• Rodinný

Mechanický pomeranč (1971)

Přestože má Mechanický pomeranč své nedostatky, nemohla jsem se při jeho sledování ubránit dojmu, že jsem svědkem historie světové kinematografie. Celkové obsazení je opravdu pozoruhodné, ale McDowellovy herecké výkony se samy o sobě stávají hlubokým diváckým zážitkem. Kamera i střih, tedy funkce, které v průměrném filmu nijak zvlášť "nevyčuhují", zde zahrály velmi důležitou roli a hudba opřená o nenahraditelného Beethovena výsledné dílo ještě více okořenila. S hlavní myšlenkou kriminality ve spojitosti s morální volbou jsem se setkala již během čtení knižní předlohy, s kterou jsem měla značný problém kvůli užitému jazyku. Cením si tedy toho, že Kubrick tenhle aspekt podstatně zmírnil, ale ne vysloveně potlačil. Druhá polovina filmu byla už o něco slabší, ale i tak nemohu vytknout originalitu a geniální provedení tohohle unikátního počinu.

Ajťáci (2006) (seriál)

Nejsem zrovna fanoušek sitcomů, ale tenhle počin mě od začátku chytil a nepustil. Obsazení je bezesporu naprosto geniální od Mossových infantilit, před Royovy dokonalé (a občas i dobře končící) nápady až po nenahraditelnou, nádhernou Jen. Prostředí tvoří příjemné pozadí pro děj a částečně realistické situace jako v oblasti práce, tak i mezilidských vztahů nejsou jsou zpravidla příjemným zpěstřením. Moc fandím všem jedincům, kteří si na tenhle počin teprve brousí nehty stejně jako těm, kteří právě po 20. viděli poslední sérii.

Ajťáci: Přichází internet (2013) (TV film)

Nádherná a vtipná tečka za nenahraditelným britským sitcomem. Skvěle jsem se bavila a reflektovala všechny ty hodiny strávené s touhle bandou hlavních postav na plátně. Pro všechny oddané fanoušky se bude jednat o tu nejsladší třešničku na dortu.

Sedmilhářky (2017) (seriál)

Já osobně jsem takový ten typ člověka, co má seriály rád, ale jeden sleduje klidně i dva měsíce, protože na to nemá čas. Nicméně tenhle seriál ve mně něco probudil, zhlédla jsem ho poměrně rychle a úžasně jsem se u toho bavila. Musím se přiznat, že těsně předtím, než jsem jej rozkoukala, jsem přelouskala knižní předlohu a už tehdy mi byly postavy velmi sympatické a pro děj jsem měla zvláštní hřejivě hluboké pochopení, což se po zhlédnutí jen a jen posílilo. Jedná se bezesporu o jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděla a nemůžu se dočkat, až se k němu vrátím.

Neposlušnost (2017)

Zuby nehty jsem hodnocení nakonec vytáhla ze 3 hvězdiček na 4. Film by ani nemohl být lépe obsazený, námět i scénář je jednoduše brilantní a kameraman taky odpracoval svoji část více než poctivě, čímž snímku celkově dodal toho správného ducha. To všechno je sice moc hezké, ale filmu očividně něco chybí. Možná se jen zbytečně táhl, protože s takovou nenáročností scénáře bych to na téměř dvě hodiny nenatahovala, ale tohle není moje práce. Film je to bezpochyby hezký, ale i když jsem moc vděčná, něco podobného vzniklo, poslední půlhodinu jsem se zoufale snažila popohnat čas. I tak ale mohu doporučit, něco jsem si z něj skutečně vzala.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Upřímně a otevřeně (a trochu osobně), Marvel a jemu podobné počiny nejsou zrovna mojí diváckou cílovou skupinou a ještě před pár měsíci bych se mohla pyšnit tím, že jsem v oboru MCU nová a nedotčená, ale dobré obsazení (v tomhle případě Elizabeth Olsen) mě donutilo několik filmů zhlédnout. A ačkoliv se mi podobné příliš okatě fiktivní sci-fi příčí, tohle je rozhodně jeden z nejlepších filmů daného žánru. Opravdu těch 140 minut nepovažuji za vyhozený čas a jsem vděčná, že jsem si mohla "rozšířit obzory" ve věci filmů o super-hrdinech zrovna tímhle snímkem.

Pomoc z pekla (2020) (TV film)

Na The Surrogate jsem narazila náhodou v televizi, když jsem ji po těch několika letech zapnula, a během první hodiny jsem nespočetněkrát detaily v dějové linii a hereckých výkonech škatulkovala označením "nízkorozpočtový film". Ve výsledku se ale jednalo spíš o zlozvyk, než o nechuť k danému kinematografickému počinu. On totiž opravdu není tak špatný. Když si odmyslím český dabing na nízké úrovni (což není příliš ojedinělé) a vědomí, že téma náhradního mateřství je můj osobní zájmový obor, jsem schopna objektivně přiznat, že mě vývoj děje nečekaně zaujal. Zpracování má sice ke světové úrovni daleko, ale námět je neokoukaný a snad i nový. Nakonec mě i mrzí, že se snímku nedostalo vyššího hodnocení.

Pasažéři (2016)

Když jsem tenhle snímek viděla poprvé, tak se mi líbil; nic více, nic méně. Už tehdy mi ale neuniklo, jak poutavý, dojemný a krásný příběh se snaží předat. Postupem času můj vztah k Passengers jenom vzkvétal (i když bych to mohla částečně přisoudit i evoluci mého vztahu k Prattovi) a dnes by mě ani nenapadlo ho neuvést ve své hlavní desítce vyvolených. Počínaje příběhem, úžasnými hereckými výkony (a v první řadě velmi slušně obsazenými herci – tedy těmi čtyřmi, kteří se na plátně objevili) a konče sountrackem, vývojem děje a celkovým zpracováním, tenhle film je čistě nádherný počin. Minimálně na zpříjemnění večera rozhodně postačí.

Úkryt v zoo (2017)

Tenhle snímek má obrovskou výpovědní hodnotu a je bezesporu jedním z nejlepších, které jsem kdy viděla. Řada rýpalů by mohla argumentovat tím, že je na světové scéně už takhle hodně filmů zaměřených na tématiku holokaustu, ale tento příběh je podán z nové a dosud nenahraditelné perspektivy. Příběh jako takový je velmi silný a dokáže s člověkem opravdu pohnout, pokud má dotyčný nějakou duši. Cením naprosto úžasné herecké výkony (nejen) hlavních postav, scénář a hlavně celkové zpracování. Určitě to nebylo snadné dílo k zpracování, ale režisérka Niki Caro se na něm vyřádila jak nejlépe uměla. Já mohu jeho zhlédnutí jedině doporučit.

Bláznivá dovolená (2015)

Je mi upřímně líto, že zde nacházím tolik kritiky. Pokaždé jsem se při sledování tohohle filmu přímo královsky bavila od začátku do konce a vždy se k jeho sledování ráda vracím. Přestože tenhle kousek není vyloženě nenahraditelný a není těžké dohledat vícero rodinných road movie alternativ, pro mě osobně je tenhle žánr vždy dobrá volba a i Bláznivá dovolená téhle kategorii přináší něco nového. Ideální obsazení, originální humor i působivá dějová linie. Ať už je tenhle výtvor sebevětší hovadina, můžu jedině doporučit!