Invictus: Neporažený (2009)

Je to film primárně o Mandelovi nebo o ragby? Jistě v první řadě o Mandelovi, který však skrz ragby sjednocuje "svůj" národ. A protože je zde ragby věnováno opravdu hodně prostoru - je to v první řadě také film o něm:-). A tento snímek (i realita, na základě které film vznikl) jen potvrzuje (nejen mou myšlenku), že nic jiného nedokáže sjednocovat rozdělené národy, než jak to dokáže sport - v tomto případě ragby. Jelikož miluju (kvalitní) sportovní filmy, tak jsem si vychutnal celou tu atmosféru okolo Mistrovství světa. Musím také podotknout, že z historického pohledu (co se šampionátu týká) je film opravdu přesný. Nejsem žádný vášnivý fanoušek ani znalec ragby, ale po zhlédnutí filmu jsem si našel informace o proběhnuvším šampionátu a opravdu se vše shodovalo s tím, co se ve filmu odehrálo: blonďatý kapitán Francois Pienaar, jediný černoch Chester, shodovaly se i výsledky všech zápasů (i rekordní vítězství NZ nad Japonskem), také výjimečnost novozelandského playera Lomu, který se stal díky tomuto šampionátu první opravdovou hvězdou ve světě ragby. Pravdivá je také průtrž mračen, která předcházela utkání mezi Francií a JAR (ve filmu odklízí vodu úklidová četa - možná to v tom tmavém prostředí nejde zaregistrovat, ale ve skutečnosti - i ve skutečnosti - to jsou plnoštíhlé černošky se smetáky v rukou). Taková drobnost, ve filmu nebyla ani jediná zmínka o hlavní hvězdě jihoafrického týmu - Joelu Stranskem, který se postaral o největší porci bodů svého týmu. Ale to jen tak na upřesněnou pro ty, které by zajímalo, "jak to skutečně bylo". Hlavní hvězdou je však osobnost Nelsona Mandely, kterého - jak to u něj obvykle bývá - ztvárnil brilántní Moragan Freeman. Odteďka, když někde usylším jméno Mandela, ihned se mi vybaví Freemaova tvář. Zapomněl jsem na opravdu skvělý hudební doprovod, kterému dominovala skandovaná píseň z poseldních vteřin posledního zápasu... Opět nechápu zdejší relativně nízké hodnocení. Holt, zdejší mládež spíše než lidskost a lásku, ocení všechny ty úniky od reality typu Star Trek, Watchmen a jim podobné. 9/10 P.S.: Clinte, co to měla znamenat s tím letadlem!? Kratičký dokument o MS v JAR 1995: http://www.youtube.com/watch?v=Pl8YrvpwQXE&feature=related P.S.2: Teď jen očekávám co s Jižní Afrikou udělá letošní Mistrovství světa ve fotbale...

Receptář nejen na neděli (1987) (pořad)

Sousedovic Toníček, nemá žádný koníček, ruce jdou mu dozadu, on je zkrátka pozadu... Skvělá úvodní znělka avšak pro mě nezajímavého pořadu...

Panu učiteli s láskou (1967)

Jo, jasně, příběh je lehce naivní - celá ta přeměna rebelů v uvědomělou naslouchající mládež je celkem nepřesvědčivá, ale zato Sidney Poitier je přesvědčivý až běda. Celkově velmi milý film o jednom velmi milém učiteli. Závěr mě dojal stejně jako mr. Thackeryho. 8/10

Iran: Voices of the Unheard (2009)

Takový nemastný neslaný mix 3 příběhů, kde hlavní hrdinové každý po svém kritizují islámskou revoluci. V podstatě ani nechápu, co tím chtěl režisér přesně sdělit. Moc jsem nepochopil podivného "básníka", který by si nejraději hodil mašlu, protože se prý brzy unudí k smrti... Jelikož se o Írán nějak zvlášť nezajímám, tak mě celkem překvapil samotný život mladých (večerní pařba atd.), který nám Ridley Scott a ostaní zprostředkovávají jen tím hollywoodským způsobem:-) 5/10

Garbage Dreams (2009)

Výborný dokument ze světa koptských křesťanů, kteří si pro svou schopnost sbírat a následně třídit odpad nechávají říkat Zaballini. Snem každého malého kluka této komunity je jednou vlastnit továrnu na třízení. Vidíme, jak moc lze snahou (v dobrém) o modernizaci ovlivnit tradiční pořádky fungující po staletí. Moc se mi líbila návštěva Walesu, který se pro mladé kluky stal rájem na zemi a zemí, ve které by se pro jejich umění stali mistry na třízení:-) 9/10

Mumbai Disconnected (2009)

