Den sovy (1968)

1 cena - Zlatý medveď - Berlín , 2 nominácie

Skalní v ofsajde (1960)

Akosi sa zabúda na Arnošta Garlattyho ,ktorý si predčasne ukončil život .Hral v tomto filme jednu z ústredných postáv.

Pacho, hybský zbojník (1975)

Humorná fikcia,typický tendenčný socialistický film kde bolo potrebné zosmiešniť a dehonestovať šľachtu.Ešteže pán Króner tomu dal taký šmrnc ,že to v podstate ušlo divákovi bežnému divákovi.

Plukovník Redl (1985)

Obsadenie: Klaus Maria Brandauer - plukovník Alfred Redl Hans Christian Blech - Von Roden Armin Mueller-Stahl - následník trónu( František Ferdinand) Gudrun Landgrebe - Kubinyi Katalin Jan Niklas - Kubinyi Kristóf Mensáros László - plukovník Ruzitska Ocenenia a nominácie: Cannes (1986) - Hlavná cena poroty: Szabó István Cena BAFTA (1986) - Najlepší zahraničný film: Szabó István Cannes (1985) - Zlatá palma nominácie: Szabó István Oscar (1986) - Najlepší zahraničný film nominácie Zlatý glóbus (1986) - Najlepší zahraničný film nominácie

Dáždnik svätého Petra (1958)

Keď bohatý čudák Pavol Gregorič zomrel,prekvapil celú rodinu tým ,že celý svoj majetok zanechal nemanželskému synovi Jurajovi Vibrovi.Po rokoch sa z Juraja stal advokát a pátra po zvyšku dedičstva v cenných papieroch, ktoré nevedno kam Gregorics ukryl.Pátranie ho zavedie do obce Glogova k sestre miestneho farára,ktorej podľa legendy sv.Peter položil počas búrky dáždnik nad hlavu.Údajný svatý Peter bol totiž vetešník Munz ktorý kúpil na dražbe po Gregoricsovi dáždnik.Kedže Gregorics počas vojny používal dáždnik ako kuriér , do rúčky skryl cenné listiny.Po zjavení umiestnili dáždnik do kostola ako relikviu a rúčku vymenili za striebornú ,čím sa doklady nadobro ztratili.Vibra sa zamiluje do krásnej Veroniky a vidina bohatstva sa stane druhoradou záležitosťou.

Hrací skříňka (1989)

Dcéra - právnička chce dokázať falošné obvinenie svojho otca z účasti na vraždení židov počas vojny a vycestuje do Budapesti hľadať svedkov obhajoby.Vyhľadá otcovho kamaráta s ktorým si otec dopisoval.Ten je už síce po smrti,ale jeho sestra ešte žije (Torocsik Mari) V jeho pozostalosti nájdu lístok zo záložne.Zastavená bola stará hracia skrinka,v ktorej dcéra nájde dobové fotografie svojho otca v nyilasovskej fašistickej uniforme pózujúc pri svojich obetiach pri brehu Dunaja ktoré ho kompromitujú a usvedčujú zo zločinov.Je to pre ňu strašná trauma , lebo v jej očiach sa zrazu tento starý a láskavý dedo večne sa hrajíci s jej synom mení na monštrum.

Bídníci (1958)

Je to zatiaľ najlepšie a asi neprekonateľné spracovanie slávnej románovej predlohy s takými velikánmi filmového neba ako Gabin, Blier a Bourvil.

V plném slunci (1960)

Vynikajúci film na ktorý neviem zabudnúť hlavne preto , že som ho videl v kine niekedy na začiatku sedemdesiatych rokov keď sa do našich kín dostávali filmy zo "Západu" v pomere 1: 10 sovietskym.

Cestující v dešti (1970)

Výborný film , ktorý som si aj viackrát pozrel. V tom čase ich bolo veľmi málo a duet Marléne Jobert a Charles Bronson bol veľmi dobre zvolený.

Ponorka (1981)

Najlepší ponorkový film ktorý som zatiaľ mal možnosť vidieť.Srhujúci dej tak zaujme , že si človek ani neuvedomí dlžku filmu.Film poukazuje aj na historickú realitu že Kriegsmarine -námorníctvo až na špičky nebolo tak politicky sfanatizované a snažili sa aj dodržať gentlemanské zásady boja na mori, ktoré ako prvý porušili Angličania.Tí chlapci boli ako ich rovestníci v iných uniformách a trpeli rovnako.