• Fantasy

Paranormal Activity: The Ghost Dimension (2015)

Žádná inovace, nevyužitý potenciál "dimenze duchů", naprosto předvídatelný děj, nezajímavé postavy a pomalé tempo. Tenhle díl série nízkorozpočtových snímků má spoustu problému přes které prostě nejede vlak. Přitom měl potenciál. Ne že by snad kamera, která má možnost vidět do světa zla byla něčím novým v oblasti hororového žánru, nicméně určitě je to alespoň změna oproti předchozím dílům. První polovinu filmu se v podstatě nic neděje, seznamujeme se s absolutně nezajímavými postavami, se kterými není ani proč soucítit a občas přijde nějaká rádoby hororovější scéna. Všichni kdo sérii PA znají, vědí, že stejně na začátku démon nemá ve zvyku ukázat svoji sílu v celé parádě za doprovodu mnoha decibelů, takže proč bychom se toho ještě měli bát. No a jak to tak bývá, démona ve druhé polovině přestane ta hra na schovávanou bavit, takže začne konečně nějaká akce. Jediná věc která fungovala byly lekačky, některé z nich jsou relativně nečekané a fakt si u nich vyskočíte, ale to je vše. Některé věci z příběhu byly vysvětleny, některé nikoli a jak to tak bývá, na konci filmu přišla další spousta otázek. K tomu si přidejte ještě pár nelogičností v ději jako takovém a spoustu hororových klišé. Podprůměrný horor.

Spectre (2015)

Od Spectre rozhodně nelze očekávat nějaké komplexní dějové zvraty, rozmanitý vývoj postav či snad nějakou inovaci ve svém žánru. Nicméně tohle od toho snad nikdo ani nečekal. Bondovky byly, jsou a budou vždycky o tom, že již dopředu víme na co jdeme a co od toho čekat. A z takovéhoto úhlu pohledu je nejnovější film s Jamesem Bondem vysoce nadprůměrné dílo, které by si rozhodně neměl nikdo nechat ujít. Úvodní scéna byla dle mého názoru nejlepší ze všech Bondů s Danielem Craigem a následující intro plné abstraktních motivů tentokrát laděné spíše do temna, doprovázené písní "Writing's On The Wall" od Sama Smithe bylo úžasné. Příběhově nám Spectre udělá z předchozích Craigových bondovek jeden kontinuální příběh, který právě tímto titulem uzavře, takže se můžeme příště těšit na nový start. Film má delší stopáž, než jak jsme byli doposud zvyklí, nicméně uvědomil jsem si to, až když jsem se podíval po kině na hodinky - vůbec jsem se u filmu nenudil. Postavy ničím nepřekvapí, James v Craigově podání exceluje jako vždy, nový M už není to co bývala stará M, ale výrazné problémy jsem s ním neměl a Q je stejně jako ve Skyfallu úžasně vtipná postava. Bondgirl je na tom o poznání hůře, naprosto nezajímavá a nevýrazná postava navíc ještě ztvárněná nesympatickou herečkou. A problém jsem měl i s hlavním záporákem. (Spoiler) Nejen že se ve filmu materiálně skoro nevyskytl, ale ta postava si neskutečně odporovala. Film ho líčí jako geniálního vůdce všeho, který dopředu plánoval veškeré události co se Jamesovi za poslední dekádu staly. A pak ho během chvíle James porazí způsobem, že to celé "vyvaří z vody". Zklamání. Film provází úžasná hudba Thomase Newmana, která mu dodává atmosféru. Suma sumárum co jsem čekal co jsem dostal, někde jsem byl příjemně někde naopak nepříjemně překvapen, ale ve výsledku nemohu než udělit čtyři hvězdy za solidního nástupce Skyfallu.