• Rodinný

Černobílý svět (2011)

Geniální film od začátku až do konce, který u mě v srdci bude mít vždycky místo. Dokázal skvěle nastínit situaci v šedesátých letech, kdy byli černí obyvatelé umisťováni na konce společenských žebříčků a měli mnohem menší privilegia než ti bílí. Četla jsem i knižní předlohu a mohu s jistotou říci, že filmové zpracování je minimálně stejně dobré, jako psané dílo, což, buďme k sobě upřímní, se nestává často. Aby toho nebylo málo, obsazení a herecké výkony jen podtrhují kvalitu filmu. K tomuto dojemnému kousku, který svým krásným způsobem poukazuje na lidskost a sílu přátelství, se vždy ráda vracím a doufám, že nejsem sama.

Zmizení Eleanor Rigby: Ona (2013)

Abych pravdu řekla, tolik jsem od toho filmu nečekala. Hlavní postavy mi byli od první minuty nanejvýš sympatické a sledování jejich vzájemné nenávisti, lásky i hledání podpory, porozumění a snahy dát dohromady střepy z kdysi tak dojemného a láskyplného vztahu jsem si opravdu užila. Velmi mi vyhovovalo občasné nevědomí a nezodpovězené otázky, které vám začaly dávat smysl až ve chvíli, kdy jste dokoukali i druhý film nebo konec, ze kterého si každý vezme něco jiného. Musím ale s jistotou podotknout, že film Ona mě uchvátil mnohem více než On a pohled na svět ze strany Eleanor, mladé ženy která si prošla peklem a za snahy vymazat minulost hledá sama sebe, byl pastvou pro oči. Množství emocionálního napětí a nádherných hereckých výkonů Chastainové filmu dodalo ty správné barvy a já můžu tento snímek jedině doporučit.

The I-Land (2019) (seriál)

Se svým názorem asi půjdu trochu proti proudu, ale seriál mě opravdu zaujal a jeho sledování jsem si užila. Působí na mě jako směska Pod Kupolí a Černého zrcadla a seriál jako takový po všech stránkách rozhodně není k zahození. Poutavý děj i nečekané zvraty opět odkazující na budoucnost a moderní technologie, doplněné o klasickou problematiku jedince, který usiluje o přežití. Tak či tak, námět je zajímavý sám o sobě. Paradigma s pustým ostrovem už jsme viděli mnohokrát, ale alespoň kam moje paměť sahá, spojit to s dystopií moderního světa je novinka. Podle mě tento seriál rozhodně není takový přešlap vedle, jak hodnocení napovídá.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

V tomhle filmu mi opravdu nic nechybělo. Promyšlený a chytlavý děj, od kterého se patrně rovnou v několika směrech odrazil Zánik říše. Hlavní postavy mi byly nanejvýš sympatické, zejména Julianne Moore v roli Sarah Harding (a upřímně bych vůbec nebyla proti, kdyby se tahle zrzka vrátila na plátna v roce 2021). Já osobně zastávám názor, že tento snímek v mnoha ohledech předčil ten první. Přestože jednička je zkrátka klasika, dvojku plnou nečekaných zvratů, nočních sekvencí, obdivuhodných hereckých výkonů i (spoiler) dinosaurů ve velkoměstě jsem dokázala více ocenit. Z mé strany velká spokojenost.

My (2019)

Dobrý nápad a ještě lepší zpracování. Od dějové linie až po střih je tenhle působivý kousek zkrátka něco neobvyklého a sama to nedokážu k ničemu přirovnat. Atypická směska králíků, pláže a krve, poukazující na to, že jsme všichni nepřítelem sami sobě. Pokud něco ve scénáři nedává smysl, tak to tak má být a mně samotné se líbí ta nevědomost, kterou jsem cítila po dokoukání filmu. Za mě naprostá spokojenost.

Zlato (2016)

Tento film si jisto jistě zaslouží více pozornosti. Skvělý nápad, scénář a zpracování na úrovni. Aby toho nebylo málo, film je doplněn i o chytlavý soundtrack a herecké obsazení je jedna velká trefa do černého. Z McConaugheyho udělali plešatého čtyřicátníka s pivním břichem a Howardová pro mě byla se svým hereckým výkonem středem pozornosti po celou dobu sledovaní. Role Kay celému snímku jen prospěla a filmu nechyběl ani ten správný "duch". Jsem upřímně vděčná, že si někdo dal tu práci dát dohromady film na tohle téma, protože takových moc není. Zkrátka provedení nad zlato.