Bombaj je tak přlidněná a "přeautovaná", že je zapotřebí Světové banky, aby zapůjčila nějaké ty drobné na výstavbu "mořského" obchvatu, který by snížil dopravu ve městě. Jenže nastává problém tehdy, když je zapotřebí lidského faktoru, který by tyto smělé plány zrealizoval. Bombajská spojka Aneb v indickém Kocourkově je možné úplně všechno. 8/10

Afghan Star (2009)

Když už nic, tak SuperStar - ať už je česko-slovenská či afghánská - spojuje národy. Opravdu:-) Minimálně v Afghanistánu tomu tak bylo. Tento výdobytek popkultury dorazil i tady a celá země jej sledovala a patřičně také fandila svým idolům. Jeden háček to mělo - pokud jste byli žena a odvážili se na jevišti trošku zapohybovat v rytmu hudby, hrozilo vám, že se stanete veřejným nepřítelem č. 1... Z tohoto tématu se dalo vytřískat víc. 7/10

Black Books (2000) (seriál)

Po první řadě a úvodních dvou dílech řady druhé musím říct, že mě Lineham opět nezklamal. Ajťáky budu mít asi radši a více jsem se u nich nasmál, ale Dylen Moran jako Bernard Black je s těmi svými výlevy bezkonkurenční. Skvěle mu sekunduje Bill Bailey jako "utlačovaný" Manny. Zatím jsem moc nepřišel na chuť Fren... Škoda, že neexistuje více takových knihkupectví, to bych tam možná chodil i častěji... Nejlepší díl první serie je hned ten první, kde mě nejvíce dostávalo, jak si Bernard hledal na práci cokoliv jiného jen né utřízení si svých účtů... prostě typické ze života:-) Skvělý díl byl taky ten o vínu a potom úvodní díl řady druhé - Manny v klavíru se lžičkama... Po zhlédnutí všech dílů musím konstatovat, že i ostatní řady si udržují vysoký standard. Black Books sice nejsou tak vtipné jako Ajťáci, ale zato jsou více britské - plné ironie a suchého humoru, který já tak rád. Navíc si dokázali udržet nastavenou laťku po všechny série. Postava Bernarda Blacka je jednou z nejlepších v seriálové historii.

Ajťáci (2006) (seriál)

Teda, dlouho jsem odolával seriálům, jen co je pravda. Ale včera si mě našli Ajťáci... A já následující večer probrečel smíchy nad první řadou. Nic tak geniálního jsem dlouho neviděl! Rozjezd byl zprvu - jak to u seriálů bývá - takový "o sžití se" s novými postavami, ale s dílem "Červené dveře" jsem se až do posledního dílu první řady nepřestal smát... Uf, ještě teď mě bolí břicho (možná pozůstatky ze 2 dny čerstvé střevní chřipky, kdo ví...), ale každopádně obě hlavní mužské postavy jsou dokonalé a skvěle jim sekunduje i ta jedna ženská. Musím podotknout, že první 4 díly jsem viděl s dabingem a vůbec nebyl špatný. Hlavně hlas Richmonda mě dostal do kolen (přeháním, ležel jsem v křesle...)... Kvalitu potvrdil i první díl řady druhé... Tak už mám všechny tři řady za sebou a musím dodat pár vět... Po perfektní první řadě jsem nečekal, že by jí ta druhá mohla konkurovat, ale ona byla ještě lepší... Hned úvodní díl z divadla je geniální. Roy na vozíku, Moss za barem - škoda slov... Bohužel, co podle mého názoru seriálu ublížilo, je výměna "syna" za "otce". Ale v některých scénách jako např. v té s ukousnutou rukou alias Prázdniny v Říme nemá Dougals chybu, ale pravda, že mi v dosti případech i vadil. Nechápu, co Linehama vedlo k tomuto kroku...aha, tak prý ten herec odmítl pokračovat... Na celkovém dojmu seriál moc neztrácí ani třetí řadou, kde mě hodně pobavil "fotbalový" díl s geniálním loupežným přepadením. Bohužel však třetí série přidala až moc na vulgárnosti a v mnoha momentech to humoru spíš ubírá. Ale přesto britský humore, miluju tě! P.S.: Nedávno jsem viděl 4. řadu, která je už průměrná a za ostatními hodně zaostává a kazí tak výsledný dojem z prvních dvou sérií. Proto si přeju, ať Linehan neuvažuje nad dalšími pokračováními a raději se vrhne na nějaký nový seriál. 9,5/10

Ztracený víkend (1945)

Otázka do pléna: Pít či nepít? Pokud by to mělo být s Ray Millandem, tak určitě nepít... 8/10