• Pohádka

Můj přítel Monk - Pan Monk a kletba voodoo (2009) (epizoda)

Konečně zase pořádná epizoda, kde i ta detektivní zápletka je velmi zajímavě vymyšlená. Vzhledem k tomu, že záporačka zde nedostane tolik prostoru, tak i to rozuzlení není tak očividné. Jinak se ukazuje, jak moc jsou postavy ovlivněny prací scénáristy - v minulém dílu jsem Natalii nemohl přijít na jméno, zde mi jí bylo líto a celý ten její strach byl pěkně zahraný, jeden z jejích nejlepších výkonů v seriálu celkově. Randy mi tady přišel opravdu vtipný, ne jako jindy - sice nevěří ve voodoo, ale své jméno v obchodě s voodoo raději neřekne. "Já jsem Leland Stottlemayer, policie. - " A já taky."

Hvězdná brána - Schůzka na nejvyšší úrovni (2002) (epizoda)

Vše pozitivní jsem napsal k pokračování, tenhle dvojdíl patří mezi mé nejoblíbenější z celého seriálu. Tady bych napsal jednu věc, která mi na dílu vadí. Jde o masivní vyvražďování vedlejších postav, základna Tok'rů je pod masivním útokem nepřítele, vše se hroutí a jediný, kdo neumírá, dokonce ani neutrpí žádné zranění, jsou 3 členové SG-1. Tok'rové i SG-17 samozřejmě zemřou všichni (jen jeden člen SG-17 hned neumře, ale tady si scénáristé vytvořili berličku, která předpovídá smutný osud postavy v pokračování), alespoň jednu z těch vedlejších postav mohli scénáristé nechat přežít.

Hvězdná brána - Poslední boj (2002) (epizoda)

Výborná dvojepizoda, hodně důležitá pro budoucí děj seriálu - máme tu návrat Anubise, Ba'al je tu poprvé na scéně a poznáváme i nové Goa'uldy, dozvíme se tu o nich i pár nových informací, jed na symbionty zde vstupuje na scénu, dořeší se zápletka s Lantashem a Tok'rové zde dostanou pořádný úder od nepřítele. Akční i expoziční část příběhu jsou pěkně v rovině, jsou tu i pěkné charakterové momentky pro Daniela a Sam (Orisis znovu na scéně moc potěšil), v první části problýskl i humor. Jedna věc mi ale na téhle epizodě strašně vadí - jakkoliv dobře je závěr zpracovaný, tak smrt Elliota mi prostě hrozně vadí. Jednak nevěřím tomu, že nemá absolutně žádnou šanci na přežití, kdyby v téhle pozici byl někdo z SG-1, tak by zbytek toho daného člověka napospas Jaffům nenechal, ať by to jakkoliv navrhoval. Navíc zde bylo řešení, vzorec sebou mohl vzít někdo z lidí, nechat se zajmout a pak jed použít v momentě, kdy by zbytek týmu byl mimo dosah zbraně, po vyprchání by mohli odejít bránou. A jak už tu někdo psal, po té pozornosti, kterou Elliot měl v epizodě s kadety, mi jeho smrt přijde jako pěkný podraz na diváka, doufal jsem, že se z něj stane stálá vedlejší postava (v to samé jsem doufal u Grogana a Haileyové, ti alespoň zůstali naživu) a ono tohle. Škoda, byl to dobře napsaný a zahraný charakter....

Můj přítel Monk - Pan Monk a kritik (2009) (epizoda)

Druhá hodně slabá epizoda v řadě. Kriminální zápletka je tu opravdu velice prostá - už při prvním záběru na tmavou siluetu každého musí napadnout záměna osob, vzhledem k malému množství lidí je prakticky jasné, kdo byl na kritikově místě i to, že ve vraždě nebyl zapleten. Nechápu ani snahu neukazovat tvář vraha, když minimálně v našem dabingu to každý pozná po prvním slově (snad v originále to bylo jinak). Co epizodu sráží ještě hlouběji, jsou dvě věci. Jednou z nich je závěrečné usvědčení - obvinění z pokusu o znásilnění je trestné a banda detektivů se tam přitom trapně tlemí, když si pomáhají nelegálními prostředky. Druhým hodně velkým problémem je postava Natalie v tomhle díle. Normálně s ní nemívám zásadnější problémy, v téhle epizodě ji ale prakticky nesnesu. Celé její snažení zavání arogancí a ubohou pomstou za to, že se kritik odvážil negativně ohodnotit její dceru, nějaká touha po spravedlnosti se tam ani na okamžik neobjeví. Jak moc jsem si přál, aby vrahem byl někdo jiný a ona musela sklapnout podpatky, ale ne, takovou radost mi scénárista neudělal. To hudební vystoupení Julie mi přišlo naprosto průměrné, to slovo zapomenutelné to vystihuje dokonale.

