• Pohádka

Hvězdná brána - Pokrevní pouto (1997) (epizoda)

Slabší epizoda, Teal'cův rodinný život mě nikdy moc nebavil. Epizodu zachraňuje představení Brata'cova charakteru, jeho interakce se zbytkem týmu byly dokonalé.

Hvězdná brána - Mezi světlem a tmou (1997) (epizoda)

Tak to ani netrvalo dlouho a oblíbený motiv nemoci z cizí planety se objevil. Jedním originálním prvkem této nákazy je fakt, že tahle nemoc nezabíjí, jen by uvrhla lidstvo zpět do doby kamenné. Doktorka Fraiserová a plukovník Makepeace poprvé na scéně, slušná atmosféra, několik povedených scén, kdy se u lidí objevuje chování primitivů (za mě vede Teal'cova pacifikace poručíka Johnsona).

Hvězdná brána - Seth (1999) (epizoda)

Tak to byl druhý Goa'uld v řadě, kterého SGC dostalo hned po Hathor. Pěkná epizodka, která se mi celkem líbí, i když je zde několik děr v příběhu (nekonzistentní účinky zat'nik'atelu, Jacob najednou odnikud vytáhne ozbrojenou ruku) nebo linií, které mi moc nesedí (nuceně vložená paralela mezi Jacobem a Levinsonovými, arogance SG-1 k agentovi ATF, který nepůsobí nafoukaně, spíše jako policista, který se snaží řádně dělat svou práci). Už přítomnost Jacoba je velké plus, i zápletka je zajímavá. A Seth byl vcelku charismatický Goa'uld. A jako zlatý hřeb ten slavný jaffský vtip.

Hvězdná brána - Pod palbou (1999) (epizoda)

Pěkná akční epizoda, kde konečně trochu vidíme v akci pár dalších SG týmů, škoda, že kromě sympatického plukovníka Makepeace je to jen banda komparzistů, kde nemáme šanci poznat je trochu víc. Několik zajímavých nápadů bylo napasovaných do epizody, některé měly důležitost pro budoucí dějové linie - mluvím hlavně o počátku Jaffské rebelie, jiné zůstaly nevyužité - Jack hostitelem Goa'ulda. Největším plusem dílu je pak první Hammondova akce ve vesmíru a jak si to evidentně užíval. Vlastně jediná věc, která mi na tomhle dílu vadí, je takový pocit falešně šťastného konce, kdy to vyznívá, že všechno dobře dopadlo, přitom to vypadá, že kvůli záchraně 3 lidí jich 8 nebo 9 umřelo, aniž by to někomu dělalo vrásky. Řekl bych, že major Davis měl v tomhle ohledu pravdu....

Walker, Texas Ranger - Poslední svého druhu - 2. část (1997) (epizoda)

Tady bych mohl zopakovat celý komentář k minulému dílu, takže jen dodám, že se tady objevila ještě jedna typická věc pro kovbojku, jediná, která chyběla v minulém díle: přestřelky na hlavní ulici, tady jich máme hned několik. "Tak to ti asi nezbejvá nic jinýho nežli zemřít."

Walker, Texas Ranger - Poslední svého druhu - 1. část (1997) (epizoda)

Jinak mi westernové epizody v Chuckovi neseděly, ale tahle dvojepizoda na mě dýchla atmosférou Divokého západu. Norris je sice tradičně prkenný (a ty dlouhý vlasy to ještě vylepšují), ale v podstatě tady nechybí nic pro typickou kovbojku ve stylu Wyatta Earpa. Máme tu železnici, chudé farmáře, bandu pistolníků terorizující celé širé okolí (skvělý bezohledný desperát v podání Marshalla Teagua), bohatého místního syčáka (výborný Ed Lauter), Indiány, zbabělého šerifa a osamělého hrdinu. Určitě je tenhle dvojdíl jedna z lepších epizod celého seriálu.

Akta X - Procházka (1995) (epizoda)

Pěkná strašidelná epizoda s výborným záporákem. Sice moc nechápu jeho nadpřirozené schopnosti (jak dokáže zabránit někomu zemřít ve vařící vodě nebo zablokuje náboje ve zbrani?), ale jinak nemám žádnou zásadnější námitku. "A teď, pokud jste hotovej s otázkami, tak bych si chvíli dáchnul."

Můj přítel Monk - Pan Monk a maratónec (2002) (epizoda)

První z mnoha epizod ve stylu Columba, kde Monk hned na začátku identifikuje vraha, ale ten má neprůstřelné alibi. A neprůstřelné alibi v Monkovi jde o stupeň výš než v jiných detektivních seriálech - máme tu např. vraždící osobu v přeplněné místnosti, vraha v komatu, ve vesmíru, v živém vysílání.... Tahle epizoda tenhle styl epizod skvěla uvedla.

Můj přítel Monk - Pan Monk a letadlo (2002) (epizoda)

Ne, ne, ne, tyhle díly, kdy se detektiv někam vydá a čirou náhodou se tam nachomýtne k vraždě, mi vždycky vadily ve všech kriminálních seriálech. Zvlášť, když autoři tak trapně strkají Monkovi všechny vodítka až pod nos (náhodou vidí, jak se pár objímá na letišti, jak si podezřelý čistí boty, diskuze o vegetariánském menu, žena si stěžuje, že nelétá). Navíc je to plné děr a nelogičností - vražda na přeplněném letišti a nikdo nic neviděl?, matný záporák a slabé obsazení vedlejších rolí (nejhorší ta letuška v podání Shalhoubovy ženy). Dvě hvězdy hlavně za místy povedený humor (naopak scéna s malou holčičkou byla velice trapná) a projednou kompetentního Dishera.

Můj přítel Monk - Pan Monk a zemětřesení (2002) (epizoda)

Tady jsem přiznám nepochopil dost klíčovou věc - jak se mohla vražda toho dědka nahrát do telefonu, když v té scéně, kdy ho žena napadla, vůbec neměl telefon v ruce? Asi scénáristi zoufale potřebovali něco, na co pachatele nachytat? No možná to Monk na konci vysvětlil, ale když mluvil pozpátku, tak to těžko rozluštit... Jinak to nebyla špatná epizoda, ale jedna moje velká výtka k Monkovi je, jak za vlasy přitažené okolnosti scénáristé někdy vytáhnou z klobouku, aby Monk získal důkaz proti vrahovi.