• Pohádka

Můj přítel Monk - Pan Monk se ožení (2004) (epizoda)

V nějakém komentáři k Monkovi jsem zmínil, jak někdy autoři vytáhnou hodně za vlasy přitažené berličky pro dopadení pachatelů. Něco podobného je, jaké náhodičky se někdy stanou, aby se Monk vůbec k případu dostal. Třeba tahle epizoda - záporák si z bůhvíkolika žen vybere ke sňatku zrovna matku jedné z hlavních postav, takže se Monk dostane k případu. Kriminální zápletka je v tomhle dílu hodně v pozadí, což je škoda, protože Nestor Carbonell má na to hrát slušného záporáka, nějaký humor zde sice funguje, ale ten skoro parodický konec v šatníku mě připadal vysloveně trapný a hodně epizodu shodil dolů.

Hvězdná brána - Časová smyčka (2000) (epizoda)

Skvělá humorná epizoda, kterou lze doporučit i naprostým neznalcům celého seriálu. Tady ještě humor uměli, ne jako v pozdějších sériích.

Hvězdná brána - Vodní brána (2000) (epizoda)

Tak Rusové se dostali k bráně. Chvíli to vypadalo, že byli fikanější než Američani a zprovoznili ji mnohem rychleji, ale to je samozřejmě vysvětleno podvratnou činností Maybourna. Každopádně tady máme takovou malou záhadu, proč nejde brána zavřít, ke které se brzy přidá vyvraždění veškerého osazenstva základny. Až na ten hodně urychlený konec příjemná epizoda, i když bych ji nezařadil mezi mé nejoblíbenější.

Hvězdná brána - Duchové (1998) (epizoda)

Dobrá příležitost vidět Carterovou poprvé ve vedení týmu, ty scény s indiánskou kulturou mě moc nebavily, ale infiltrace SGC mimozemšťany to zase zvedla nahoru. Mohli trochu ukázat, že Hammondovi nebyl rozkaz příjemný, takhle působil trochu mimo charakter. Jinak bylo dobré vidět, že kapitán Conner se vrátil do normálu po té katastrofální misi z první sezony, škoda, že se Roger C. Cross už v seriálu znovu neobjevil.

Můj přítel Monk - Pan Monk a tři koláče (2004) (epizoda)

Skvělý John Turturro v roli bratra pana Monka. Tady se autoři trefili do černého, skutečně je tu podoba. Kriminální zápletka sice trochu slabší, ale i tak dobrá. Záporák byl velmi slušně zahrán.

Můj přítel Monk - Pan Monk a kluk s novinami (2004) (epizoda)

Zápletka zajímavá, četbou jedněch novin Monk odhalil další zločiny, jen ten hlavní zločin s ním neměl nakonec nic společného, byť to čekal. Soupeření Monka se Sharonou bylo vtipné, vůbec tenhle díl byl plný skvělých hlášek. ("Promiňte, vám se nesměju. - Já ano.") No a 5 hvězd musím dát už kvůli Nicole DeHuff, nejvíc sexy záporačce z celé Monkovy série, jak já jí přál, aby jí to vyšlo, aby obrala toho troubu a někde si užívala s prachama.

Hvězdná brána - První hostitelé (2000) (epizoda)

Díly s Unasy mě v seriálu moc nebavily, tenhle díl je výjimka, i když to sbližování Daniela s Chakou mě moc nebavilo ani tady. Druhá linie s SG týmy byla o dost zajímavější, konečně jsme tu měli několik zajímavých postav z jiného SG týmu - pro Coburna bych si přál víc prostoru, Griff ho dostal o něco víc, ale taky se mohl objevit ve více epizodách, jen ten Pierce se přece jen objevil ve více epizodách a na vedlejší postavu to dotáhl v seriálu daleko (velitel mimozemské základny v 8. řadě). No a klasická scéna "Kdo má v hlavě hada, ať zvedne ruku." je prostě dokonalá.

Hvězdná brána - Zmrtvýchvstání (1997) (epizoda)

Zabití Jackova syna byla pro jeho charakter důležitá věc, takže se nedivím, že autoři cítili potřebu ji v počátcích seriálu uzavřít. Nemůžu říct, že by šlo o jednu z mých oblíbených epizod, ale svou důležitost měla a herecký výkon RDA se mi líbil. Teal'c sledující zprávy pobavil - první dojem dělá hodně, co si ten chudák asi mohl o naší planetě po tomhle myslet? Jinak tady mi ještě rozebírání Charlieho nevadilo, ale škoda, že to touhle epizodou neskončilo.

Můj přítel Monk - Pan Monk jde do divadla (2003) (epizoda)

Monkovo hraní divadla bylo jedním slovem excelentní, opravdu jsem se skvěle bavil. "Kdo objednal salát na zem? - Takhle se smějete? - Moc se smát neumím. - No tak, snažte se zasmát." Ovšem zápletka už tak slavná není. Nejsem odborník na alergie, ale sotva se dá předvídat, že alergická reakce zabere přesně v momentě, kdy to bude potřeba. A nechávat si věc, kterou jsme někoho otrávili bůhvíjak dlouho, to je taky pěkně chabá scenáristická berlička. Stejně by to nic nedokazovalo, pokud burské ořechy nemají DNA, tak i kdyby se zbytky našly v těle mrtvoly, tak nemohou prokázat, že ho otrávila ta láhev ze šatny herečky. Nicméně ten humor to hodně vyrovnává, takže pod 4 hvězdy nepůjdu. Jinak první velké Monkovo vodítko k pachatelce - tak ona se objednala na manikúru dva týdny dopředu a muselo to být jedině kvůli vystoupení v té hře. Kdepak, ženy se nemohou objednat na takovou proceduru jen tak, aby dobře vypadaly, to jim vůbec není podobné....

Můj přítel Monk - Pan Monk a spící podezřelý (2003) (epizoda)

Že nemůže vraždit osoba v kómatu? V Monkovi prostě není nic nemožné, ani takovéhle alibi podezřelému nestačí. Napětí mezi agentem ATF a kapitánem bylo dobré, ale Sharoniny rodinné trable byly docela nuda. Ještě navíc je pak autoři využili pro vysvětlení Sharonina odchodu, dávalo to snad smysl vzhledem k tomu, jak zde jejího bývalého vykreslili?