Můj přítel Monk - Pan Monk svědčí u soudu (2009) (epizoda)

Premisa dílu je vynikající, spíš mě překvapuje, že se to nestalo už dříve (když vezmeme v úvahu všechny ty za vlasy přitažené důkazy a teorie, které by určitě daly obžalobě práci dokázat - a to v průběhu celé série), nicméně provedení kulhá na obě nohy. Především Jayi Mohrovi ten brilantní právník příliš nejde věřit, jeho způsob obhajoby místy připomíná spíš parodii (největší důkaz obhajoby je ten rozdrcený štěrk, právník vyzývá Monka, aby spojil kousky dohromady a soudce nebo prokurátor nezasáhne a nepoukáže na absurdnost celého argumentu?), přesto se mu nějak podaří porotu přesvědčit. "Naštěstí" jsme v Monkovi, kde vrah prostě nemůže uniknout, takže tu máme další vraždu, náhodou se týká Randyho známého a náhodou je vrah ten samý. I to, jak jsou obě vraždy propojené, je tak vykonstruované, že je to k smíchu - záporákovi se rozbije žárovka v autě zrovna po cestě z místa činu a v obchodě, kde si chce koupit novou, zrovna dochází k loupeži. A to závěrečné usvědčení, jen na základě nějakého slovíčkaření, s tím si ten brilantní právník poradit neumí, když dokázal rozbít daleko víc důkazů u prvního případu? Jak výhodné, že jsme z druhého procesu viděli jen konec. Kriminální zápletky tu nejsou nijak zajímavé, tentokrát pokus o perfektní alibi působí dost zoufale, druhá vražda je tu skoro navíc (jen umožnit odsouzení vraha, Monk přece nesmí prohrát). Randyho zápletka ho alespoň tentokrát ukazuje z vážnější stránky, tak dám body alespoň za to. Jeden z nejslabších dílů celého seriálu a přitom měl takový potenciál...

Akta X - Červené muzeum (1994) (epizoda)

Zajímavá epizoda, která je podařenou kombinací epizody samostatné a mytologické. Zprvu tajemné mizení dětí, které se následně objeví označkované, podivná sekta a agresivní obyvatelé městečka působí tajemně a pak, někdy kolem úmrtí doktora, se začne vynořovat konspirace a uvidíme zde i návrat vraha Muže z Pentagonu (tu kulku by si opravdu zasloužil od Muldera, ale dává to smysl, Mulder by ho logicky chtěl vyslýchat a zjistit víc o konspiraci).

Můj přítel Monk - Oblíbený seriál pana Monka (2009) (epizoda)

Další průměrná epizoda Monka s velice průhlednou zápletkou (minimálně od momentu, kdy dojde k úmrtí). Monkova obsese někdy pobavila, ale místy to i lezlo divákovi na nervy. Navíc vraždící herec a zabití zdánlivého agresora je recyklací z dřívějších epizod, tam to bylo zpracováno ještě hůře (epizoda se zhypnotizovaným Monkem), tady alespoň Monk diváka tolik neštval, i když to závěrečné shrnutí ve snu, kde byl Monk součástí seriálu, bylo hodně trapné a mělo skončit na podlaze střižny.

Můj přítel Monk - Pan Monk míří do Las Vegas (2005) (epizoda)

Vrchol IMHO slabé 3. série. Zase jedna vražda, kde očividný pachatel nemohl vraždit, protože nebyl na místě činu. Randy a jeho problémy s gamblingem vynikající, zpívající kapitán, který je chytřejší než Monk, jen když se pořádně opije, stejně tak. Naopak Natalie se tady ještě moc neusadila, celkově mi tady to její neustálé adorování ze všech stran lezlo na nervy. Záporák mocný, ale nepříliš chytrý (po týdnu se nezbaví lístků, které údajně ztratil nebo nenechá uklidit výtahovou šachtu?). A na úvod zase obrovská náhodička - vražda ve Vegas, daleko od San Franciska, ale naštěstí tam zrovna byl kapitán s Randym na loučení se svobodou.

Můj přítel Monk - Pan Monk se opíjí (2005) (epizoda)

Pěkná epizoda, kde máme tentokrát trochu jinou záhadu - zmizelý člověk, kterého si nepamatuje skupina navzájem cizích lidí. Ale náhodou se to stalo zrovna ve vinařství, kam Monk pravidelně jezdí na výročí, takže to dlouho záhadou nezůstane. Ještě se k tomu připlete jeden nájemný vrah a Monk se nám na konci pořádně opije (což moc nebaštím, s jeho encyklopedickými znalostmi by měl hned poznat pravý alkohol), celkově příjemná epizoda k sledování.

Můj přítel Monk - Pan Monk si vylepšuje kondici (2008) (epizoda)

Takhle mám Monka rád, máme zde sice nekomplikovanou, ale příjemnou kriminální zápletku, která je doplněna vtipnou vedlejší linkou s Monkem a jeho cvičením. Nemám rád, když je tam druhá linka jen proto, aby umožnila nějaký vývoj v kriminálním případu, tady to tak není. Sympatický James Lesure, spousta humoru (kromě cvičícího Monka i Randy a jeho boxerské zkušenosti) a ledově chladný záporák, jeden z těch, kteří působí nebezpečně (v rámci Monka spíš výjimka). Jediná drobná výtka je ta úvodní zmínka kapitána o kradeném umění, divák trochu znalý pravidel Monka hned tuší, že to jistě musí hrát nějakou roli v epizodě.