Beznaděj (2006) (TV film)

Tento skvost jsem nedávno dočetla, krátce předtím, než jsem viděla tento film. Kniha dokonalá, film jedno velké zklamání. Takto kvalitní námět si říká o zpracování na úrovni, bohužel ale většina Kingovek - a Beznaděj není výjimkou - dopadne jako laciný kousek jisto jistě zhotovený v rekordním čase. Byla jsem připravená na pomalejší rozjezd a čekala jsem, kdy mě film vtáhne, ale nestalo se a po více než dvou hodinách jsem jen vděčně vypnula televizi. Tohle si King nezasloužil.

Spolu to dáme (2017)

Nádherný snímek! Rothemundovi obsazení hlavní role Lennyho nevyčítám, ba naopak. Postava nezodpovědného "holomka", který o nocích mění návykové látky rychleji než David kyslíkové lahve a ve výsledku skončí s drahým bourákem v tátově bazénu mu sedí přímo dokonale. Po úspěšné sérii Fakjů pane učiteli by se nám zrovna moc nezavděčili, kdyby z něj udělali svatouška. Ale i Lenny nakonec roztaje. Takový scénář jsme sice všichni čekali, ale od provedení jako takového jsem rozhodně tolik neočekávala. Film o vážné nemoci spojený s místy trefným smyslem pro humor a doplněný o chytlavé dialogy zkrátka nemohl nedopadnout dobře.

Jurský svět (2015)

Za tenhle film bych zkrátka dala ruku do ohně, ne-li obě. Povedená kombinace akčňáku s nějakými těmi prehistorickými aspekty a rodinného filmu s poutavým scénářem i brilantní režií. Všechno je to zalité trefnými dialogy a sbírka dinoušů je od dob Jurského Parku taky rozmanitější. Dokonce můžu s jistotou říct, že starej dobrej Park má teď velkou konkurenci, už jen proto, že odteď se může váš malý přírůstek projet na trpasličím triceratopsovi. Chemie je cítit jak v DNA dinosaurů, tak i mezi dvěma hlavními postavami, bez kterých by to prostě nebylo ono. Na zrzku běhající na jehlách po džungli jsem se nemohla vynadívat a když to vezmu kolem a kolem, herecké výkony necháme radši bez komentáře, nebo tady napíšu slohovku plnou chvály, chvály a zase pro změnu chvály. Trevorrow měl zkrátka ucházející materiál. Nechybí ani dětští hrdinové, kteří sice sem tam trochu přehrávali, ale když přičtu ztráty na životech, jako večerníček bych to potomkům asi nepouštěla. Já sama se ale k němu vždy s radostí vracím a se skleněnýma očima na konci filmu sedím v rohu pokoje, celá vděčná za takové perly, jako je Juráč.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Musím dát ostatním za pravdu v tom, že seriál má s knihou opravdu pramálo společného. Je mi jasné, že se samotným mistrem hororu se poměrně špatně srovnává, protože mu většina snímků nesahá ani po paty a neříkám, že tento kousek je bezchybný, ale určitě není na škodu mu dát šanci. Seriál jsem odsoudila hned po první epizodě a kdyby mi tehdy někdo řekl, že se z něj stane jedna moje velká srdcovka, asi bych se mu vysmála. Ale stalo se. Seriál má dobré herecké obsazení, ucházející soundtrack a správně napínavou dějovou linii, která vás nutí sledovat další a další díly. Jak hodnocení napovídá, první série je nejvíce povedená a asi i k té knize má nejblíže. Zde si tvůrci nasadili laďku moc vysoko, když do světa vypouštěli dvojku. Asi ale nebudu jediná, pro koho byla třetí série zklamáním. Z knihy nepobrala pokud vím nic, ale i tak mohla dopadnout lépe. Stále se ve mně zrcadlí ten upjatý fanoušek, tudíž jsem ochotna tento nedostatek přehlédnout, ale skutečně měli tvůrci na víc, než zakončit seriál takto. A určitě měli dost materiálu na čtvrtou sérii, ale asi se budeme muset spokojit s otevřeným koncem.