• Romantický

Elementární částice (2006)

Není mnoho německých filmů, které patří do první filmové ligy. Tento tam bezesporu je. Vydržel jsem se dívat skoro celé dvě hodiny bez jediné změny polohy, dokonce jsem nechal bez povšimnutí i misku s oříšky, kterou obvykle vymetu během prvních 10 minut filmu. Klidné, pomalé tempo vyprávění s mnoha prostřihy do minulosti postav nenápadně osvětluje jejich charaktery a životní postoje, neomylně ústí do velice silného finále. Další body za originální hudbu a skvělý výběr písní. Škoda, že hodnotící škála není jemnější, dávám 90%, tedy ****plus.

KOndoMEDIE (2001)

Skvělá evropská (francouzská) komedie. Vynikající hlášky - viz jiné komentáře. Váhal jsem, napřed jsem dát ***, ale nakonec jsem jednu přidal za vedlejší roli šéfky účtárny - Alexandra Vandernoot je velice zdatnou partnerkou hlavní postavy.

Lenny (1974)

Miluju černobílé filmy ne kvůli kontrastu bílé a černé, ale kvůli množství šedých tónů mezi oběma krajnostmi. A že je jich v tomto filmu požehnaně. Divák musí (může) zkoumat, co v chování a konání postav je blíže černé nebo bílé.. A je to opravdu těžké, protože je to dost na hraně, nejen z pohledu let šedesátých, ale bohužel i toho současného. A Hoffman i Perrine jsou úžasní!

Poslední sbohem (2005)

Docela dobře zpracovaná klasika, myslím že ani velký alžbětinec by neměl mnoho výhrad. ****.

Sedmý hřích (2001)

Hezky strávené dopoledne, za překvapivý konec jedna hvězda navíc, takže slabé ***.

Napoleon Dynamit (2004)

Po prvém zhlédnutí před časem ***, po druhém přidávám jednu hvězdičku, takže ****. Nevím, čím mě to tak dostalo. Už se raději potřetí dívat nebudu, protože bych asi zase něco přidal... Je to celé tak divně ulítlé, vůbec to není komedie, ale trochu smutné rekviem nad uteklým mládím. Jenom ten konec je trochu podivný, asi jen proto, aby se dílko mohlo pyšnit i přídomkem romantické drama.

Iba deň (1988)

Čtyři hvězdičky za velice autentické vyjádření tehdejšího klimatu, nejen politického, ale také za to, že se režiséři nevyžívali v ubrečené sebelítosti nad zmarněnými příležitostmi. Syrové prostředí, syrová kamera, výtečná muzika, výteční herci - zvláště Jaro Filip - ani se nechce věřit, že tento film vznikl v osmdesátých letech. Byl to tehdy velice ponurý čas...