• Western

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Dokonale zakončená séria vinnetuoviek. Vynikajúci dobrodružný film s dramatickým záverom, ktorý som prežíval vždy znova a znova a aj keď som vedel, ako to celé nakoniec skončí, dufal som, že tentokrát to Vinnetou zmákne. Keď však prišli na rad romantické flashbacky z minulosti vedel som, že ani tentokrát ho to neminie.

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Spomienka na absolutne plné kino, kam ma tatík dostal na posledné voľné miesto s tým, že som mu sedel na kolenách ma vždy poteší. Do kolien ma dostane úžasná podmanivá hudba z jaskyne, kde sa ukrýval Merill s Ribannou a indiánskymi ženami a deťmi. Od tej doby ju počujem vždy, keď sme niekde v jaskyni na výlete. Magický zážitok, ktorý som schopný kedykoľvek si zopakovať.

Vinnetou (1963)

Skutočná, rokmi overená klasika. Hromada 'súčasných filmových odborníkov', ktorí film videli len v televíznej repríze na Markíze a myslia si, že úspešný film sa meria podľa množstva digitálnych efektov, investovaných milónov a super webstránke, sa budú do toho nanášať, ale nevadí. Asi ako keď si niekto myslí, že Elán sa zloží kvôli Šindlerovej alebo Cmoríkovi :) Tieto filmy formovali celé generácie, vštepovali nám zmysel pre spravodlivosť, úctu k človeku, vyzdvihovali dôležitosť priateľstva a to sa počíta. Krásne romantické príbehy, natočené v nádhernej prírode s charizmatickými hercami a geniálnou hudbou. Niet čo riešiť...

Alžbetin dvor (1986) (seriál)

Nádherná rodinná sága rodu Fabiciovcov. Je pravda, že oproti knihe je celkový dej upravený (celé dianie sa sústredilo na Alžbetin dvor, pričom z kníh sa tu odohráva len dej prvej), ale vynikajúce herecké výkony výkvetu vtedajšej hereckej školy, podmanivá hudba a bravúrne napísaný scenár robia z tejto minisérie skutočný skvost.

Třicet případů majora Zemana (1974) (seriál)

Tendenčné a poplatné režimu, v ktorom seriál vznikal. Na druhú stranu sú takto postihnuté všetky diela, závisí len od toho, či je onen režim súčasťou histórie, alebo nie. To sú potom mnohí až prehnane kritickí. Slušná kriminálka, akých sa už teraz moc netočí. Určite radšej Zeman ako Derrick, či CSI.

Dynastie Nováků (1982) (seriál)

Zažil som tento seriál ešte pred 89-tym a v pamäti sa mi zapísal ako skutočná rodinná pohoda (plus Hanzlíkova Simca a ten model angličáku čo kúpil synovi - zn Polistil tiež som také mal :)). Keď to Prima reprízovala vyslovene som sa naň tešil, ale prvý diel ma trošku zarazil. Ono to bola skoro opereta, ale našťastie len ten prvý, tie ostatné už nemali chybu. Parta Novákov ma vtiahla do deja a už nepustila. Chápem, že dnešnému divákov zmagorenému západnými seriálmi, kde sa 'furt niečo deje' (viď napríklad C.S.I., kde v každom dieli bežia pre istotu dve dejové línie, aby to nebola nuda) sa to zdá chabé. Napriek tomu alebo práve preto som rád, že ma stále dokáže osloviť obyčajný príbeh obyčajných ľudí, bez vizuálnych efektov, bez miliardového rozpočtu (a bez bezduchého dvojstranového scenára). U mňa 70%