• Pohádka

Akta X - Odkázáni peklu (2002) (epizoda)

Zase jednou pěkně brutální a napínavá epizoda, byť s hodně za vlasy přitaženou pointou. Musím nesouhlasit s Trevorem, Monica sice není Mulder, ale problém věřit nemá a pro mě je za něj dost kvalitní náhradou (Dogget je taky dobrej, ale jeho charakter skeptika je spíše podobnej Scullyový), navíc se na ni kouká mnohem lépe než na Muldera.

Akta X - Nulový součet (1997) (epizoda)

Skvělá epizoda, která je centrovaná na Skinnera a ukazuje jeho loajalitu k agentce Scullyové, jak daleko je ochoten zajít a udělat něco, co se mu evidentně hnusí. A Mulder sice zprvu nechápe, ale nakonec vidí, jak se věci skutečně mají. Konspirační zápletka byla také hodně zajímavá a Kuřák zase jednou intrikoval, Skinnera se prostě od doby, kdy začal přecházet na stranu hlavních hrdinů, nepřestávali pokoušet dostat.

Hvězdná brána - Hadí zášť (2000) (epizoda)

Dvě zdánlivě nesouvisející linky do sebe nakonec krásně zapadnou. Tady ještě mučení Teal'ca nebylo otřepanou scenáristickou berličkou, přechod Rak'nora na jeho stranu působil uvěřitelně a přirozeně, navíc to zase trochu posunulo linii se vzpourou Jaffů dopředu. Přesto mě více bavila mise zbytku SG-1, vychytralý plán na rozpoutání konfliktu mezi Apophisem a Heru'urem se nakonec trochu vymkl z kontroly. Tradičně skvělý Jacob Carter.

Můj přítel Monk - Pan Monk a opravdu, opravdu mrtvý chlap (2007) (epizoda)

Skvělá parodie na CSI kriminálky, kdy stará dobrá detektivní práce vítězí nad tunou moderní techniky. Já osobně mám CSI rád (tu původní), ale tam i přes záměr na techniku detektivové nepřestávají používat i svůj mozek - což zdejší federálové evidentně zapomněli. Alespoň se svou moderní technikou nakonec sejmuli vraha. Jinak Randy jako pouliční zpěvák neměl chybu, kapitánova reakce pobavila stejně tak. ("Problém je, že teď ho chce zabít mnohem víc lidí než ten vrah. Třeba já.") Jinak jeden z mála dílů, kde záporáka skoro neuvidíme.

Můj přítel Monk - Pan Monk navštěvuje farmu (2007) (epizoda)

Pěkný detektivní příběh, kde je v popředí Randy Disher. Někdy mi vadí, jak z něj až přehnaně dělají klauna, i tady to místy skřípe (zvířata se musí krmit každý den?), ale nakonec se přece jen ukáže, že instinkty detektiva má. Záhada je dobře vymyšlená, i když si myslím, že by někdo odpovědný musel najít ránu na hlavě nebo poukázat na časovou nesrovnalost a záporák Ricarda Chavira působí jako totální pohodář, takže mu člověk i fandí. Jen ty náhodičky se prostě musí překousnout, zatím mám pocit, že v 5. řadě je toho ještě více, než v těch předchozích. Takže zrovna náhodou Randyho strejda (mimochodem tady si autoři popírají vlastní fakta, dle 3. série strýce nemá) měl za souseda pěstitele trávy a zrovna v době, kdy ho ten zmíněný soused zavraždil, Randy zase něco zvoral a rozhodl se odejít od policie na farmu (jinak by případ skončil uzavřený jako sebevražda).

