerov bez originálneho nápadu, proste opísané niečo z Ex Machina, čosi tam dáme z Humans a samozrejme zakončíme to rozšróbovaním robota na posledné matice, že ani Terminator nestíha, len zabíjať stíha stále. Plusom je, že táto rola dokonale sadla Megan Fox, ktorá začína toho robota už aj mimikou pripomínať. Ešte dve-tri plastiky a môže sa kľudne ponúkať na AliExpresse v sekcii hybridné drony, prípadne pre chtivých inej zábavky aj na ízytoys.com.

Here After - L’Aldilà (2024)

Neexistujúci horor, prvých 15 minút šanca existovala, potom to spadlo do posmrtných vibrácií a úvah. Žiadna posadnutosť, len posadnutosť spomienkami, vzťah matka - dcéra a náboženstvo. A aj tak sa nakoniec nedozvieme odpoveď na zásadu otázku: prečo do prdele hrá hluchá na klavíri? Lebo u Beethovena to dávalo aspoň zmysel, ale tuto...

Boxer (2024)

Poľský Rocky o dobrovoľnej eliminácií buniek z mozgu u ľudí, ktorí tieto bunky nikdy nemali, takže z medicínskeho hľadiska žiadna újma. Ale tak vysušeného boxera s charizmou vychradnutého mafiána Žaluďa, ktorý rozmláti ťažké váhy, to mohli vyprodukovať len v socialistickom Poľsku. Bežne by totiž nevyhral ani vo váhe medzi prvokmi. Film prináša klišoidný, dávno napozeraný príbeh o jednom chlapíkovi, ktorý má veľký cieľ, musí sa lopotiť prekážkami, no sám si hádže polená pod nohy nerozumnými až nepochopiteľnými rozhodnutiami. Dejovo to odsýpalo, ale hlavný hrdina, sumec na pôste, je veľmi nesympatický a nefandil som mu ani trochu. Spojenie drámy a miestami komédie tu ale pekne zafungovalo. Dúhové ludrovanie a sexuálna nezriadenosť je v produkciu Netflixu aj medzi katolíckymi prisťahovalcami z rzeczpospolitej povinnou vložkou, takže sa majú na čo tešiť aj fanúšikovia ruky v gatiach. Poučenie: V zahraničí ťa najviac ojebe tvoj vlastný krajan. A to je tiež dávno známa informácia.

Časové pásmo bylo změněno