Sametoví vrazi (2005)

Když jsem k tomuto filmu přistupoval poprvé, měl jsem obrovskou nedůvěru .... český film, detektivka/thriller a ještě na motivy známé kauzy ze začátku 90.let, očekával jsem polotrapnou věc s hromadou klišé, dementní dialogy a mizerné herce. Nemohl jsem být dále od pravdy, film je až neskutečně naturalistický, klišé neexistují a herci hrají naprosto perfektně onu vraždící bandu jenž se propadá do stále větší hloubky a bahna ze kterého není úniku. Ačkoliv je film relativně dlouhý, nemohl jsem se od něho odlepit od začátku do konce. Po shlédnutí když kdokoliv plácne větu že "v čechách se dobré filmy už netočí" odkážu ho na tenhle kousek, obvykle je potom klid. Film vypráví příběh "Orlických vrahů", sleduje jejich vývoj od pouhých přisluhovačů mocipánů ze začátku 90.let přes první pokusy o osamostatnění, zlepšování jejich pracovních postupů (slavné barely s louhem a zavražděným) až po zatčení, film sleduje především motivaci pachatelů, a ta bývá často až děsivě malicherná. Celkové zpracování je velmi efektní, střih skvělý, prostředí autentické a tempo vyprávění příjemně svižné bez toho, aby se divák ztrácel ve jménech nebo reáliích.

Hancock (2008)

Pro mě asi nejhorší zklamání tohoto roku, dle traileru jsem se těšil na hrdinu, jemuž jsou všichni ukradení a superhrdinské činy dělá tak nějak z donucení, nebo ze setrvačnosti. Bohužel, dostalo se mi tohohle pouze v první polovině filmu, v druhé, výrazně slabší jde spíše o kecání a poznávání skutečných já. Film měl obrovský potenciál vytvořit něco, co tady ještě nebylo, místo toho zabředl do průměrnosti. 3 *** dávám jen pro nápad a vtip první poloviny, kdyby byla druhá stejně kvalitní, celkové hodnocení by bylo ******.

Temný rytíř (2008)

Po klišé narvaném BATMAN BEGINS je TEMNÝ RYTÍŘ jako balzám na duši, konečně nemám pocit že z batmana si Hollywoodská studia neudělala jenom dojnou krávu beze zájmu o legendu. Film sám o sobě má všechno co letní blockbuster mít má, akci, lásku, akci, nenávist, akci, chaos, akci ... ke konci filmu jsem až měl pocit že té akce bylo možná moc (nebo toho piva? nevim ... :). Příběh se točí okolo vraždícího a kradoucího šílence s pseudonymem Joker, velmi, možná až chorobně čestného státního návladního Herveyho Denta a samozřejmě milionáře Bruce Wayna aka Batmana... tito hrdinové rozehrávají velmi nebezpečnou hru na území města Gotham, ze které může vítězně vyjít pouze jedna strana. O hereckých výkonech v tomto filmu již bylo napsáno mnoho, zejména o představiteli Jokera Hethu Ledgerovi jenž se bohužel předávkoval, i tak ho ovšem nelze nijak opomenout... v některých chvílích z něho doopravdy sálala hrůza ze šílenství. Časem na plátně i svojí kvalitou jednoznačně zastínil představitele Batmana Christiana Baila. Celkově ovšem nemůžu dát absolutní hodnocení, protože pro Batmana pro mě zůstane navždy etalonem nejvyšší kvality BATMAN a BATMAN SE VRACÍ.

Hvězdná pěchota 2: Hrdinové Federace (2004) odpad!

Po vynikající a nadsázkou sršící jedničce je druhý díl absolutním zklamáním, pokus o jakési komorní drama vypadá nízkorozpočtově až hrůza, pokud si nechcete pokazit dobrý dojem, nedívejte se!

Klub sráčů (2000)

Kdyby v tomhle filmu bylo cokoliv jinak, neváhal bych ho nazvat okamžitě odpadnem a proklel bych den jeho zplození, ovšem ... ono to nějak ... nevím jak .... funguje (!). Sprosté vtipy, debilní scénář a naprosto trapné situace, ale když jsme si to na praxi na střední škole pouštěli, tak nejedna hláška naprosto zlidověla a hlavně jsme se všichni skvěle bavili... proto ****

Iron Man (2008)

Asi nejlepší převedení komixu do filmu (s vyjímkou Sin City) do dnes. Sympatický-nesympatický hlavní hrdina, správný záporák a úmyslně potlačované city k milované ženě byly příjemnou změnou oproti konkurenci ze superhrdinských filmů, navíc docela uvěřitelné stroje budoucnosti /vzpomeňte si na starý StarTrek, kolik věcí z něho dnes již běžne existuje :)/. Jedinou nevýhodou jsou bohužel některá klišé, kterým se film mohl docela vyhnout, např. při scéně v jeskyni při které Stark nezabil plešatého teroristu musí být každému jasné co se za půl hodiny stane apod ... i přesto uděluji maximální hodnocení pro nespornou originalitu, nadsázku, perfektní výpravu i grafické zpracování a hlavně Robertu Downey Jr. kterému znuděného cynického geniálního milionáře prostě musíte věřit!

Ze Země na Měsíc (1998) (seriál)

Seriál natočený v dokumentárním stylu o úsilí americké NASA (a přidružených firem jak Grumman, Boeing...) dostat člověka na měsíc. Tom Hanks po natočení filmu Apollo 13 nemohl vyhnat tuto myšlenku z hlavy, seriál vypráví příběh od úplného začátku, od amerického šoku z Jurije Gagarina, přes prvního amerického astronauta Johna Glenna, začátky programu Apollo, a samotné přistání na měsící Apolla 11, ovšem pokračuje dále až k poslední misi na měsíc v roce 1972 Apolla 17. Předposlední (10.) díl je věnován ženám astronautů a jejich osobním příběhům čímž se poněkud odlišuje a poslední pojednává o úplně první myšlence o cestě na měsíc ... filmu z roku 1902 La Voyage dans la Lune, o jeho natáčení v pařížském studiu a průkopnickým metodám a myšlenkách mistra své doby George Méliése (a hnusné zlodějně Thomase Edisona).

K-19: Stroj na smrt (2002)

Podle mne velmi podceňovaný film, možná je to jen můj osobní názor, protože snímky o ponorkách obecně hodně můžu... K19 se může beze studu postavit vedle Das Boot a Hunt for the Red October. Pomalejší tempo vyprávění, sebeobětování pro posádku a morální dilemata krásně popisují atmosféru v ruském válečném námořnictvu za komunismu. "Studená válka je nejhorší z válek, válka bez bitev, samé ztráty, žádná vítězství." Kapitán Ramius, Hon na ponorku

Z pekla (2001)

Krásně temný film o asi nejznámějším vrahovi v historii, Jacku Rozparovači. Johny Depp zde v roli na opiu závislého detektiva pátra po výše zmíněníném v nadhérně temných a neustále špinavých ulicích viktoriánského londýna a jeho lůzy. Filmu nechybí jak politika, tak romantická zápletka. Důvod proč dávám **** je ten, že po shlédnutí jsem měl pocit ... nedotaženosti. Rozhodně doporučuji komix, dle kterého tento film vzniknul.

Tarzan (1991) (seriál) odpad!

Tento seriál mne strašil každý víkend mého dětství, naprosto neoriginální s banálníma námětama, klackovitým hlavním hrdinou a dementními sidekicky... jak tohle mohlo přejít přes pilotní díl nechápu.