Hvězdná brána - Kletba (2000) (epizoda)

Skvělý Goa'uld Orisis nám vstoupil na scénu, Anna Louise-Plowman je pro mě nejlépe ztvárněný Goa'uld v celé sérii - chladně kalkulující, schopný splynout s davem (jak dobře zahrál Sarah, při prvním shlédnutí jsem do poslední chvíle netušil, že hostitelkou je ona a ani při opakovaném shlédnutí by to člověk nepoznal), nemilosrdný, chytrý, schopný vyvolat v člověku pocit napětí, dokonce jeho ďábelskost ještě posiluje atraktivitu herečky - pokud je to vůbec možné. I příběh je zde zajímavý, poznáváme Danielovy kořeny (potěšil návrat egypské mytologie) archeologa a jeho kolegy - Steven byl taky zajímavý charakter a to falešné zdání, že Orisis vstoupil do něho, dobře funguje. Jack a Teal'c moc prostoru nedostali (na konci bych čekal, že generál přidá SG tým jako zálohu), ale vnesli trochu humoru do epizody. ("Nic jsme nechytili, rybaříme.")

Hvězdná brána - Série 4 (2000) (série)

Hned po šesté řadě jde o nejlepší sérii celého seriálu, kde je hodně mých oblíbených, pětihvězdičkových dílů, což vyrovnává 2-3 slabší (ale stále mírně nadprůměrné až průměrné) epizody.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Málokdy se stane, aby dvojka dalece překonala jedničku, ale tady se to beze zbytku povedlo, dokonce v rámci celého univerza jde o jeden z nejlepších dílů. Ne, že by minulý díl byl špatný, ale Captain America na mě vždycky působil jako nejslabší marvelácký hrdina - takový americký Mirek Dušín (navzdory sympatickému Chrisi Evansovi), tady si u mě spravil reputaci. Sice tady chybí ta retro atmosféra (a skoro absentuje sexy agentka Carterová), ale tady je jeho idealistický přístup ve skvělém kontrastu s ústřední zápletkou, přihrávají mu další sympatické postavy z universa (Fury, Black Widow), je tady přesně dávkované množství humoru, akci je radost sledovat a máme tady slušné záporáky (velmi dobrý Redford, drsňák Grillo) a hlavně stylový Winter Soldier, ze kterého jde strach, ale taky se ukáže jeho pohřbená lidská stránka, takže ho člověk i lituje. Taky návaznost na jiné filmy z universa potěší (třeba malá rolička agenta, který v Thorovi pomáhal zajišťovat kladivo - kdo by čekal, že ho vrátí zpět? a ta scéna se shozením ze střechy je skvělá), tu pátou hvězdičku nemůžu nedat už kvůli božské Scarlett.

Hvězdná brána - Odkaz Ataniků (2000) (epizoda)

Tak z našich hrdinů se dokonce stali superhrdinové alá Superman, ovšem přineslo to jen problémy. (byť nakonec i nějaký užitek) Skvělá epizoda více humorného charakteru, kde hlavní hrdinové narazí na mimozemskou technologii, která navzdory očekávání i schopnostem, které umí dát, škodí a negativně působí i na jejich osobnosti (arogance, ignorování rozkazů, dokonce agresivita). Jen musím souhlasit s majo, přece má SGC kolem 15 týmů, tak mi neříkejte, že když SG-1 nemůže jít, tak se pro jistotu nic nepodnikne. Jinak nejlepší scéna je nevinný pozdrav Silera, který mu způsobí otřes mozku a zlomení ruky.

Můj přítel Monk - Pan Monk a stávka popelářů (2006) (epizoda)

Jedna z nejlepších epizod celého Monka, kde konečně vidíme i to, že se může zmýlit a dokonce vymýšlet i ty nejšílenější teorie (teorie o Alici Cooperovi podpořená absurdně vtipným flashbackem). Škoda je, že je to zmýlení dáno tím stresem situace, daleko zajímavější by by bylo, kdyby se to čas od času stalo - ty neomylné hrdiny moc nemusím, i když u Monka s tím tak velkým problém nemám, na rozdíl od jiných je to alespoň vysvětleno jeho nemocí. Dokonce zde vidíme i jeho temnější stránku - posílat odpadky svému psychiatrovi a skoro zapřít vraždu kvůli přerušení stávky. Detektivní případ byl tentokrát velmi zajímavý a pachatel až do konce neznámý, ta falešná stopa k starostovi (skvělý Chi McBride) dobře provedená.