• Pohádka

Columbo - Columbo na univerzitě (1990) (epizoda)

Protivníci v tomhle díle jsou docela rozporuplní, někdy působí dost inteligentně, ale svou aktivitou po vraždě až příliš okatě stahují pozornost na sebe. Určitě by od nich bylo rozumnější se od vyšetřování raději distancovat, Columbo by se k onomu poměru a profesorovým knihám jistě dostal i bez nich. Samotná vražda byla provedená chytře, ale až trochu moc překombinovaně, spoléhalo se tam najednou až na moc detailů.

Columbo - Jak vytočit vraždu (1978) (epizoda)

Tohle patří mezi mé oblíbené epizody, tentokrát poručík nevařil z vody, ale vcelku charismatický vrah po sobě zanechal dost stop, a jakmile poručík pojal podezření na to vycvičení na zabití, tak kromě majitele tak nějak nikdo nepřicházel moc v úvahu. Být tím vrahem, tak bych nikdy to slovo před Columbem nevyslovil, zvláště po tom jeho proslovu bych ho podezříval, že může diktafonem natáčet každé mé slovo celou dobu. Asi na takové obavy měl až příliš vysoké ego. Mimochodem Kim Cattrall je tady k sežrání (samozřejmě v jiném slova smyslu než ta oběť).

Columbo - Rozhodující zápas (1972) (epizoda)

Protivník v tomhle dílu byl excelentní, skvělý herecký výkon pana Culpa. Ovšem po stránce scénáře to byla dost slabé, pokud mi něco neuniklo, tak Columbo neměl ani jednoznačné důkazy o tom, že šlo skutečně o vraždu, motiv mi taky nějak unikl. A ten finální důkaz by každý schopný právník jistě dokázal rozsekat na hadry. Obecně bych rád u mnoha jeho případů viděl tu soudní dohru, asi by poručík civěl jak by ty jeho "neprůstřelné" důkazy u soudu obstály.

Columbo (1971) (seriál)

Upřímně nechápu, jak všichni kteří kritizují nereálnost CSI (které jsem si dobře vědom a nijak mi nevadí), mohou tohle považovat za extrémně realistický či logický seriál, vždy je tam ta nereálnost ve stejně vysoké míře, jen v jiné oblasti. Když se na to podíváme souhrnně, máme tu jednoho superpoldu, který hned od první věty s vrahem naprosto neomylně ví, že vrahem je on a nikdo jiný (a i když vrah nemá na první pohled žádný evidentní motiv, viz díl Dvojexpozice nebo Popel popelu), všimne si naprosto každé maličkosti, nenechá se zmást žádnou falešnou stopou, při vyšetřování mu hrajou všemožný náhodičky přímo na ruku, opírá se o důkazy typu "já bych to udělal takhle" (což jsem zaznamenal i v CSI a i tam mě to štve, že by jeden člověk něco nějak udělal přece neznamená, že to pro všechny funguje stejně) nebo prkotiny, který by každej trochu chytrej právník vyvrátil nebo alespoň zpochybnil přinejmenším v polovině případů, nebo bez jakýchkoliv vodítek pátrá správným směrem (původ kouzelníka Santiniho v Kouzelném alibi či nákup oblečení v Sex a ženatý detektiv). Na druhou stranu seriál obsahuje zajímavé protivníky s promyšlenými plány na vraždu a je zajímavé sledovat vývoj vyšetřování a jak se vrah snaží reagovat na našeho "geniálního" poručíka. Kvůli postavě hlavního hrdiny ale víc než tři hvězdy dát nemohu.

Hvězdná brána - Proroctví (2003) (epizoda)

Jedna z nejlepších epizod 6. série a celého seriálu vůbec. Zajímavě si pohrává s myšlenkou předurčenosti osudu, nakolik má na tenhle fakt člověk vliv. Jonasův charakter tu byl výborně vykreslen, škoda, že šlo o jednu z jeho posledních epizod, protože měl hodně potenciálu do budoucna. Skvělé akční scény, především ta vize s napadením SGC byla hodně působivá.

Hvězdná brána - Návrat domů (2003) (epizoda)

Výborná epizoda, jedna z nejlepších ze 7. série. Baal znovu na scéně potvrzuje titul jednoho z nejzajímavějších záporáků série. Opravdu velká škoda, že jde o jednu z posledních epizod Jonase. Jeho postava byla skvělá a já bych si moc přál ji v seriálu dál vídat, alespoň v hostující roli, když už ne hlavní. Scéna závěrečného loučení byla skvělá, i když Jack se mohl rozloučit přece jen trochu srdečněji.

Hvězdná brána - Mstitel (2003) (epizoda)

Postava Felgera mi v tomhle dílu připadala až moc přehnaná, těžko uvěřit, že by někoho tak idiotsky jednajícího zaměstnávali v SGC, kde vybírají ty nejlepší z nejlepších. Tím nechci říct, že jsem se u dílu nebavil, jen někdy ty vtipy byly už trochu přes čáru. Zápletka s virem byla zajímavá, možná by ale bylo lepší ji vidět v nějaké vážněji laděné epizodě.

Hvězdná brána - Zmrtvýchvstání (2004) (epizoda)

Taková průměrná epizoda, kde oceňuji hlavně reference na předcházející díly, rovněž postava nelítostného vědce Kefflera byla dobře zahrána. Místy to ale skutečně zavánělo nudou..

Hvězdná brána - Inaugurace (2004) (epizoda)

Skvělý flasbackový díl se skvělým prezidentem Williama Devana v hlavní úloze. I přes naprostou absenci celého týmu tenhle příběh zaujal a měl svou důležitost i pro dění ve finále sezony. Cox jako tradičně výborně zahrál arogantního a slizkého senátora Kinseyho, Picardův charakter příjemně překvapil tím, že nejde o šablonovitého záporáka, ale o muže s integritou, který se snaží jednat správně.

Hvězdná brána - Umíráček (2004) (epizoda)

Scény na planetě byly poměrně zajímavé (i když Anubisovi vojáci mají v případě hlavních postav otřesnou mušku), ale mě tenhle díl zaujal hlavně složitou politickou hrou mezi Tok'ry, Jaffy a lidmi z SGC. Každá ze stran měla kus pravdy, takže navzdory faktu, jak moc jejich spojenectví znamená, zcela logicky nakonec nedošlo ke smíru a každá strana si šla svou cestou. Jen mě zarazilo, že druhý nejdůležitější Jaffa v čele rebelie v téhle epizodě zcela chyběl, neměl by se objevovat při jednáních takovéto důležitosti?